AMANTE'S SIPERIANKISSAT-SIVUSTO ON SIIRRETTY UUTEEN OSOITTEESEEN www.amantessib.net - TÄTÄ SIVUA EI ENÄÄ PÄIVITETÄ JATKOSSA

THE WEBSITE OF THE AMANTE'S CATTERY HAS BEEN MOVED TO THE ADDRESS www.amantessib.net - THIS WEBSITE IS NO LONGER UPDATED

Amante's Siberian Cats - Copyright 2001-2014 Merja.Tolonen

NÄYTTELYTULOKSIA - SHOW RESULTS - AUSSTELLUNGSRESULTATE

Amante's-kasvatteja Suomessa - Amante's offspring in Finland

GIC Amante's Fingal - "Aslak"  - SIB a 23
sinitiikeri, uros - blue mackerel tabby - male
synt./born 05.07.2005
Omistaja/Owner: Tytti kettunen


Photos: Tytti Ketttunen
Aslak  Champion 08.10.2006 

URK/Vantaa/Finland

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
29.10.2005 Ex 1 (kittens class 12) TP - NOM 
Pictures - kuvia
Järvenpää/Finland (SUROK) Fabio Brambilla (I)
07.01.2006 Ex 1 (nuoret - class 11 )  Helsinki/Finland (SUROK) Hannah Jensen (S)
02.04.2006 Ex 3 (nuoret - class 11)  Helsinki/Finland (RUROK) Elena Zagorskaya (RU)
29.07.2006 CAC (avoin - class 9)  VP - BIV  Helsinki/Finland (SUROK) Geir Edwardsen (N)
30.07.2006 CAC (avoin - class 9) VP - BIV  Helsinki/Finland (SUROK) Lee Selassa (N)
20.8.206 Ex 2 (avoin - class 9)  Vantaa/Finland ( RUROK) Pia Nyman  (FI)
07.10.2006 Ex 3 (avoin - class 9)  Vantaa/Finland (URK) Alexander Platz (D)
08.10.2006 CAC  VP-BIV TP-NOM  CHAMPION Vantaa/Finland (URK) Albert Kurkowski (PL)
28.1.2007 CACIB (luokka - class 7) Lahti/Finland (SUROK) Kristiina Rautio (FI)
21.4.2007 CACIB (luokka - class 7) Helsinki/Finland (RUROK) Minna Krogh (DK)
23.2.2008 CACIB (luokka - class 7) INT. CHAMPION Tallinn/Estonia (Felix) Tellervo Kass (FI)
24.2.2008 CAGCIB (luokka-class 5) Tallinn/Estonia (Felix) Elena Zagorskaja (RU)
3.8.2008 CAGCIB (luokka-class 5) Helsinki/Finland (SUROK) Veikko Saarela (FI)
12.10.2008 CAGCIB (luokka-class 5) Helsinki/Finland (Ery-Syd) Ina van Berkum(NL)
05.04.2009 CAGCIB (luokka-class 5) Helsinki/Finland (URK) Kristiina Rautio (FI)
02.08.2009 Ex 2 (luokka-class 5) Helsinki/Finland (SUROK) Karl-Kristian Gulsett (NO)
29.11.2009 CAGCIB (luokka-class 5) Helsinki/Finland (Ery-Syd) Steven Jones (NO)
09.01.2010 CAGCIB (luokka-class 5) Helsinki/Finland (SUROK) Lena Nordström (S)
25.04.2010 CAGCIB (luokka-class 5) Helsinki/Finland (RUROK) Stéphane Bernhard (IT)
11.07.2010 CAGCIB (luokka-class 5)
GRAND INT. CHAMPION
Vantaa/Finland (URK) Fabrice Calmes (F)
31.07.2010 Ex 2 Helsinki/Finland (SUROK) Jette Eva Madsen (DK)

KP = Kategorian paras, VSA= Kategorian paras vastakkainen sukupuoli  TP= tuomarin paras VP=Värin (väriryhmän) paras 
 BIS = Best In Show, BOX = Best Opposite Sex,  Nom.= Nominated for Best In Show, BIV=Best In Variety


GIC Amante's Fidelio - "Pessi"  - SIB as 23
sinihopeatiikeri, uros - blue silver mackerel tabby - male
synt./born 05.07.2005
Omistaja/Owner: Erika Hakoniemi

Pessi syksyisessä maisemassa 2006
Pessi in autumn 2006

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
29.10.2005 Ex 1 (kittens class 12) VP - BIV Järvenpää/Finland (SUROK) Minna Krogh (DK)
07.01.2006 Ex 1 (nuoret - class 11) Helsinki/Finland (SUROK) Jörgen Frithiof (S)
02.04.2006 Ex 1  (nuoret - class 11) TP - NOM Helsinki/Finland (RUROK) Tellervo Kass (FI)
23.04.2006 Ex 1 (nuoret - class 11) Turku/Finland (TUROK)  
08.10.2006 CAC (avoin -  open 9)  Vantaa/Finland (URK) Pia Nyman (FI)
10.12.2006 CAC (avoin -open 9) Helsinki/Finland (SRK) Tellervo Kass (FI)
28.01.2007 Ex 2- (avoin -open 9) Lahti/Finland (SUROK) Elena Zagorskaya (RU)
21.04.2007 CAC (avoin open 9) Champion Helsinki/Finland (RUROK) Veikko Saarela (FI)
02.06.2007 CACIB (class 7) TP-NOM Hyvinkää (Ery-Syd) Elena Zagorskaya (RU)
25.8.2007 CACIB  Kuvia/pictures:  http://www.pbase.com/merjatee/rurok250807 Vantaa/Finland(RUROK) Hanne-Sofie Sneum (DK)
3.11.2007 CACIB  IC Tallinn/Estonia (Felix) B. Mahelka (CZ)
4.11.2007 CAGCIB Tallinn/Estonia (Felix) K. Mahelkova (CZ)
19.01.2008 CAGCIB Helsinki/Finland (SUROK) Maud Olsen (S)
2.3.2008 CAGCIB Kirkkonummi/Finland (URK) Fabrice Calmes (F)
27.04.2008 CAGCIB Helsinki/Finland (RUROK) B. Wikström (FI)
08.06.2008 CAGCIB Hyvinkää (Ery-Syd) Beverly Elian (RO)
23.08.2008 Ex 2 - Vantaa/Finland (RUROK)  
12.10.2008 Ex 2- Helsinki/Finland (Ery-Syd) Marjatta Koskenkangas (FI)
02.11.2008 CAGCIB VP-BIV Kirkkonummi/Finland (URK) Stephe Bruin (NL)
25.01.2009 Ex 2 - Lahti/Finland (SUROK) Nurit Pahl (AT)
05.04.2009 CAGCIB Helsinki/Finland (URK) Bjarne Wikström (FI)
23.08.2009 CAGCIB Grand International Champion Vantaa/Finland (RUROK)  
25.04.2009 Ex 2 - Vantaa/Finland (RUROK) Tellervo Kass (FI)
24.04.2010 Ex 1- Helsinki/Finland (RUROK) Veikko Saarela (FI)


EC Amante's Fortunato - "Otto" - SIB a 23 
sinitiikeri, uros - blue mackerel tabby, male 
synt./born 05.07.2005
Omistaja/owner: Aino Artell 

 
                                                                                   Foto: Pekka Raiski

8 x TP - NOM   8 x VP - BIV

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
26.11.2005 Ex 1 (kittens class 12) TP - NOM  Turku/Finland (TUROK) Bjarne Wikström (FI)
06.01.2006 Ex2 (nuoret - class 11) Helsinki/Finland (SUROK) Pia Nyman (FI)
11.02.2006 OH2 (nuoret - class 11)  Jyväskylä (Kes-Kis)  Kristiina Rautio (FI)
22.04.2006 Ex 1 (nuoret - class 11) TP - NOM  Turku/Finland (TUROK) Tellervo Kass (FI)
23.04.2006 Ex 1 (nuoret - class 11) Turku/Finland (TUROK) Minna Krogh (DK)
20.05.2006 CAC (avoin - open)  Tampere/Finland (PIROK) Waltraut Sattler (D)
21.05.2006 CAC (avoin - open) Tampere/Finland (PIROK) Marie Westerlund (S) 
03.06.2006  CAC (avoin - open) Champion Hyvinkää/Finland (Ery-Syd) Aase Nissen (DK)
04.06.2006 CACIB (class 7 luokka7) Hyvinkää/Finland (Ery-Syd) Flavia Capra (I)
30.07.2006 CACIB (class 7 luokka7) Helsinki/Finland (SUROK) Lee Selassa (NL)
12.08.2006 CACIB (class 7 luokka7) IC  Tallinn/Estonia (FELIX) Svetlana Stoliarova
13.08.2006 CAGCIB (class 5 luokka)  Tallinn/Estonia (FELIX) Fabrice Calmes (F)
02.09.2006 CAGCIB (class 5 luokka) VP-BIV TOT Hämeenlinna/Finland (PIROK) Annette Sjödin (S)
03.09.2006 CAGCIB (class 5 luokka)  Hämeenlinna/Finland (PIROK) Aase Nissen (DK)
27.1.2007 Ex 2  (class 5 luokka) Lahti/Finland (SUROK) Bjarne Wikström (FI)
28.1.2007 CAGCIB (class 5 luokka) VP-BIV TP-NOM
TP - Siperiankissapaneeli
NOM - Siberian Cat panel
Lahti/Finland (SUROK) Kristiina Rautio (FI)
17.2.2007 CAGCIB (class 5 luokka) Jyväskylä/Finland (SUROK) Olga Sizova (RU)
24.3.2007 CAGCIB (class 5) VP-BIV TOT Turku/Finland (TUROK) G. Laskowska-Malaga (PL)
25.3.2007 CAGCIB (class 5) VP-BIV TOT Turku/Finland (TUROK) Ulrika Olsson (S)
21.4.2007 Ex 3 ( class 5) Helsinki/Finland (RUROK) Minna Krogh (DK)
22.4.2007 CAGCIB  VP-BIV Grand Int. Champion Helsinki/Finland (RUROK) Henry Hornell (N)
19.5.2007 CACE Tampere/Finland (PIROK) Joëlle Monney-Pillonel (F)
01.09.2007 CACE Tampere/Finland (PIROK) Charles Spijker
02.09.2007 CACE TP - NOM Tampere/Finland (PIROK) Karina Bjuran
3.11.2007 CACE Tallinn/Estonia (FELIX) Olga Komissarova (EE)
4.11. 2007 CACE  VP-BIV TP-NOM Tallinn/Estonia (FELIX) B.Mahelka (CZ)
11.11.2007 CACE TP - NOM Forssa/Finland (Ery-Syd) Lone Lund (S)
15.11.207 CACE VP - BIV Turku/Finland (TUROK) Dorte Kaae (DK)
19.01.2008 CACE VP - BIV Helsinki/Finland (SUROK) Aase Nissen (DK)
2.3.2008 CACE Kirkkonummi/Finland (URK) Marek Chadaj (PL)
22.3.2008 CACE TP - NOM Turku/Finland (TUROK) A. Paloluoma-Sundström(FI)
23.3.2008 CACE TP - NOM EUROPEAN CHAMPION ! Turku/Finland (TUROK) Lone Lund (S)

KP = Kategorian paras, VSA= Kategorian paras vastakkainen sukupuoli  TP= tuomarin paras VP=Värin (väriryhmän) paras 
 BIS = Best In Show, BOX = Best Opposite Sex,  Nom.= Nominated for Best In Show, BIV=Best In Variety


CH Amante's Grandezza - "Ruusa" - SIB n 23 
ruskeatiikeri, naaras - black mackerel tabby, female 
synt./born 09.04.2006
Omistaja/owner: Anne Paasonen 


Ruusa 29.07.2006 Helsinki SUROK

Ruusa 9.12.2006 Helsinki /SRK
Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
29.07.2006 Ex1 (kittens class 12) VP - BIV  Helsinki/Finland (SUROK) Geir Edwardsen (N)
03.09.2006 Ex1 (kittens class 12) VP - BIV  Hämeenlinna/Finland (PIROK) Aase Nissen (DK)
08.10.2006 Ex 2 (kittens class 12)  Vantaa/Finland (URK)  Albert Kurkowski  (PL)
09.12.2006 Ex 1 (nuoret - juniors class 11) Helsinki/Finland (SRK) Bjarne Wikström (FI)
28.1.2007 Ex 3 (nuoret .- juniors 11) Lahti/Finland (SUROK) Kristiina Rautio (FI)
18.2.2007 CAC (avoin- open 9) VP BIV Jyväskylä/Finland (KesKis) Tellervo Kass (FI)
20.10.2007 CAC (avoin - open 9) Vantaa/Finland (URK) Yan Roca-Folch (F)
16.02.2008 Ex 2 (avoin - open 9) Jyväskylä/Finland (Kes-Kis)  
26.04.2008 CAC  CHAMPION Helsinki/Finland (RUROK) Mario Ottino (I)
27.04.2008 CACIB Helsinki/Finland (RUROK) E. Zagorskaya (RU)
24.01.2009 Ex 3 (luokka 10 - class 10) Lahti/Finland (SUROK) Helene Reiter (LI)
25.04.2009 Ex 2 (luokka 10 - class 10) Vantaa/Finland (SUROK) Henry Hornell (N)

KP = Kategorian paras, VSA= Kategorian paras vastakkainen sukupuoli  TP= tuomarin paras VP=Värin (väriryhmän) paras 
 BIS = Best In Show, BOX = Best Opposite Sex,  Nom.= Nominated for Best In Show, BIV=Best In Variety

PR Amante's Figaro - "Figo"  - SIB n
musta, uros - black - male
synt./born 05.07.2005
Omistaja/Owner: Tytti Kettunen

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
29.10.2005 Ex 1 (kittens class 12)  Järvenpää/Finland (SUROK) Annelie Persson (S)
07.01.2006 Ex 1 (nuoret - class 11) Helsinki/Finland (SUROK) Anne Kohn (DK)
02.04.2006 Ex 1 (nuoret - class 11) TP - NOM Helsinki/Finland (RUROK) Ireneusz Pruchniak (PL)
29.07.2006 CAP (luokka 10 - class 10)  Helsinki/Finland (SUROK) Charles Spijker (NL)
30.07.2006 CAP (luokka 10 - class 10)  Helsinki/Finland (SUROK) Fabrice Calmes (F)
19.8.2006 CAP (luokka 10 - class 10 PREMIOR Vantaa/Finland (RUROK) Bjarne Wikström (FI)
28.1.2007 CAPIB (luokka -class 8) Lahti/Finland (SUROK) Marino Koot (I)
21.4.2007 CAPIB (luokka - class 8) Helsinki/Finland (RUROK) Geir Edvardsen (N)

 

CH Amante's Habanera - "Helmi" - SIB ns  23
hopeatiikeri, naaras - silver mackerel tabby - female  
synt./born 24.05.2006
Omistaja: Katri Lehtinen


Helmi 25.08.2007 RUROK/Vantaa  - Champion!
Helsinki/SUROK 28.7.2007
Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
30.09.2006 Ex1 (pennut - kittens 12)  Porvoo/Finland (Alfa Felis) Rolf Voehringer (S)
09.12.2006 Ex 1 (nuoret - juniors class 11) Helsinki/Finland (SRK) Minna Krogh (DK)
21.4.2007 CAC (class 9) Helsinki/Finland (RUROK) Veikko Saarela (FI)
28.7.2007 CAC (class 9) Helsinki/Finland (SUROK) Lone Lund (S)
25.8.2007 CAC (class 9) VP - BIV   CHAMPION
Kuvia/pictures:  http://www.pbase.com/merjatee/rurok250807
Vantaa/Finland(RUROK) Hanne-Sofie Sneum (DK)
2.3.2008 CACIB Kirkkonummi/Finland (URK) Fabrice Calmes (F)
08.06.2008 CACIB Hyvinkää/Finland (ERY-SYD) Beverly Elian (RO)

 

GIC Amante's Hip Hop - "Don Vito" - SIB ns 03 23
hopeatiikerivalkoinen, uros - silver mackerel tabby white - male  
synt./born 24.05.2006
Omistaja: Mikko Maunula

Vito 19.01.2008 Helsinki CAGCIB
VP -BIV   TP - NOM
Kuva/Photo: Heikki Siltala

 

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
30.09.2006 Ex1 (pennut - kittens 12)  Porvoo/Finland (Alfa Felis) Ulrika Olsson (S)
21.4.2007 CAC (class 9) TP - NOM Helsinki/Finland (RUROK) Pia Nyman (FI)
02.06.2007 CAC (class 9) Hyvinkää/Finland (Ery-Syd) Bette Lind (DK)
03.06.2007 CAC (class 9) CHAMPION Hyvinkää/Finland (Ery-Syd) Minna Krogh  (DK)
28.7.2007 CACIB Helsinki/Finland (SUROK) Britt_Maria Johansson (S)
25.8.2007 CACIB  Kuvia/pictures:  http://www.pbase.com/merjatee/rurok250807 Vantaa/Finland(RUROK) Hanne-Sofie Sneum (DK)
3.11.2007 CACIB IC Tallinn/Estonia (FELIX) K. Mahelkova (CZ)
4.11.2007 CAGCIB Tallinn/Estonia (FELIX) Olga Komissarova (EE)
19.01.2008 CAGCIB VP - BIV  TP - NOM Helsinki/Finland (SUROK) Aase Nissen (DK)
20.01.2008 CAGCIB Helsinki/Finland (SUROK) Francois Milcent (F)
1.3.2008 CAGCIB Kirkkonummi/Finland (URK) Charles Spijker (NL)
2.3.2008 CAGCIB Pictures/kuvia Kirkkonummi/Finland (URK) Anne-Gro Edström (N)
07.06.2008 CAGCIB Hyvinkää/Finland (Ery-Syd) Ietje Röhr-Dubbeld(NL)
08.06.2008 CAGCIB Hyvinkää/Finland (Ery-Syd) Bjarne Wikström (FI)
02.08.2008 CAGCIB GRAND INT. CHAMPION Helsinki/Finland (SUROK) Veikko Saarela (FI)
04.10.2008 CACE Tampere/Finland (PIROK) Martin Sanda (CZ
05.10.2008 CACE Tampere/Finland (PIROK) Miriam Klein-Gasbarri (IT)
22.11.2008 CACE Turku/Finland (TUROK) Beverly Elian (RO)
23.11.2008 CACE Turku/Finland (TUROK) Tellervo Kass (FI)
24.01.2009 CACS Judge's Sweet Heart - prize Lahti/Finland (SUROK) Nurit Pahl (AT)
25.01.2009 CACS VP-BIV Lahti/Finland (SUROK) Helene Reiter (LI)
21.02.2009 CACS Tallinn/Estonia (FELIX) Tellervo Kass (FI)
22.02.2009 CACS Tallinn/Estonia (FELIX) E. Zagorskaya (RU)
26.04.2009 CACS Vantaa/Finland (RUROK) Joelle Money Pillonel (CH)
16.05.2009 CACS TP - NOM Tampere/Finland (PIROK) Tellervo Kass (FI)
17.05.2009 CACS SUPREME CHAMPION! Tampere/Finland (PIROK) Geir Edvardsen (NO)
06.06.2009 KM TP - NOM Hyvinkää/Finland (Ery-Syd) Olga Komissarova (EE)
07.06.2009 KM Hyvinkää/Finland (Ery-Syd) Marina Vinkel (EE)
02.08.2009 KM Helsinki/Finland (SUROK) Minna Krogh (DK)
10.01.2010 KM Helsinki/Finland (SUROK) Charles Spijker-Shchukin

KP = Kategorian paras, VSA= Kategorian paras vastakkainen sukupuoli  TP= tuomarin paras VP=Värin (väriryhmän) paras 
 BIS = Best In Show, BOX = Best Opposite Sex,  Nom.= Nominated for Best In Show, BIV=Best In Variety

 

PR Amante's Harlequin- "Jatsi" - SIB n 02 23
ruskeatiikerivalkoinen, uros - black mackerel tabby white - male  
synt./born 24.05.2006
Omistaja: Tuomas Patola


Jatsi 9.12.2006 Helsinki/SRK
Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
09.12.2006 Ex1 (nuoret - juniors class 11)  Helsinki/Finland (SRK) Tellervo Kass (FI)
21.4.2007 CAP (class 10) TP- NOM Helsinki/Finland (RUROK) Jannick Renault (F)
22.4.2007 CAP (class 10) Helsinki/Finland (RUROK) Tellervo Kass (FI)
09.12.2007 CAP (class 10) PREMIOR Pori/Finland (POHKIS)  
12.10.2008 CAPIB (class 8) Helsinki/Finland (Ery-Syd) Minna Krogh (DK)

KP = Kategorian paras, VSA= Kategorian paras vastakkainen sukupuoli  TP= tuomarin paras VP=Värin (väriryhmän) paras 
 BIS = Best In Show, BOX = Best Opposite Sex,  Nom.= Nominated for Best In Show, BIV=Best In Variety

 

PR, CH FIN*Amante's Jiving Julia  - "Beea" 
ruskeatäplikäsvalkoinen, naaras - black spotted tabby white, female
synt./ born 29.5.2007
Omistaja: Heidi Salonen

Beea CHAMPION  4.4.2009 Helsinki
Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
30.09.2007 Ex 1 (pennut - kittens) VP-BIV  TP-NOM Porvoo/Finland (Alfa-Felis) Bette Lind (DK)
21.10.2007 Ex 2 (pennut - kittens) Vantaa/Finland  (URK) Yan Roca-Folch (F)
10.11.2007 Ex 1 (pennut-kittens) Forssa/Finland (Ery-Syd) Aase Nissen (DK)
20.10.2008 Ex 2 (nuoret - juniors) Helsinki /Finland (SUROK) Marie Westerlund (DK)
02.03.2008 Ex 2 (nuoret - juniors) Kuvia/pictures Kirkkonummi/Finland (URK) Anne-Gro Edström (N)
26.04.2008 CAC (avoin - open) VP-BIV, TP-NOM Helsinki/Finland (RUROK) E. Zagorskaya (RU)
24.01.2009 CAC (avoin-open) Lahti/Finland (SUROK) Miriam Gasparri (I)
04.04.2009 CAC (avoin-open) CHAMPION
Kuvia näyttelystä - Pics from the show
Helsinki/Finland (URK) Kristiina Rautio (FI)
09.01.2010 CAP Helsinki /Finland (SUROK) Marina Vinkel (EE)
24.04.2010 CAP TP-NOM Helsinki/Finland (RUROK) Tellervo Kass (FI)
05.06.2010 CAP  PREMIER    Kuvia Pictures Helsinki/Finland (Ery-Syd) Kristiina Rautio (FI)
11.07.2010 CAPIB (class 8) Vantaa/Finland  (URK) Fabrice Calmes (F)

 

Beea ensimmäisessä näyttelyssään paneelissa Aliosa Romeron arvioitavana.
Beea at her first show at the BIS panel - judge Aliosa Romero evaluating.


 

Beea Premier 5.6.2010

 


 

 

Amante's Jazzing Jewel - "Taika" 
ruskeatäplikäsvalkoinen, naaras - black spotted tabby white, female
synt./ born 29.5.2007
Omistaja/owner: Aino Artell

Taika - Turku 25.11.2007

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
30.09.2007 Ex 3 (pennut - kittens) Porvoo/Finland (Alfa-Felis) Bette Lind (DK)
11.11.2007 Ex 1 (pennut - kittens) Forssa/Finland (Ery-Syd) Minna Krogh (DK)
25.11.2007 Ex 2 (pennut - kittens) Turku/Finland (TUROK) Eva Porat (S)
19.01.2008 Ex 2 (nuoret - juniors) Helsinki/Finland (SUROK) Sirpa Lindelöf (S)
23.032008 Ex 2 (nuoret - juniors) Turku/Finland (TUROK) Yan Roca-Folch (R)
25.01.2009 CAC (avoin-open) Lahti/Finland (SUROK) Steven L. Jones (NO)
       
       

 

CH Amante's Joking Jasper - "Jasperi" - SIB n 09
mustavalkoinen, uros - black with white - male  
synt./born 29.05.2007
Omistaja: Liisa Björkqvist

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
21.10.2007 Ex1 (pennut - kittens class 12)  Vantaa/Finland (URK) Veikko Saarela (FI)
25.11.2007 Ex1 (pennut - kittens class 12)  Turku/Finland (TUROK) Bjarne Wikström (FI)
09.12.2008 Ex1 (nuoret - juniors class 11) Pori/Finland (POHKIS) Eiwor Andersson(SE)
17.05.2008 CAC (open-avoin) Tampere/Finland (PIROK) Britt-Maria Johansson(S)
18.05.2008 CAC (open-avoin) Tampere/Finland (PIROK) Allessandro di Chio (I)
14.06.2008 CAC  TP - NOM  CHAMPION Jämsä/Finland (Kes-Kis) Judith Zuurveld (NL)

 

Amante's Jolly Junior  - "Onni" - SIB n
musta, uros - black - male  
synt./born 29.05.2007
Omistaja/owner: Heidi Salonen


Onnin ensimmäinen näyttely Vantaalla 21.10.2007
Onni's first show on Oct. 21, 2007 in Vantaa
Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
21.10.2007 Ex1 (pennut - kittens class 12)  Vantaa/Finland (URK) Dietmar Sagurski (A)
10.11.2007 Ex1 (pennut-kittens class 12) Forssa/Finland (Ery-Syd) Lone Lund (S)
20.01.2008 Ex 2 (nuoret - juniors) Helsinki/Finland (SUROK) Sirpa Lindelöf
2.3.2008 Ex 2 (nuoret - juniors) Kirkkonummi/Finland (URK) Marek Chadaj (PL)
26.04.2008 Ex 2 (class 10) Helsinki/Finland (RUROK) I. Pruchniak (PL)
26.04.2009 CAP (class 10) Vantaa/Finland (RUROK) Veikko Saarela (FI)
28.11.2009 CAP (class 10) Helsinki/Finland / Ery-Syd) M. Koskenkangas (FI)

 

Amante's King of Kindness - "Maksim Gordi" - SIB n 23
ruskeatiikeri
, uros - black mackerel tabby - male  
synt./born 02.09.2007
Omistaja/owner: Ritva Eronen

Helsinki 12.10.2008, Ery-Syd  - CAP

Maksim Gordi ensimmäisessä näyttelyssään 20.01.2008
Maksim Gordi at his first cat show on Jan. 20, 2008

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
20.01.2008 Ex2 (pennut - kittens class 12)  Helsinki/Finland (SUROK) Sirpa Lindelöf (S)
3.8.2008 Ex 2 - (luokka - class  (10) Helsinki/Finland (SUROK) Veikko Saarela (FI)
12.10.2008 CAP (luokka - class 10) Helsinki/Finland (Ery-Syd) Ina van Berkum (NL)
       

 

CH Amante's Madame Butterfly - Iiris
ruskeatabby, naaras - black classic tabby , female
synt./ born 14.9.2008
Omistaja/Owner: Heidi Salonen

  
Iiris CAP 31.07.2010

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
24.01.2009 Ex 1 (kitten class 12)   Lahti (SUROK) Helene Reiter (LI)
04.04.2009 Ex 1 (junior class 11)VP-BIV TP-NOM
Kuvia näyttelystä - Pics from the show
Helsinki (URK) Bjarne Wikström (FI)
06.06.2009 Ex 1 VP-BIV Hyvinkää (Ery-Syd) Britta Busse (D)
01.08.2009 Ex 2 Helsinki (SUROK) Britta Busse (D)
02.08.2009 CAC (class 9) Helsinki (SUROK) Karl-Kristian Gulsett(NO
23.08.2009 CAC (class 9) Vantaa/Finland (RUROK) Tellervo Kass (FI)
11.10.2009 CAC (class 9) CHAMPION Kirkkonummi/Finland (URK) Marek Chadaj (PL)
31.07.2010 CAP Helsinki/Finland (SUROK) Jette Eva Madsen (DK)
10.10.2010 CAP Helsinki/Finland (Ery-Syd) Magdalena Kudra (PL)
30.01.2011 CAP PREMIOR  Kuvia näyttelystä/Pictures from the show
Video arvostelusta
Lahti/Finland(SUROK) Isabelle Maillard Chiavuzzo (CH)
 

Iiris 4.4. 2009 - Nominated for Best in Show - Best in Variety

 

 

Amante's Mambo - "Morits" - SIB n 03 23
ruskeatiikeri
valkoinen (bicolour), uros - black mackerel tabby white (bicolour) - male  
synt./born 14.9.2008
Omistaja/owner: Ritva Eronen

  
Morits ensimmäisessä näyttelyssään - Lahti SUROK 24.01.2009
Morits at his first show in Lahti in January 2009
Morits 25.04.2009  RUROK - Vantaa -

 

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
24.01.2009 Ex2 (pennut - kittens class 12)  Lahti/Finland (SUROK) Miriam Gasparri (I)
04.04.2009 Ex 1 (junior class 11)  VP - BIV
Kuvia näyttelystä - Pics from the show
Helsinki/Finland (URK) Kristiina Rautio (FI)
25.04.2009 Ex 1 (junior class 11) Vantaa/Finland (RUROK) Henry Hornell (N)
       

 

CH Amante's Lucky Lion - "Luka" - SIB ns 23
hopeatiikeri
, uros - silver mackerel tabby - male  
synt./born 2.8.2008
Omistaja/owner: Tanja Väisänen


Luka - Turku 28.03.2009
Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
24.01.2009 Ex1 (pennut - kittens class 12)  Lahti/Finland (SUROK) Steven L. Jones (NO)
28.03.2009 EX1 (nuoret - junior class 11) Turku/Finland (TUROK) Steven L. Jones (NO)
26.04.2009 EX2 (nuoret - junior class 11) Vantaa/Finland (RUROK) Bjarne Wikström (FI)
07.06.2009 CAC (avoin-open class) Hyvinkää/Finland ( Ery-Syd) E. Zagorskaya(RU)
27.06.2009 CAC (avoin-open class) Siilinjärvi/Finland (ISROK) Robert Lubrano (FR)
28.06.2009 CAC (avoin-open class) CHAMPION Siilinjärvi/Finland (ISROK) Sonia Ivanková (SK)
10.01.2010 CACIB (class 7) Helsinki/Finland (SUROK) Eva Porat (S)

 

CH Amante's Love Bug - "Titus" - SIB ns 23
hopeatiikeri
, uros - silver mackerel tabby - male  
synt./born 2.8.2008
Omistaja/owner: Virpi Hakalax

   

4.4.2009  Ex 1 Värin paras - Best in Variety 
 junior class 

6.6. 2009 CAC VP-BIV

            
Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
04.04.2009 Ex1 (junior class 11) VP-BIV
Kuvia näyttelystä - Pics from the show
Helsinki/Finland (URK) Veikko Saarela (FI)
06.06.2009 CAC (avoin-open class) VP-BIV Hyvinkää/Finland ( Ery-Syd) Bette Lind (DK)
01.08.2009 CAC (avoin-open class) VP-BIV Helsinki/Finland (SUROK) Minna Krogh (DK)
02.08.2009 CAC (avoin-open class) CHAMPION Helsinki/Finland (SUROK) Albert Kurkowski (PL)
       

 

Amante's Notorious BIG - "Osku" - SIB n 09
musta
valkoinen, uros - black with white, male  
synt./born 26.12.2008
Omistaja/owner: Miia Heinämäki


Osku ensimmäisessä näyttelyssään - at his first show
Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
26.04.2009 Ex1 (kitten class 12)  Vantaa/Finland (RUROK) Henry Hornell (N)
17.05.2009 Ex1 (kitten class 12)  Tampere/Finland (PIROK) Tellervo Kass (FI)
27.09.2009 Ex1 (nuoret - juniors) TP-NOM Tampere/Finland (PIROK) Lone Lund (DK)
16.05.2010 Ex 2 (avoin- open) Tampere/Finland (PIROK)  
05.09.2010 CAC (avoin - open) Tampere/Finland (PIROK)  

 

Amante's Macarena - "Laikku" - SIB n 02 21
ruskeatabby
valkoinen (harlekiini), uros - black tabby white (harlequin) - male  
synt./born 14.9.2008
Omistaja/owner: Leena Vuokko


Laikku ja ensimmäinen CAC-ruusuke - Laikku and his first CAC rosette

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
02.08.2009 CAC (avoin - open class) Helsinki/Finland (SUROK) Kristiina Rautio (FI)
11.10.2009 CAC (avoin - open class) Kirkkonummi/Finland (URK) Raymond Saetre (N)
       
       

 

Amante's Paso Doble - "Nalle" - SIB n 23
ruskeatiikeri
, uros - black mackerel tabby - male  
synt./born 15.6.2009
Omistaja/owner: Tiina Loponen

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
22.11.2009 Ex1 (kitten class 12)  Turku/Finland (TUROK) Lene Glem
09.01.2010 Ex 3(junior class 11) Helsinki/Finland (SUROK) Lena Nordström (S)
27.3.2010 Ex 1 (junior class 11) Turku/Finland (TUROK) Ireneusz Pruchniak (PL)
28.3.2010 Ex 2 (junior class 11) Turku/Finland (TUROK) Lee Selassa
24.04.2010 CAC (open class - avoin luokka) Helsinki/Finland (RUROK) Bjarne Wikström (FI)
21.08.2010 Ex 2 (open) Vantaa/Finland (RUROK)  

 

Amante's Ragtime - SIB n 23
ruskeatiikeri
, naaras - black mackerel tabby - female 
synt./born 19.1.2010
Omistaja/owner: Anne Puhilas


Sera ensimmäisessä näyttelyssään 4.7.2010
Sera at her first cat show on July 4, 2010

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
04.07.2010 Ex1 (kitten class 12)  Oulu/Finland (POROK) Sirpa Lindelöf (S)
04.05.2010 Ex1 (nuoret - juniors) Tampere/Finland (PIROK)  
       
       
       

 FIN*Amante's Rumba Negra  - Lili - SIB n 22
ruskeatabby, naaras - black classic tabby , female
synt./ born 19.1.2010
Omistaja/owner: Riikka Siniluoto

Lili 31.07.2010 Helsinki SUROK

 

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
05.06.2010 Ex 2     Kuvia Pictures Hyvinkää/Finland (Ery-Syd) Kristiina Rautio (FI)
11.07.2010 Ex 1 (kitten class) Vantaa/Finland (URK) Fabrice Calmes (F)
31.07.2010 Ex 1 Helsinki/Finland (SUROK) Jette-Eva  Madsen (DK)
22.08.2010 Ex 1 Vantaa/Finland (RUROK) Tellervo Kass (FI)
10.10.2010 Ex 1 Helsinki/Finland (Ery-Syd) Magdalena Kudra (PL)
       


KP = Kategorian paras, VSA= Kategorian paras vastakkainen sukupuoli  TP= tuomarin paras VP=Värin (väriryhmän) paras 
 BIS = Best In Show, BOX = Best Opposite Sex,  Nom.= Nominated for Best In Show, BIV=Best In Variety

*  *  *  *  *

Näyttelyuransa (ainakin toistaiseksi) lopettaneet Amante's kasvatit 
Amante's offspring, who have (at least for the time being) terminated their show career

PR/EC Amante's Boogie-Woogie

Klikkaa kuvaa - Click on the image   30.9.2007

GIC Amante's Bolero - Punkku

Klikkaa kuvaa Click on the picture

CH/PR Amante's Appassionato 
ruskeatiikeri - black mackerel tabby 
synt./ born 11.12.2001


Photo. Linda Söderlund
Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
06.04.2002 Ex 1 (pennut-kittens class 12)  Helsinki/Finland (RUROK) Minna Krogh (DK)
11.05.2002 Ex 1 (pennut-kittens) VP - BIV Tampere/Finland (Pirok) Jannick Renault (F)
27.07.2002 Ex 1 (nuoret-kittens class 11) Espoo/Finland (SUROK) Raymond Saetre (N)
11.08.2002 Ex 1 (nuoret-kittens class 11)  Nummela/Finland (Alfa-Felis) Geir Edwardssen (N)
25.08.2002 Ex 1 (nuoret-kittens class 11)  Vantaa/Finland (RUROK) Albert Kurkowski (PL)
09.-10.11.2002 CAC (avoin - open class 9) World Show Helsinki/Finland Alva Uddin (S)
08.12.2002 CAC (avoin - open class 9) Helsinki/Finland (RUROK) Fabrice Calmes (F)
25.01.03 Ex 1 - (avoin - open class 9) Lahti/Finland (SUROK) V. Risznar-Resetic (CR)
24.08.2003 CAC (avoin-open class) CHAMPION  Kuvia/pictures Vantaa/Finland (RUROK) E. Zagorskaya (RUS)
01.04.2006 CAP - (luokka 10) Helsinki/Finland (RUROK)  Henry Hornell (N)
23.04.2006 CAP  Turku/Finland (TUROK) Minna Krogh (DK)
29.07.2006 CAP - PREMIOR  Helsinki/Finland (SUROK) Geir Edwardsen (N)
7.10.2006 CAPIB  Vantaa/Finland/URK) Alexander Platz (D)
28.1.2007 CAPIB Lahti/Finland (SUROK) Kristiina Rautio (FI)

 

PR Amante's Divina - "Essi" - SIB n 23
ruskeatiikeri - brown mackerel tabby SIB n 23
synt./ born 02.04.2004

Amante's Divina aka Essi at her first show in July 2004. Ex 1, Best in Variety and Nominated for BIS
Amante's Divina eli Essi ensimmäisessä näyttelyssään Helsingissä 31.7. Ex 1, värin paras ja tuomarin paras

 PARAS SIPERIANKISSANUORI VUONNA 2004
BEST SIBERIAN KITTEN IN FINLAND FOR 2004

 
Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
31.07.2004 Ex 1 (pennut-kittens class 12)VP-TP, BIV-Nom.  Pictures/Kuvia Helsinki/Finland (SUROK) Bette Lind (DK)
21.08.2004 Ex 1 (class12) Vantaa/Finland (RUROK) Mario Ottino (I)
02.10.2004 Ex 1 (nuoret-kittens class 11) VP-TP, BIV-Nom. Pictures/kuvia Porvoo/Finland(Alfa-Felis) Louis Coste(F)
16.10.2004 Ex1 (nuoret - kittens class 11)  Vantaa/Finland (URK) Nurit Pahl (IL)
17.10.2004 Ex1 (nuoret - kittens class 11) TP - Nom. Vantaa/Finland (URK) Kristiina Rautio (FI)
05.12.2004 Ex1 (nuoret - kittens class 11) TP - Nom.
Pictures/kuvia
Helsinki/Finland (POROK) Per Hilfling-Olesen (DK)
19.02.2005 CAC (open class - avoin luokka) Jyväskylä/Finland, (Kes-Kis)  Kristiina Rautio (FI)
07.01.2006 CAP (class 10)  Helsinki/Finland (SUROK) Hannah Jensen (S)
02.04.2006 CAP (class 10) Paras siitosnaaras/
Best breeding female cat. 2
Helsinki/Finland (RUROK Elena Zagoraskaya (RU)
20.8.2006 CAP PREMIOR Vantaa/Finland (RUROK) Pia Nyman (FI)
08.10.2006 CAPIB (class 8) Vantaa/Finland (URK) Albert Kurkowski (PL)

KP = Kategorian paras, VSA= Kategorian paras vastakkainen sukupuoli  TP= tuomarin paras VP=Värin (väriryhmän) paras 
 BIS = Best In Show, BOX = Best Opposite Sex,  Nom.= Nominated for Best In Show, BIV=Best In Variety

 

CH Amante's Ex tempore - "Riki"  - SIB d 09 23
punatiikerivalkoinen, uros - red mackerel tabby white, male
synt./ born 17.05.2004
Omistaja/owner/: Lilli Asikainen

Riki in Porvoo

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
02.10.2004 Ex 1 (kittens class 12)  Pictures/kuvia Porvoo/Finland (Alfa Felis) Geir Edvardsen (N)
05.12.2004 Ex 1 (kittens class 11) TP - Nom. Pictures Helsinki/Finland (POROK) Kristiina Rautio (FI)
19.02.2005 Ex 1 (kittens class 11)  TP-Nom.  Jyväskylä/Finland (Kes-Kis) Alexey Shchukin (NL)
22.05.2005 CAC (avoin  - open 9) Hyvinkää/Finland (ERY-SYD) Charles Spijker  (NL)
04.06.2005 CAC (avoin - open 9)  Tampere/Finland (PIROK)  
20.05.2006 CAC (avoin - open 9) CHAMPION Tampere/Finland (PIROK)  

 

CH Amante's Et cetera - "Nedi" SIB a 23
sinihopeatiikeri, uros - blue silver mackerel tabby, male
synt./born 17.05.2004
Omistaja/owner: Jenny Niemelä

Nedi in March 2005, photo by Jenny Niemelä
Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
02.10.2004 Ex 1 (kittens class 12)  Pictures Porvoo/Finland (Alfa Felis) Louis Coste (I)
20.11.2004 Ex 1 (kittens class 11) TP - Nom. Turku/Finland (TUROK) Bjarne Wikström (FI)
19.02.2005 Ex 1 (kittens class 11)  Jyväskylä/Finland (Kes-Kis) Kristiina Rautio (FI)
02.04.2005 CAC (open-avoin)  Turku/Finland (TUROK) K. Preiss (A)
26.11.2005 CAC (open-avoin) VP-BIV Turku/Finland  (TUROK) Bjarne Wikström (FI)
27.11.2005 CAC (open-avoin) VP-BIV CHAMPION Turku/Finland (TUROK) Henry Hornell ( N)
23.04.2006 CACIB (class 7)  Turku/Finland (TUROK) Minna Krogh (DK)
28.1.2007 CAC (avoin - open class 9)
väriryhmän muutttui, nyt hopealla
Lahti/Finland (SUROK) Elena Zagorskaya (RU)

KP = Kategorian paras, VSA= Kategorian paras vastakkainen sukupuoli  TP= tuomarin paras VP=Värin (väriryhmän) paras 
 BIS = Best In Show, BOX = Best Opposite Sex,  Nom.= Nominated for Best In Show, BIV=Best In Variety
 

CH Amante's Amabile 
synt./ born 11.12.2001

Linda  - cat show on Aug. 11, 2002  in Nummela Finland

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
06.04.2002 Ex1 (pennut-kittens class 12)  Helsinki/Finland (RUROK) Tellervo Kass (FI)
27.07.2002 Ex1 (nuoret-kittens class 11) Espoo/Finland (SUROK) Lee Selassa (NL)
11.08.2002 Ex1 (nuoret-kittens class11)  Nummela/Finland (Alfa-Felis) Geir Edwardssen (N)
25.08.2002 Ex1 (nuoret-kittens class 11) Vantaa/Finland (RUROK) Albert Kurkowski (PL)
08.12.2002 CAC (open class) Helsinki/Finland (RUROK) Marino Koot (NL)
17.04.2004 CAC (open class) Helsinki/Finland/RUROK) Anne Veland (N)
18.04.2004 CAC (open class) CHAMPION Helsinki/Finland (RUROK) Bjarne Wikström (FI)


Amante's Classica con fuoco
kilpikonnatiikerivalkoinen - torbie white 
synt./ born 05.04.2003

Pvm/Date/Datum Sertifikaatti/Certificate/Zertifikat Paikka/maa  City/Country  Ort/Land Tuomari Judge RichterIn
23.08.2003 Ex 1 (pennut-kittens class 12) Vantaa/Finland (RUROK) E. Zagorskaya (RUS)
04.12.2004 CAC (open class) Pictures/kuvia Helsinki/Finland (POROK) Alva Uddin (S)

Show Results- Näyttelytuloksia

Home

SITE MAP - SISÄLTÖSIVU - INHALTSVERZEICHNIS   
Mitä uutta tällä sivustolla?
  What's New On This Site?

Email: Merja.Tolonennic.fi    

 

iweb stats

"There are two means of refuge from the miseries of life:  music and cats."
Albert Schweitzer

Vote for my site at Cat Link!

Amante's Siberian Cats - Copyright 2001-2014 Merja.Tolonen