NEWS 2009
Updated/päivitetty: 03.02.2013

 

*2008 NEWS **2007 NEWS ** 2006 NEWS ** 2005 NEWS ** 2004 NEWS ** 2003 NEWS ** 2002 NEWS ** 2001  NEWS ** 2000 NEWS

13.12.Helsinki/Nordic winner
Judge: Karl-Erik Johannsson, Sweden

Boys:
Nightdream Ludvig De Vov (Punkkis-Svensson)- VET EXC 1, Best male 3 & BOB-vet - ERI 1, PU 3 & ROP-vet
Nightdream Don Corleone (Curt-Täplä)- CH EXC 2, best male 2 &  resCACIB - VAL ERI 2, PU 2 & vara-CACIB

Curd Graf Von Schwerin CH EXC - VAL ERI
Nightdream Paolo Pierluigi (Curt-Täplä)CH VG - VAL EH

Curt´s son´s
* Humisevan Harjun Ferrari JUN EXC 1=  NORDIC JUNIOR WINNER 2009 & CC! - JUN ERI 1=POHJOISMAIDEN JUNIORI VOITTAJA 2009 & SERT
* De Gozette Evert JUN EXC 2 & resCC - JUN ERI 2 varaSERT

 

Girls:
Nightdream Rhyme De Moines (Nasu-Svensson) CH EXC 1, best bitch 1, CACIB & BOS= NORDIC WINNER 2009!
VAL ERI 1, PN 1 CACIB & VSP=POHJOISMAIDEN VOITTAJA 2009!

Nightdream Isidore Ducasse (Curt-Täplä) CH EXC - VAL ERI
Nightdream Isabel Da Silva (Curt-Täplä) CH EXC
Nightdream Vanessa Paradis (Curt-Hellu)CH EXC

Nightdream Breeder class 1st  with honor prize = BOB breeder (champion class bitches)

 

12.12.Helsinki/Finnish winner show
Judge: Barbara Muller, Switcherland

Nightdream Ludvig De Vov (Punkkis-Svensson) - VET EXC 1, Best male 3 & BOB-vet - ERI 1, PU 3 & ROP-vet

Nightdream Don Corleone (Curt-Täplä) - CH EXC 3 - VAL ERI 3
Curd Graf Von Schwerin CH EXC 4 - VAL ERI 4

Curt´s son´s
* Humisevan Harjun Ferrari JUN EXC 1=  JUNIOR WINNER 2009 & CC! - JUN ERI 1=JUNIORI VOITTAJA 2009 & SERT

* De Gozette Evert JUN EXC 2 & resCC - JUN ERI 2 varaSERT

Nightdream Rhyme De Moines (Nasu-Svensson) CH EXC 2, best bitch 3 - VAL ERI 2 PN 3
Nightdream Isidore Ducasse (urt-Täplä) CH EXC 3, best bitch 4 - VAL ERI 3 PN 4
Nightdream Isabel Da Silva (Curt-Täplä) CH EXC - VAL ERI
Nightdream Vanessa Paradis (Curt-Hellu) CH EXC - VAL ERI

Curt´s  daughter
* Humisevan Harjun Faith JUN EXC 1=JUNIOR WINNER 2009 & resCC! - JUN ERI 1_ JUNIORI  VOITTAJA 2009 6 varaSERT!

Nightdream Breeder class 1st  with honor prize = BOB breeder (champion class bitches)

************************

11.10. Agility  Turku
Tuomari:  Miia Laamanen

FI MVa Nightdream Isabel Da Silva "Bambu"
mini agility  tulos 0 sijoitus 4.  SERT ja nousu  ylempään luokkaan!

************************

29.11. Turku Int show
PBGV  judge:
Ann Carlström, Swe
Group judge: Paavo Mattila, Fin

Curd Graf Von  Schwerin
CH EXC 1, Best male 1, CACIB &  BOB & BIG-2 - VAL ERI 1, PU 1, CACIB &   ROP & RYP -2

Kuva: Hanna Leinonen

Nightdream Don Corleone "Taco" (Curt-Täplä)
CH EXC 2, best male 2 & resCACIB - VAL ERI 2 PU 2 & vara-CACIB

Nightdream Isidore Ducasse
CH EXC 2, best bitch 2 & resCACIB - VAL ERI 2 PN 2 & vara-CACIB

Nightdream La Panza Ra
VET EXC 1 Best bitch 4 & BOB-veteran - VET ERI 1 PN 4 & ROP-veteraani

Nightdream Rhyme De Moines
CH VG 4 - VAL EH 4

Nightdream Kelly La Belle
CH VG- VAL EH

Nightdream breeder group 1+HONOR PRIZE/BOB-breeder

************************

21.11. Jyväskylä Int show
PBGV  judge:
Dianne Jolly, Australia

Curd Graf Von  Schwerin
CH EXC 1, Best male 1, CACIB &  BOB - VAL ERI 1, PU 1, CACIB &   ROP

Nightrdeam Don Corleone "Taco" (Curt-Täplä)
OPEN EXC 1, best male 2 & CC = CHAMPION & resCACIB - AVO ERI 1 PU 2 SERT=VALIO  & vara-CACIB

Nightdream Rhyme De Moines "Täplä"
CH EXC 2 best bitch 3 - VAL ERI 2 PN 3

************************

24.10. Seinäjoki Int show
PBGV  judge:
Elin Norrmanseth, Norway
Group judge: Sakari Poti, Fin

Curd Graf Von  Schwerin
CH EXC 1, Best male 1, CACIB &  BOB & BIG-4 - VAL ERI 1, PU 1, CACIB &   ROP & RYP -4

Nightdream Rhyme De Moines (Nasu-Svensson) "Täplä"
CH EXC 1 Best bitch 1 CACIB & BOS - VAL ERI 1 PN 1 CACIB &  VSP

************************

20.9. Hyvinkää
PBGV  judge:
Tina Sulce, Latvia

Curt Graf von Schwerin
CH EXC 1, Best male 1, BOB - VAL ERI 1, PU 1,  ROP

Nightdream Rhyme De Moines
CH EXC 1, Best bitch 1 & BOS - VAL ERI 1, PN 1 & VSP

************************

6.9. Helsinki, Lets´s Go show
PBGV  judge:
Paula Heikkinen-Lehkonen
Groupjudge: Paula Heikkinen-Lehkonen

Curd Graf Von  Schwerin
CH EXC 1, Best male 1 &  BOB & BIG-3 - VAL ERI 1, PU 1 &   ROP & RYP -3

Nightdream Rhyme De Moines (Nasu-Svensson) "Täplä"
CH EXC 1 Best bitch 1  & BOS - VAL ERI 1 PN 1 & VSP

Nighdtream Izabel Da Silva "Bambu" (Curt-Täplä)
CH EXC 2 Best bitch 2 - VAL ERI 2 PN 2

************************

5.9. Basset speciality - Bassettien erikoisnäyttely
Judge: Jeannette Balkan, Dk

Excellent  results  from annual basset speciality:

BOB & BIS-2 Breeder: Nightdream
BOB & BIS  progeny: Curd Graf Von Schwerin
BIS4 couple Nighdtream Ludvig De Vov & Nightdream La Panza Ra
 

Best male, BOS, BOBvet & BIS vet: Nightdream Ludvig De Vov
Best male 2 & CC: Nightdream Don Corleone
Best  bitch 3 Nightdream Jo De La Vallee
Best bitch 4 &  BOS-vet Nightdream La Panza Ra

Nightdream Calvin Klein JUN EXC 2
Curd Graf Von Schwerin  CH EXC 3
Nightdream Paloma Picasso JUN EXC 2
Nighdream Kelly La Belle CH EXC 4
Nightdream Rhyme De Moines CH EXC 3
Nightdream Izabel da Silva CH EXC

Other Curt´s kids:
Humisevan Harjun Faith JUN EXC 1
Humisevan Harjun  Ferrari JUN EXC 1 & res CC, BOB  jun & BIS-jun

BOB & BIS junior & ResCC: Curd´s son Humisevan-Harjun Ferrari


LUDDE almost 10 years old and  BOS in speciality + Best In Show veteran!

Kiitos kaikille mukana  olleille ja kiitos tästä  upeasta  pitkästä päivästä!

************************

30.8. Tervakoski int show
PBGV  judge:
Verrees Jef, Belgium
Groupjudge: Riitta Lahtovaara

Curd Graf Von  Schwerin
CH EXC 1, Best male 1, CACIB &  BOB & BIG-4 - VAL ERI 1, PU 1, CACIB &   ROP & RYP -4

Curt´s  son: De Gozette Eevert JUN EXC 1, BM 2 & CC  -  JUN ERI,  PU 2 & SERT

Nightdream Rhyme De Moines (Nasu-Svensson) "Täplä"
CH EXC 1 Best bitch 1 CACIB & BOS - VAL ERI 1 PN 1 CACIB &  VSP

************************

15.8. Agility  Tampere
judge:
Anne Huittinen, Fin

FI MVa Nightdream Isabel Da Silva "Bambu"
mini agility rata A: tulos 5, sijoitus 2.
mini agility rata B: tulos 0 sijoitus 2.

************************

2.8. Pori int show
PBGV  judge:
Manuel Borges, Portugal
Groupjudge: Arvi Ellmen

Curd Graf Von  Schwerin
CH EXC 1, Best male 1, CACIB &  BOB & BIG-4 - VAL ERI 1, PU 1, CACIB &   ROP & RYP -4

Nightdream Kelly La Belle  "Elsa" (Köpi-Niki)
CH EXC 1, Best bitch 1, CACIB  & BOS - VAL ERI 1, PN 1, CACIB & VSP

************************

26.7. Mikkeli int show
PBGV  judge:
Ricky Lochs-Romans, The Netherlands

Nightdream Izabel Da Silva "Bambu" (Curt-Täplä)
OPEN EXC 1 best bitch 1, CC=CHAMPION, CACIB & BOB  - AVO ERI 1, PN 1 SERT= MVA, CACIB &  ROP

Nightdream Karla Du Pont "Madde" (Frodo-Täplä)
CH EXC 1, Best bitch 3 - VAL ERI 1 PN 3

Nightdream La Panza Ra "Pami" (Punkkis-Svensson)
VET EXC 1, Best bitch 2 & BOB veteran - VET ERI 1, PN 2 & ROP-VETERAANI

************************

19.7. Oulu int show
PBGV  judge:
Steven H Seymour, Australia

Curd Graf Von  Schwerin
CH EXC 1, Best male 2 & resCACIB - VAL ERI 1, PU 2 varaCACIB

Nightdream Vasco Da Gama "Lettu" (Curt-Niki)
OPEN EXC 1, Best male 1, CACIB &  BOB - AVO ERI 1, PU 1, CACIB &   ROP

Nightdream Rhyme De Moines (Nasu-Svensson) "Täplä"
CH EXC 1 Best bitch 1 CACIB & BOS - VAL ERI 1 PN 1 CACIB &  VSP

************************

18.7. Oulu int show
PBGV  judge: Harri Lehkonen

Curd Graf Von  Schwerin
CH EXC 1, Best male 1, CACIB &  BOB - VAL ERI 1, PU 1, CACIB &   ROP

Nighdtream Vasco Da Gama "Lettu" (Curt-Niki)
OPEN EXC 1, BM 2 CC & resCACIB - AVO ERI 1 PU 2, SERT & varaCACIB

Nightdream Rhyme De Moines (Nasu-Svensson) "Täplä"
CH EXC 1 Best bitch 1 CACIB & BOS
- VAL ERI 1 PN 1 CACIB &  VSP

************************

18.7.
PBGV  judge: Maret Kärd

Curt´s  son: De Gozette Eevert JUN EXC 1, BM 1 CC & BOS -  JUN ERI, SERT, PU 1,VSP

************************

12.7. Karjaa
PBGV  judge: Leni Finne
Group judge: Leni Finne

Curd Graf Von  Schwerin
CH EXC 1, Best male 1, BOB & BIG-4 - VAL ERI 1, PU 1,  ROP & RYP-4

Nightdream Jo De La Vallee "Mäykky"
CH EXC 1, Best bitch 1 & BOS - VAL ERI 1, PN 1 & VSP

************************

Just few days in USA and Asterix has passed  his hunting test and  moved  up  to next level! Thank You Jan & Ross at kennel Mirepoix.


FIN CH. ASTERIX DES PTITS BOUTS DE CHOUANS

***********************

5.7. Hyvinkää
Judge goldens:  Filip Johnsson, Sweden kennel Dainty´s

Nightdream Blue Angel "Eevi (Örkki-Helvi)
OPEN EXC 3 - AVO  ERI 3

Travel  company Dewmist  Sheridan  was BOS and  got  CC

************************

4.7. Tuusula
Judge:
Dianne Tyssen, New  Zealnad

Nightdream, Karla Du Pont "Madde (Frodo-Täplä)
CH EXC 1 - VAL ERI 1

Curt´s puppies  had  great  day
- De Gozette Eevert CC &  Best male 2
- De Gozette Elsa best bitch 3
- Humisevan Harjun Faith resCC & best  bitch 2

************************

Kokkola 4.7.
Judge:
Nina Karlsdottir, Sweden

Nightdream Vanessa Paradis "Sanni" (Curt-Hellu)
CH EXC 1 Best bitch 1, CACIB & BOB- VAL ERI  1 PN 1, CACIB  & ROP

************************

Hämeenlinna  28.6.
Judge: Paula  Rekiranta, Fin

Curd Graf Von  Schwerin
CH EXC 1, Best male 1 & BOS - VAL ERI 1, PU 1 & VSP

**********************

7.6. Salo
Judge: paula Rekiranta, Fin

Nighdream Isidore Ducasse (Curt-Täplä)
CH  EXC 1, best  bitch 1 & BOB - VAL ERI 1 PN 1 & ROP
We didnt  stay  for  finals - emme  jääneet  ryhmäkehään

************************

6.6. Tuuri MILJONAA KOIRA 2009
Judge:
Paula Heikkinen-Lehkonen, Fin

Nightdream Vanessa Paradis "Sanni" (Curt-Hellu)
CH EXC 1 Best bitch 1 & BOB- VAL ERI  1 PN 1 & ROP

************************

24.5. Helsinki Aptus show
Judge:
Lisbeth Mach, Switzerland

Only our  girls  was informed to this  show.

Nightdream Rhyme De Moines (Nasu-Svensson) "Täplä"
CH EXC 1 Best bitch 1 CACIB & BOS - VAL ERI 1 PN 1 CACIB &  VSP

Nightdream, Karla Du Pont "Madde (Frodo-Täplä)
CH EXC 2 Best bitch 2 resCACIB - VAL ERI 2 PN 2 vara-CACIB

Nightdream Isidore Ducasse "Lettu" (Curt-Täplä)
CH EXC 3 best bitch 3 - VAL ERI 3 PN 3

Nightdream Jo De La Vallee "Mäykky"
CH VG 4 - VAL EH 4

Nightdream breeder group 1+HONOR PRIZE/BOB-breeder

************************

23.5. Juuka
Judge: Esko Nummijärvi

Nightdream Paloma De Bootz "Olivia" (Frodo-Niki)
OPEN EXC 1, Best bitch 2 & CC - AVO ERI 1 PN2 & SERT

************************

23.5. Rauma
Judge:
Theo Leenen, Belgium

Curd Graf Von  Schwerin
CH EXC 1, Best male 1 & BOB + BIG-2  - VAL ERI 1, PU 1 & ROP + RYP-2 (Harri Lehkonen)

Kuva: Texterri

Nighdream Isidore Ducasse (Curt-Täplä)
CH  EXC 1, best  bitch 1 & BOS- VAL ERI 1 PN 1 & VSP

Nightdream Don Corleone "Taco" (Curt-Täplä)
INT EXC 1, best male 2 & CC - NUO ERI 1 PU 2 SERT

Nightdream Kelly La Belle "Elsa" (Köpi - Niki)
CH EXC 2 & best bitch 2  - VAL ERI 2 &  PN 2

************************

21.5. Lappeenranta
Judge:
Soile Bister

Nightdream Paolo Pierluigi "Juuso" (Curt-Täplä)
CH EXC 1 Best Male 1  & BOB - VAL ERI 1 PU 1 ROP

************************

17.5. Hamina
Judge:
Hassi Assenmacher-Feyel, Germany

Nightdream Paolo Pierluigi "Juuso" (Curt-Täplä)
OPEN EXC 1,  best male 1 CC= Champion!! & BOS - AVO ERI 1 PU 1 SERT=MVA &  VSP

Nightdream La Panza Ra "Pami" (Punkkis-Bassetti)
VET EXC 1, best bitch 1, BOB & BOB-veteran - VET ERI 1, PN 1, ROP & ROP-VETERAANI
"9 years old in superb condition. Beautiful head. A lot of expression. Nice dark eyes. Excellent ear carriage. Beautiful body in all parts. Moves well. Excellent coat and temperament."


Juuso & Pami

Puppy of Asterix  was BOB puppy: Humisevan Harjun Desert Rose
Puppy of  Curt was 2nd  best male & resCC: Humisevan Harjun Ferrari

************************

16.5. Varkaus
Judge: Ligita Zage, Latvia

Curd Graf Von  Schwerin
CH EXC 1, Best male 1 & BOS - VAL ERI 1, PU 1 & VSP

Nighdream Isidore Ducasse (Curt-Täplä)
CH  EXC 1, best  bitch 1 & BOB - VAL ERI 1 PN 1 & ROP
Shortlisted among 6 best in group - oli  ryhmäkisassa 6 parhaan joukossa.

Photo: Kati Grön

Nightdream Karla Du Pont (Frodo-Täplä)
CH EXC 2 best bitch 3  - VAL ERI 2 & PN 3

Nightdream La Panza Ra (Punkkis-Bassetti)
VET EXC 1, best bitch 2 & BOB-VETERAN - VET ERI 1, PN 2 & ROP-VETERAANI

************************

16.5. Pietarsaari
Judge: Riitta Lahtovaara, Fin

Nightdream Vanessa Paradis "Sanni" (Curt-Hellu)
CH EXC 1 Best bitch 1 & BOB- VAL ERI  1 PN 1 & ROP

************************

3.5. Turenki
Judge: Taina Nygård, Fin

Hetti Gräfin Von Schwerin
OPEN EXC 1, best bitch 1, CC & BOB - AVO ERI 1, PN 1 SERT & ROP

Nighdream Isidore Ducasse (Curt-Täplä)
CH  EXC 1, best  bitch 3 - VAL ERI 1 PN 3

************************

26.4. Vaasa Int. show
Judge: Harry Tast, Fin


kuva: Kati Grön

Curd Graf Von  Schwerin
CH EXC 1, Best male 1, CACIB, BOB & GROUP WINNER! - VAL ERI 1, PU 1 CACIB, ROP  &  RYHMÄ VOITTAJA!

kuva: Kati Grön

Nighdream Isidore Ducasse (Curt-Täplä)
CH  EXC 1, best  bitch 1,  CACIB & BOS - VAL ERI 1 PN 1,  CACIB & VSP

Nightdream La Panza Ra (Punkkis-Bassetti)
VET EXC 1, best bitch 2 & BOB-VETERAN - VET ERI 1, PN 2 & ROP-VETERAANI

Nightdream Vanessa Paradis (Curt-Hellu)
CH EXC 2 Best bitch 3 & res.CACIB - VAL ERI  2 PN 3 & vara-cacib

Nightdream Karla Du Pont (Frodo-Täplä)
CH VG 4 - VAL EH 4

Nightdream breeder group (Lettu, Sanni, Pami & Madde)
1st with  honor prize & BOB breeder - ROP kasvattajaryhmä

kuva: Kati Grön

************************

18.4. Ilmajoki
Judge: Esko Nummijärvi, Fin

Nightdream Vanessa Paradis (Curt-Hellu)
OPEN EXC 1, best  bitch 1 CC=CHAMPION &BOS/ AVO ERI 1 PN 1 SERT=MVA & VSP

************************

14.3. Tampere Int. show
Judge: Peter Beyersdorf, Germany

Nighdream Isidore Ducasse (Curt-Täplä)
OPEN EXC 1, best  bitch 1 CC=CHAMPION, CACIB & BOB/ AVO ERI 1 PN 1 SERT=MVA, CACIB & ROP


Princess Lettu

Curt Graf Von  Schwerin
CH EXC 2/ERI 2

************************

21.2. Lappi Tl
Judge: Ligita Zake, Latvia

Humisevan-Harjun Favorite (daughter of  Curt)
1+ hp, best bitch  puppy & BOB puppy

************************

AGILITY Helsinki 01.02.
 tuomari Anne Savioja

Nightdream Isabel Da Silva "Bambu"
mini 1 hyppyrata 0 sijoitus 5 (osanottajia 27 )

************************

Turku allbreed Int.show
Judge: Per C. Knudsen, Dk, kennel Morebess

Nightdream Don Corelone "Taco" (Curt-Täplä)
JUN EXC 1, best male 2 & CC - JUN ERI 1, PU 2 & SERT

Todella upea  vuodenaloitus  Tacolle - saada sert  rodun todella tietävältä  kasvattajatuomarilta.

************************

 NEW AM CH´s  and they are all  puppies  of Curt,of  course  and their mother is AM CH Mirepoix Esprit De Guidage "Muse"
-
Mirepoix's Wild Adventure "Pippa"
- Mirepoix's Cartoon Comedy -"Kyle"
- Mirepoix's Pop Culture Icon "Cartman"

************************

Nightdream TOP PBGV  breeder 2008 with  enormous 207 points, there  was 122 points before  the  second  breeder! Nightdream voitti jälleen kasvattaja kisan huikeilla pisteillä 207,  eroa toiseksi tulleeseen oli 122 pistettä.

Pami- Ch. Nightdream La Panza Ra - TOP PBGV veteran 2008 - PAMI hienosti  TOP PBGV veteraani

Curt - Ch. Curd Graf Von Schwerin - TOP  breeding PBGV  2008, his  kids was shown  for the  second  season, so not  bad at all! Curt voitti  vuoden jalostuskoirakisan, kun  jälkeläiset kisasivat nyt koko  vuoden, todella upeata!

Täplä  - Ch- Nightdream Rhyme De Moines - TOP PBGV   bitch also in  2008! - Kuningatar Täplä oli  jälleen vuodenkaunein petit narttu!

FIN CH. Junior Winner -03 & Winner -04 & Nordic Winner -05
NIGHTDREAM  RHYME  DE MOINES "Täplä"
( FIN, EST, BLR & LAT CH & BLRW-96 & FIN W-03 & EUVW-06 Nightdream Viva La France "Nasu" -
Nightdream  Valde De Paris "Svensson")

In TOP 5 was 4 Nightdream  bred bitches! And  in top 10  there was 6 of them!
Nightdream tytöt olivat upeasti esille TOP  10 listalla, viiden parhaan kärkisijat  otimme 4 koiran voimin ja   koko kympin  sakkiin meidän tiimiläisiä mahtui 6!

So  A BIG THANK YOU ALL Nightdream pbgv owners with all their  great  efforts keeping their lovely  dogs  in  tiptop  condition throught the year. And thank you to all who has helped us in ring and  ringside. Todella  suuret kiitokset kaikille  Nightdream koirien omistajille,  että piditte  upeat koiranne   kunnossa läpi  vuoden ja kiitokset tietenkin kaikille niille, jotka auttoivat meitä kehässä ja kehänlaidalla.

Rest of  the  result  can  be read on > bragging  page  < loput tulokset