Arkisto
Home Up Rautahiihto

 

 

 

KAUSI 1999 - 2000
Sarjahiihdot:

Sarjahiihto 12.1.2000 V
Sarjahiihto 19.1.2000 P
Sarjahiihto 26.1.2000 V
Sarjahiihto 2.2.2000   P

Mestaruushiihdot 22.3.2000   V
RS-CUP 21.3
TUL:n talvipäivät
KAUSI 2000 - 2001
Sarjahiihto 1. 10.01.2001
Sarjahiihto 2.
Sarjahiihto 3.
Sarjahiihto 4. 28.3.2001
Mestaruushiihdot 14.3.2001
KAUSI 2001 - 2002
Sarjahiihto1.
Sarjahiihto2  13.2.2002.
Sarjahiihto3  13.3.2002.
Sarjahiihto4  20.3.2002.
Mestaruushiihdot 2002

 
Kausi 2001-2002
Sarjahiihto1 2002
TULOKSET:
Tytöt 4 v 200 m
1.Anna-Mari Heiskari 5,39
Pojat 6 v 200 m
1.Niko Mathlin 3,19
Tytöt 6 v 200 m
1.Noora Räisänen 1,56
2.Nelli Salomäki 2,41
3.Iida Vedenpää 3,17
4.Karoliina Seppälä 5,38
5.Hilda Vedenpää 8,15
Pojat 8 v 1 km
1.Teemu Kivimäki 4,41
2.Henri Heiskari 7,51
3.Valtteri Seppälä 11,38
Tytöt 8 v 1 km
1.Mira Räisänen 5,22
2.Viivi Ohvo 9,25
Pojat 10 v 2 km
1.Miikka Salomäki 8,05
2.Tatu Kiipeli 10,20
3.Rauli Nordström 10,44
4.Antti Mikkonen 12,50
5.Sakari Seppälä 21,00
Pojat 12 v 2 km
1.Santtu Salomäki 7,51
2.Sami Tuisku 7,57
3.Ville-Petteri Säily 9,32
Tytöt 12 v 3 km
1.Maria-Riitta Penttilä 10,05
2.Henna Kivimäki 13,56
Pojat 14 v 5 km
1.Jaakko Heinonen 14,31
2.Panu-Petteri Penttilä 15,16
Tytöt 14 v 3 km
1.Mari Patanen 10,20
Tytöt 16 v 5 km
1.Liisa Löytynoja 15,27
2.Jenna Lahtinen 17,17
3.Jenna Sirniö 17,34
4.Joanna Sirniö 17,56
Tytöt 18 v 5 km
1.Maija Löytynoja 17,17
Pojat 20 v 5 km
1.Markus Kanamäki 12,54

Alkuun

Saloisten Salaman toiset sarjahiihdot Raahen hiihtomajalla ke 13.2.2002
Hiihtotyyli perinteinen.
TULOKSET
Tytöt 6 v 200 m
1.Noora Räisänen 1,28
2.Nelli Salomäki 1,34
3.Anna-Mari Heiskari 3,26
4.Karoliina Seppälä 4,09
Tytöt 8 v 1 km
1.Mira Räisänen 5,51
2.Viivi Ohvo 8,42
Pojat 8 v 1 km
1.Henri Heiskari 7,38
Pojat 10 v 2 km
1.Miikka Salomäki 9,35
2.Rauli Nordström 11,00
3.Tatu Kiipeli 11,01
Tytöt 12 v 3 km

1.Maria-Riitta Penttilä 12,10
Pojat 12 v 2 km
1.Sami Tuisku 14,25
2.Santtu Salomäki 15,25
Tytöt 14 v 3 km
1.Mari Patanen 11,21
Pojat 14 v 5 km
1.Jaakko Heinonen 16,46
2.Panu-Petteri Penttilä 17,45
Tytöt 16 v 5 km
1.Liisa Löytynoja 17,16
2.Ulla Pirkola 19,01
3.Jenna Lahtinen 20,17
4.Joanna Sirniö 21,27
5.Jenna Sirniö 22,01
Pojat 16 v 8 km
1.Lasse Paakkonen 24,18
Tytöt 18 v 5 km
1.Maija Löytynoja 19,50
Tytöt 20 v 5 km
1.Minna Patanen 17,49
Pojat 20 v 5 km
1.Markus Kanamäki 14,26

Alkuun

Saloisten Salaman kolmannet sarjahiihdot Hiihtomajalla ke 13.3.2002
Tyyli perinteinen.
TULOKSET:
Tytöt 6 v 600 m
1. Nelli Salomäki 2,54
2. Noora Räisänen 2,56
Tytöt 8 v 1 km
1. Mira Räisänen 5,59
2. Viivi Ohvo 8,05
Pojat 8 v 1 km
1. Teemu Kivimäki 6,46
Tytöt 10 v 2 km
1. Nina Vuorikoski 11,36
Pojat 10 v 2 km
1. Rauli Nordström 10,59
2. Tatu Kiipeli 11,29
3. Antti Mikkonen 14,37
Tytöt 12 v 3 km
1. Henna Kivimäki 16,11
2. Tinja Kiipeli 17,06
Pojat 12 v 3 km
1. Sami Tuisku 14,57
2. Santtu Salomäki 16,34
Tytöt 16 v 5 km
1. Liisa Löytynoja 18,34
2. Ulla Pirkola 19,39
3. Jenna Lahtinen 20,24
Tytöt 18 v 5 km
1. Maija Löytynoja 21,54
Pojat 14 v 3 km
1. Jaakko Heinonen 10,55
Pojat 20 v 5 km
1. Markus Kanamäki 15,23
 

Alkuun

Saloisten Salaman neljännet sarjahiihdot ke 20.3.2002 Raahen hiihtomajan maastossa.
Kilpailu hiihdettiin vapaalla hiihtotyylillä.
TULOKSET
Tytöt 6 v 200 m:
1.Noora Räisänen 2,08
2.Nelli Salomäki 2,54
Tytöt 8 v 1 km
1.Mira Räisänen 4,24
2.Viivi Ohvo 7,16
Pojat 8 v 1 km:
1.Teemu Kivimäki 4,32
Pojat 10 v 2 km:
1.Miikka Salomäki 7,24
2.Tatu Kiipeli 8,29
3.Rauli Nordström 8,37
4.Olli-Alekis Honkanen 9,19
Tytöt 12 v 3 km:
1.Maria-Riitta Penttilä 10,30
2.Henna Kivimäki 13,45
Pojat 12 v 3 km:
1.Santtu Salomäki 10,58
2.Sami Tuisku 12,17
Tytöt 14 v 3 km:
1.Mari Patanen 10,44
Pojat 14 v 5 km:
1.Panu-Petteri Penttilä 15,54
Tytöt 16 v 5 km:
1.Liisa Löytynoja 16,33
2.Ulla Pirkola 17,37
3.Jenna Lahtinen 18,06
4.Jenna Sirniö 19,11
5.Joanna Sirniö 20,07
Pojat 16 v 5 km:
1.Lasse Paakkonen 13,50
Tytöt 18 v 5 km:
1.Maija Löytynoja 18,42
Pojat 20 v 5 km:
1.Markus Kanamäki 13,56

Alkuun

Saloisten Salaman hiihtomestaruuskilpailut
27.2.2002

Tytöt 6 v
1.Noora Räisänen 2.41
2.Nelli Salomäki 3.07
3.Karoliina Seppälä 8.06
Tytöt 8 v
1.Mira Räisänen 4.29
2.Viivi Ohvo 7.26
Pojat 8 v
1.Teemu Kivimäki 4.45
2.Valtteri Seppälä 11.21
3.Mika Hilden 11.41
Tytöt 10 v
1.Nina Vuorikoski 11.15
Pojat 10 v
1.Miikka Salomäki 7.17
2.Tatu Kiipeli 8.42
3.Rauli Nordström 9.02
4.Toni Kerttula 9.12
5.Olli-Aleksi Honkanen 9.41
6.Antti Mikkonen 11.19
7.Sakari Seppälä 18.24
Tytöt 12 v
1.Maria-Riitta Penttilä 10.48
2.Henna Kivimäki 13.31
Pojat 12 v
1.Santtu Salomäki 11.44
2.Sami Tuisku 11.57
3.Juha Lindström 15.38
Tytöt 14 v
1.Mari Patanen 10.22
Pojat 14 v
1.Panu-Petteri Penttilä 15.08
2.Jaakko Heinonen 15.14
Tytöt 16 v
1.Liisa Löytynoja 16.38
2.Ulla Pirkola 17.43
3.Jenna Lahtinen 17.55
4.Joanna Sirniö 20.04
Pojat 16 v
1.Lasse Paakkonen 13.42
2.Henri Kylmäoja 14.27
Tytöt 18 v
1.Maija Löytynoja 17.56
Pojat 18 v
1.Pekka Mattila 17.06
Tytöt 20 v
1.Minna Patanen 16.31
Pojat 20 v
1.Markus Kanamäki 14.21
M40 5 km
1.Juha Seppälä 15.21
M45 5 km
1.Esko Seppä 14.58
M50 5 km
1.Pauli Patanen 15.52
M55 5 km
1.Keijo Kenakkala 15.07
2.Heikki Harju 15.20
M60 4 km
1.Martti Pelkonen 12.46

Alkuun

Sarjahiihdot Raahen Hiihtomajan maastossa ke 10.1.2001.

Koska uusi mäki on vielä ilman valoja, matkat hiidettiin hiemen lyhennettyinä.

Sää oli leuto, lämpötila lähellä nollaa.

TULOKSET

Tytöt

4 v 200 m

1.

Nelli Salomäki

4,09

Tytöt

6 v 200 m

1.

Viivi Ohvo

2,38

Pojat

8 v 200 m

1.

Rauli Norström

1,31

2.

Antti Mikkonen

1,32

Teemu Kivimäki

1,32

8 v 1 km

1.

Miikka Salomäki

4,43

Tytöt

10 v 1 km

1.

Henna Kivimäki

4,31

Pojat

10 v 1 km

1.

Santtu Salomäki

3,49

2.

Toni Kerttula

5,54

3.

Tatu Kiipeli

6,12

4.

Sakari Seppälä

10,06

Tytöt

12 v 2 km

1.

Maria-Riitta Penttilä

7,28

2.

Tinja Kiipeli

9,16

Pojat

12 v 2 km

1.

Jaakko Heinonen

6,20

2.

Panu-Petteri Penttilä

6,50

3.

Sami Tuisku

8,34

Tytöt

14 v 2 km

1.

Liisa Löytynoja

6,32

2.

Mari Patanen

7,13

Tytöt

16 v 4 km

1.

Jaana Jääskeläinen

12,22

2.

Ulla Pirkola

13,27

3.

Jenna Lahtinen

14,13

4.

Jenna Sirniö

14,26

5.

Joanna Sirniö

14,59

Tytöt

18 v 4 km

1.

Minna Patanen

13,20

2.

Maija Löytynoja

15,02

Pojat

14 v 4 km

1.

Henri Kylmäoja

11,36

Pojat

16 v 4 km

1.

Lasse Paakkonen

11,12

Pojat

18 v 4 km

1.

Samuli Nevanperä

10,55

2.

Markus Kanamäki

11,20

3.

Pekka Mattila

12,40

Pojat

20 v 4 km

1.

Jukka Kovalainen

12,11

KAUSI 2000 - 2001

Saloisten Salama Sarjahiihtojen 2. osa

Tulokset

Tytöt 4 v 200 m

1.

Nelli Salomäki

2,18

Tytöt 6 v 200 m

1.

Viivi Ohvo0

1,59

2.

Iiris Puskala

2,09

Pojat 8 v 1 km

1

Miikka Salomäki

4,50

2.

Teemu Kivimäki

5,41

3.

Antti Mikkonen

5,47

4.

Rauli Nordström

6,02

5.

Olli-aleksi Honkanen

6,48

Pojat 10 v 2 km

1.

Santtu Salomäki

10,55

2.

Toni Kerttula

13,08

3.

Tatu Kiipeli

14,38

Tytöt 10 v 2 km

1.

Henna Kivimäki

11,57

Pojat 12 v 3 km

1.

Jaakko Heinonen

10,47

2.

Panu-Petteri Penttilä

13,03

3.

Sami Tuisku

14,57

Tytöt 12 v 3 km

1

Maria-Riitta Penttilä

9,05

2.

Tinja Kiipeli

10,25

Tytöt 14 v

1.

Liisa Löytynoja

10,48

2.

Mari Patanen

11,29

Pojat 16 v 5 km

1.

Lasse Paakkonen

16,00

Tytöt 16 v 5 km

1.

Jaana Jääskeläinen

17,10

2.

Jenna Lahtinen

19,18

3.

Jenna Sirniö

21,40

4.

Joanna Sirniö

21,56

Tytöt 18 v 5 km

1.

Minna Patanen

18,01

Pojat 18 v 5 km

1.

Samuli Nevanperä

14,55

2.

Markus Kanamäki

15,29

KAUSI 2000 - 2001

SALOISTEN SALAMAN SARJAHIIHTOJEN 3. OSA

TULOKSET.

Tytöt 4 v 200 m

1.

Nello Salomäki

2,23

Tytöt 6 v 200 m

1.

Noora Räisänen

2.00

Tytöt 8 v 1 km

1.

Mira Räisänen

7,18

Pojat 8 v 1 km

1.

Miikka Salomäki

4,31

2.

Antti Mikkonen

6,08

3.

Teemu Kivimäki

6,34

4.

Olli-Aleksi Honkanen

6,43

Tytöt 10 v 2 km

1.

Tanja Ilmakangas

9,50

Pojat 10 v 2 km

1.

Santtu Salomäki

9,24

2.

Toni Kerttula

12,43

3.

Tatu Kiipeli

14,04

Tytöt 12 v 2 km

1.

Maria-Riitta Penttilä

9,25

2.

Tinja Kiipeli

9,52

Pojat 12 v 3 km

1.

Jaakko Heinonen

10,57

2.

Panu-Petteri Penttilä

14,30

3.

Sami Tuisku

14,42

Tytöt 14 v 3 km

1.

Liisa Löytynoja

11,40

2.

Mari Patanen

12,23

Pojat 14 v 5 km

1.

Henri Kylmäoja

17,01

Tytöt 16 v 5 km

1.

Jaana Jääskeläinen

17,42

2.

Ulla Pirkola

19,16

3.

Jenna Lahtinen

19,45

4.

Jenna Sirniö

22,45

5.

Joanna Sirniö

24,37

Pojat 16 v 5 km

1.

Lasse Paakkonen

15,47

Tytöt 18 v 5 km

1.

Minna Patanen

18,47

2.

Maija Löytynoja

22,10

Pojat 18 v 5 km

1.

Markus Kanamäki

15,16

KAUSI 2000 - 2001

Saloisten Salaman sarjahiihdot 4:s osa hiihdettiin

hiihtomajan maastossa ke 28.3.2001

TULOKSET:

Tytöt 4 v 200 m

1.

Nelli Salomäki

2,22

Tytöt 6 v 200 m

1.

Noora Räisänen

1,55

2.

Viivi Ohvo

2,09

Tytöt 8 v 1 km

1.

Mira Räisäänen

6,21

Pojat 8 v 1 km

1.

Miikka Salomäki

4,28

2.

Rauli Norström

5,21

3.

Teemu Kivimäki

5,23

4.

Antti Mikkonen

6,00

Tytöt 10 v 2 km

1.

Henna Kivimäki

10,45

Pojat 10 v 2 km

1.

Santtu Salomäki

9,44

2.

Tatu Kiipeli

11,07

3.

Toni Kerttula

11,17

Tytöt 12 v 3 km

1.

Maria-Riitta Penttilä

13,34

2.

Tinja Kiipeli

15,10

Pojat 12 v 3 km

1.

Jaakko Heinonen

11,23

2.

Panu Penttilä

12,29

Tytöt 14 v 3 km

1.

Mari Patanen

11,36

Tytöt 16 v 5 km

1.

Jaana Jääskeläinen

17,37

2.

Jenna Lahtinen

19,34

3.

Joanna Sirniö

21,42

4.

Jenna Sirniö

22,24

Tytöt 18 v 5 km

1.

Minna Patanen

18,11

2.

Maija Löytynoja

20,51

Pojat 18 v 5 km

1.

Samuli Nevanperä

14,40

2.

Markus Kanamäki

15,32

KAUSI 2000 - 2001

Saloisten Salaman mestaruushiihdot Raahen hiihtomajan maastossa ke 14.3.2001

v

Tulokset:

Tytöt alle 4 v 200 m

1.

Nelli Salomäki

2,03

2.

Inka Haapanen

11,42

Pojat alle 4 v 200 m

1.

Taneli Penttilä

3,31

2.

Anssi Haapanen

4,39

Tytöt 6 v 200 m

1.

Noora Räisänen

1,48

2.

Viivi Ohvo

1,51

3.

Iiris Puskala

2,04

Pojat 6 v 200 m

1.

Juuso Tuomaala

2,14

Tytöt 8 v 1 km

1.

Mira Räisänen

5,56

2.

Veera Tuomaala

6,50

Pojat 8 v 1 km

1.

Miika Salomäki

3,45

2.

Teemu Kivimäki

5,19

3.

Rauli Norström

5,20

4.

Antti Mikkonen

5,53

Tytöt 10 v 2 km

1.

Henna Kivimäki

9,00

Tytöt 10 v 1 km

1.

Nina Vuorikoski

8,22

2.

Riikka Matero

9,00

Pojat 10 v 2 km

1.

Santtu Salomäki

7,13

2.

Lauri Tuomaala

8,54

3.

Tatu Kiipeli

9,45

4.

Toni Kerttula

11,16

Tytöt 12 v 3 km

1.

Maria-Riitta Penttilä

11,26

2.

Tinja Kiipeli

13,24

Pojat 12 v 3 km

1.

Jaakko Heinonen

10,02

2.

Panu Penttilä

10,25

3.

Sami Tuisku

12,22

4.

Jone Matero

21,09

Tytöt 14 c 3 km

1.

Liisa Löytynoja

10,21

2.

Mari Patanen

11,01

Tytöt 16 v 5 km

1.

Jaana Jääskeläinen

16,32

2.

Ulla Pirkola

17,24

3.

Jenna Lahtinen

18,27

4.

Jenna Sirniö

19,18

5.

Joanna Sirniö

20,37

Tytöt 18 v 5 km

1.

Minna Patanen

17,17

2.

Maija Löytynoja

19,18

Pojat 14 v 5 km

1.

Henri Kylmäoja

15,31

Pojat 16 v 5 km

1.

Lasse Paakonen

14,40

Pojat 18 v 5 km

1.

Samuli Nevanperä

14,12

2.

Markus Kanamäki

15,13

3.

Pekka Mattila

16,07

4.

Kimi Lappalainen

16,51

Miehet 20 v 5 km

1.

Jukka Kovalainen

15,48

Miehet yleinen 5 km

1.

Juha Harju

13,47

Miehet 40 v 5 km

1.

Juha Seppälä

14,46

Miehet 45 v 5 km

1.

Esko Seppä

14,58

Miehet 50 v 5 km

1.

Pauli Patanen

15,23

Miehet 55 v 5 km

1.

Keijo Kenakkala

14,42

2.

Heikki Harju

15,36

Miehet 60 v 5 km

1.

Martti Pelkonen

17,03

KAUSI 2000 - 2001


Sarjahiihto 12.1.2000 V

POJAT 6 v 300 m
1.    Teemu Kivimäki        1.56
POJAT 8 v 1 km
1. Miikka Salomäki          5.00
2. Antti Mikkonen           8.20
3. Tatu Kiipeli                 8.27
POJAT 10 v 2 km
1. Santtu Salomäki           7.53
2. Joni Orava                 7.54
3. Sami Tuisku                 8.14
4. Heikki Hiltunen           10.58
5. Sami Karjalainen        13.23
TYTÖT 10 v 2 km
1. Maria-Riitta Penttilä     6.34
2. Tanja Kiipeli                 9.06
3. Henna Kivimäki           10.32
TYTÖT 12 v 3 km
1. Mari Patanen                 11.00
POJAT 12 v 3 km
1. Jaakko Heinonen         10.28
2. Panu-Petteri Penttilä    10.57
TYTÖT 14 v 3 km
1. Ulla Pirkola                 9.35
2. Liisa Löytynoja            9.46
3. Jenna Lahtinen            10.01
4. Jenna Sirniö                 10.24
5. Joanna Sirniö                 10.36
 POJAT 14 v 5 km
1. Lasse Paakkonen            13.44
TYTÖT 16 v 5 km
1. Jaana Jääskeläinen         14.12
2. Maija Löytynoja             18.00
POJAT 16 v 5 km
1. Samuli Nevanperä         14.07
2. Pekka Mattila            14.37
 TYTÖT 18 v 5 km
1. Salla Tuisku                 14.45
POJAT 18 v 5 km
1. Jukka Kovalainen         13.03
2. Markus Kanamäki        14.03
3. Jani Alila                 17.09

SALOISTEN SALAMA PALKITSI HIIHTÄJIÄÄN 2001

Saloisten Salaman hiihtojaosto vietti hiihtäjien kilpailukauden päättäjäisiä

Raahen hiihtomajalla torstaina. Tilaisuudessa palkittiin kauden aikana

menestyneitä hiihtäjiä ja jaettiin palkinnot seuran mestaruus- ja sarjahiihdoista.

Hiihtojaosto järjesti hiihtokoulua koko kauden. Mukana hiihtokoulussa oli

52 lasta neljän nuoren hiihtäjän opastamina. Todettiin, että hiihtokoulu lienee

tarpeellinen ja sitä jatketaan seuraavana syksynä heti lumien tultua.

Kauden aikana osallistuttiin runsaasti kansallisiin ja piirikunnallisiin kilpailuihin.

Neljä seuran hiihtäjää kävi hopeasompaloppukilpailuissa Simpeleellä.

Nuorten Suomen mestaruuskilpailuissa kävi Samuli Nevanperä.

TUL:n mestaruuskilpailuissa Outokummussa oli pienempi joukko

Salamasta mukana.

Talven hyvistä hiihdoista palkittiin: tulevaisuuden lukauksen palkinto

taskukiikari, Jaakko Heinoselle, InterSportin lahjakortti; Liisa Löytynoja

HS aluek 1., Lasse Paakkonen HS-aluek 1., Henri Kylmäoja HS-aluek 2.,

Samuli Nevanperä SM 26. Lisäksi valmentajan kannustuspalkinto,

valmentajapytty, Samuli Nevanperälle vuodeksi haltuunsa.

TUL:n mestaruuskisojen hyvistä sijoituksista palkittiin hopeisella kaulakorulla

Jaana Jääskeläinen (1.) ja Ulla Pirkola (2.)

Hiihtokoulun vetäjinä toimineet: Tanja Jääskeläinen, Salla Tuisku, Markus

Kanamäki ja Jaana Jääskeläinen saivat kiitokseksi palkinnot.



 KAUSI 1999 - 2000

Sarjahiihto 19.1.2000 P

Pojat 6 v 300 m
1. Teemu Kivimäki        2.05
Pojat 8 v 1 km
1. Miikka Salomäki        5.09
2. Antti Mikkonen        7.38
Tytöt 10 v 2 km
1. Maria-Riitta Penttilä 8.30
2. Henna Kivimäki        13.28
Pojat 10 v 2 km
1. Sami Tuisku        9,48
2. Santtu Salomäki        9.58
3. Toni Luhtavaara        10.32
4. Heikki Hiltunen        11.31
5. Arto Lindsted        16.38
Pojat 12 v 3 km
1. Jaakko Heinonen 11.31
2. Panu-Petteri Penttilä 13.33
Tytöt 12 v 3 km
1. Mari Patanen        12.32
Pojat 14 v 5 km
1. Henri Kylmäoja         17.08
Tytöt 14 v 3 km
1. Ulla Pirkola        11.09
2. Liisa Löytynoja        11.14
3. Jenna Lahtinen         11.57
4. Joanna Sirniö         12.39
5. Jenna Sirniö         12.48
Pojat 16 v 5 km
1. Samuli Nevanperä 15.47
2. Pekka Mattila        16.19
Tytöt 16 v 5 km
1. Jaana Jääskeläinen 16.18
Pojat 18 v 5 km
1. Markus Kanamäki        15.34
Tytöt 18 v 5 km
1. Minna Patanen        17.31


 KAUSI 1999 - 2000

Sarjahiihto 26.1.2000 V

POJAT 8 v 1 km
1. Miikka Salomäki     4,25
2. Antti Mikkonen     7,08
3. Tatu Kiipeli     7,43
Pojat 10 v 2 km
1. Santtu Salomäki     7.57
2. Sami Tuisku     8.32
3. Joni Orava             8,37
4. Heikki Hiltunen     11.20
5. Arto Lindstedt     19.10
 TYTÖT 10 v 2 km
1. Maria-Riitta Penttilä 7.13
2. Tinja Kiipeli          9.36
3. Henna Kivimäki         11.22
4. Susanna Vares         17,01
TYTÖT 12 v 3 km
1. Mari Patanen 10.56
POJAT 12 v 3 km
1. Jaakko Heinonen 10.29
2. Panu-Petteri Penttilä 11.38
TYTÖT 14 v 3 km
1. Ulla Pirkola     10.00
2. Liisa Löytynoja     10.08
3. Jenna Lahtinen     10.27
4. Joanna Sirniö     11.41
5. Jenna Sirniö     12.10
POJAT 14 v 5 km
1. Lasse Paakkonen     15.06
2. Henri Kylmäoja    15.11
TYTÖT 16 v 5 km
1. Jaana Jääskeläinen 15.55
2. Maija Löytynoja        19.21
POJAT 16 v 5 km
1. Samuli Nevanperä 14.38
TYTÖT 18 v 5 km
1. Salla Tuisku        16.52
2. Minna Patanen        17,01
 POJAT 18 v 5 km
1. Jukka Kovalainen 14.34
2. Markus Kanamäki        15.05
3. Arto Ohenoja        15.58
 Pojat 20 v 5 km
1. Jukka Kyröläinen 14.37

  KAUSI 1999 - 2000

Sarjahiihto 2.2.2000 P

Pojat 6 v 300 m
1. Teemu Kivimäki 1.55
Pojat 8 v 1 km
1. Miikka Salomäki 5.49
2. Antti Mikkonen 7.34
Tytöt 10 v 2 km
1. Maria-Riitta Penttilä 9.44
2. Tinja Kiipeli 12.06
3. Henna Kivimäki 13.46
Pojat 10 v 2 km
1 Santtu Salomäki 10.01
2. Sami Tuisku 10.58
3. Heikki Hiltunen 11.27
Pojat 12 v 3 km
1. Jaakko Heinonen 13.16
Tytöt 14 v 3 km
1. Ulla Pirkola 11.58
2. Liisa Löytynoja 12.21
3. Jenna Lahtinen 12.46
4. Joanna Sirniö 13.42
5. Jenna Sirniö 14.22
Tytöt 16 v 5 km
1. Jaana Jääskeläinen 17.44
Pojat 18 v 5 km
1. Jukka Kovalainen 16.31
2. Markus Kanamäki 16.59
Pojat 20 v 5 km
1. Jukka Kyröläinen 17.18

 KAUSI 1999 - 2000

Mestaruushiihdot 22.3
Saloisten Salaman Mestaruushiihdot käytiin Hiihtomajan maastossa ke 22.3.2000 kauniissa kevätillassa.
TULOKSET:

Tytöt 4 v 300 m:

1.

Nelli Salomäki 4.42
Pojat 4 v 300 m:

1.

Anssi Haapanen 7,58
Tytöt 6 v 300 m:
Viivi Ohvo 2.55
Pojat 6 v 300 m:

1.

Teemu Kivimäki 1.40
Pojat 8 v 1 km:

1.

Miikka Salomäki 4.17

2.

Santtu Riekki 6.27

3.

Tatu Kiipeli 6.28

4.

Antti Mikkonen 7.03

5.

Sakari Seppälä 8.39
Tytöt 10 v 2 km:

1.

Maria-Riitta Penttilä 6.28

2.

Tinja Kiipeli 8.27

3.

Henna Kivimäki 9.13

4.

Katri Toppila 15.11
Pojat 10 v 2 km:

1.

Santtu Salomäki 7.10

2.

Sami Tuisku 7.16

3.

Joni Orava 7.59

4.

Antti Löytynoja 8.45
Tytöt 12 v 3 km:

1.

Mari Patanen 10.17
Pojat 12 v 3 km:

1.

Jaakko Heinonen 9.49

2.

Panu-Petteri Penttilä 10.40
Tytöt 14 v 3 km:

1.

Ulla Pirkola 9.37

2.

Liisa Löytynoja 9.44

3.

Jenna Lahtinen 9.52

4.

Jenna Sirniö 10.37

5.

Joanna Sirniö 10.49
Pojat 14 v 5 km:

1.

Lasse Paakkonen 13.58

2.

Henri Kylmäoja 14.26
Tytöt 16 v 5 km:

1.

Jaana Jääskeläinen 14.32

2.

Maija Löytynoja 17.12
Pojat 16 v 5 km:

1.

Samuli Nevanperä 13.52
Tytöt 18 v 5 km:

1.

Minna Patanen 15.27
Pojat 18 v 5 km:

1.

Jukka Kovalainen 13.18

2.

Markus Kanamäki 13.48
Miehet 18 v 5 km:

1.

Jukka Kyröläinen 14.02
Miehet 40 v 5 km:

1.

Juha Seppälä 12.52
Miehet 45 v 5 km:

1.

Pauli Patanen 14.43

2.

Vesa Mattila 17.09
Miehet 50 v 5 km:

1.

Keijo Kenakkala 14.56
Miehet 55 v 5 km:

1.

Heikki Harju 14.22
Miehet 60 v 5 km:

1.

Martti Pelkonen 15.22
Naiset 45 v 5 km:

1.

Tuula Vilppula 16.16


 KAUSI 1999 - 2000

 

Saloisten Salama TUL:n paras hiihtoseura   

Vaasa.jpg (29288 bytes)

Saloisten Salaman nuoret hiihtäjät kahmivat mitaleja TUL:n talvipäivien hiihtokilpailuissa Vaasasssa viikonvaihteessa. Öjbergetin hiihtokeskuksessa käydyissä kisoissa Salama sai kolme kultaa, kolme hopeaa ja kaksi pronssia. Samuli Nevanperä palkittiin kisojen parhaana poikahiihtäjänä ja Terhi Ylisiurua parhaana tyttöhiihtäjänä.
Sunnuntaina viesteissä Salamalla oli neljä joukkuetta, jotka toivat neljä kultamitalia mukanaan. Seurojen välisen pistekilpailun Salama voitti ylivoimaisesti 71 pisteellä, toisena oli Ylöjärven Ryhti. Pohjoisen seuroista olivat mukana vain Saloisten Salama ja Iin Yritys.

Tuloksia:
M 16 v 8 km:
1.Samuli Nevanperä   Salsa              24.41,2
6. Pekka Mattila        Salsa            27.28,6
N 16 v 4 km:
1. Terhi Ylisiurua       IinY    12.58,5
2. Jaana Jääskeläinen        SalSa    13.50,9
6. Sanna Kuninkaanniemi IinY    16.09,4
M 18 v 11 km:
1. Juha Mähönen       YlRy         31.55,9
2. Jukka Kovalainen SalSa        32.59,6
5. Markus Kanamäki SalSa        34.59,8
N 18 v 6 km:
1. Taina Turunen  YlRy        17.01,1
2. Salla Tuisku        SalSa         18.40,0
3. Minna Patanen SalSa        19.42,0
M 14 v 4 km:
1. Lasse Paakkonen SalSa        12.33,6
3. Henri Kylmäoja SalSa        13.07,8
N 14 v 3 km:
1. Liisa Löytynoja SalSa        8.46,1
5. Jenna Sirniö       SalSa         9.58,0
6. Joanna Sirniö       SalSa         10.23,9
Viestien tuloksia:

N 14 v 3 x 3 km:
1. Saloisten Salama (Joanna Sirniö, Jenna Sirniö, Liisa Löytynoja) 31.34,7

N 18 v 3 x 4 km:
1. Saloisten Salama (Minna Patanen, Salla Tuisku, Jaana Jääskeläinen) 44.02,1

M 16 v 3 x 4 km:
1. Saloisten Salama (Samuli Nevanperä, Henri Kylmäoja, Lasse Paakkonen) 39.09,3

M 18 v 3 x 4 km:
1. Saloisten Salama (Markus Kanamäki, Pekka Mattila, Jukka Kovalainen) 39.23,4

 KAUSI 1999 - 2000

 

RAAHEN SEUTU CUP:n 2-osa takaa-ajo hiihdettiin vapaalla hiihtotavalla 21.3.2000.
Raahen hiihtomajan maastossa.

Tulokset:

Pojat 8 v:

vapaa

perinteinen

yhteisaika

1.

Jari Manninen

1,53

2,26

4,15

2.

Miikka Salomäki

1,59

2,32

4,31

3.

Timo Pelkonen

2,01

2,57

4,58

4.

Jani Käkelä

1,58

3,00

4,58

5.

Mika Ahistus

2,22

3,11

5,33

6.

Anton Kokkonen

2,35

3,06

5,41

7.

Jussi Tilus

2,44

3,04

5,48

8.

Otso-Matti Ollila

2,34

3,21

5,55

9.

Juho Pelkonen

2,59

4,11

7,10

10.

Joni Pakkanen

4,42

3,20

8,02

Tytöt 8 v

1.

Meri-Maija Ollila

1,51

2,39

4,30

2.

Kristiina Honka

2,01

2,40

4,41

3.

Sanna Mäkinen

2,06

2,58

5,04

4.

Tytti Salonpää

2,23

3,31

5,54

5.

Annika Ukkonen

3,17

3,50

7,07

Pojat 10 v

1.

Tommi Salonpää

3,03

4,27

7,30

2.

Mikko Finnilä

3,14

4,21

7,35

3.

Santtu Salomäki

3,15

4,35

7,50

4.

Sami Tuisku

3,24

4,52

8,16

5.

Matti Hakonen

3,30

4,56

8,26

6.

Olli Mäkinen

3,29

5,00

8,29

7.

Heikki Hiltunen

3,51

4,57

8,48

8.

Antti Löytynoja

4,07

5,34

9,41

9.

Henri Pelkonen

4,10

5,42

9,52

Tytöt 10 v

1.

Laura Joensuu

2,56

4,11

7,07

2.

Maria-Riitta Penttilä

2,56

4,16

7,12

3.

Minna Ahistus

3,12

4,30

7,42

4.

Mari Manninen

3,24

4,44

8,08

5.

Johanna Honka

3,35

4,47

8,22

6.

Tinja Kiipeli

3,39

5,23

9,02

7.

Dacil Paulin

4,04

5,06

9,10

Pojat 12 v

1.

Mika Mustonen

5,43

8,08

13,51

2.

Panu-Petteri Penttilä

5,58

7,56

13,54

3.

Aridani Paulin

6,54

9,33

16,27

4.

Miikka Ketonen

6,59

10,00

16,59

Tytöt 12 v

1.

Mari Patanen

6,11

7,52

14,03

2.

Nelli Kumpula

7,24

10,23

17,47

3.

Minna Hakonen

7,30

10,28

17,58

4.

Tiina Tuuri

8,16

10,51

19,07

5.

Tiina Ukkonen

8,53

11,36

20,29

Tytöt 14 v

1.

Ulla Pirkola

5,41

7,16

12,57

2.

Jenna Lahtinen

5,47

7,18

13,05

3.

Liisa Löytynoja

6,09

7,19

13,28

4.

Joanna Sirniö

6,13

7,53

14,06

5.

Jenna Sirniö

6,18

8,09

14,27

Pojat 14 v

1.

Lasse Paakkonen

8,38

10,45

19,23

2.

Jukka Koskela

10,37

12,24

23,01

3.

Eelis Kumpula

12,13

15,43

27,56

Tytöt 16 v

1.

Jaana Jääskeläinen

8,47

10,52

19,39

2.

Tiina Törmänen

9,03

11,04

20,07

Pojat 16 v

1.

Antti Vasankari

8,06

9,38

17,44

2.

Samuli Nevanperä

8,13

9,59

18,12

3.

Miika Tilus

9,15

10,55

20,10


 KAUSI 1999 - 2000


Back Home Up