Rautahiihto
Home Up

 

Alku

Tulokset 2005 Tulokset 2004 Tulokset 2003 Tulokset 2002 Tulokset 2001 Tulokset 2000

                                           

 

XXI Raahen rautahiihdot 23.01.2005
N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 M18 N20 M20 N M N35 M35 M40 M45 M50 M55 M60
N10 : 2 km
(Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Anna-Kaisa Saari Ylivieskan Kuula 6.55,2
2. Sara Löytynoja Sievin Sisu 7.16,4 +21,2
3. Hanna Loukusa Kiimingin Urheilijat 7.21,0 +25,8
4. Roosa Juuska Haapaveden Urheilijat 7.32,0 +36,8
5. Essi Jaakkonen Oulaisten Huima 7.35,2 +40,0
6. Hanna Kaisto Iin Urheilijat 7.39,0 +43,8
7. Josefiina Tiiro Iin Urheilijat 7.43,6 +48,4
8. Julia Korpela Yppärin Urheilijat 7.56,5 +1.01,3
9. Elina Virtanen Iin Urheilijat 8.05,2 +1.10,0
10. Johanna Hand Iin Urheilijat 8.10,1 +1.14,9
11. Noora Räisänen Saloisten Reipas 8.21,5 +1.26,3
12. Marika Söderberg Ylivieskan Kuula 8.28,2 +1.33,0

M10 : 2 km
(Lähti: 15, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Henri Lumiaho Vihannin Urheilijat 6.30,4
2. Uula Ollila Kiimingin Urheilijat 7.12,7 +42,3
3. Aleksi Karppinen Laitasaaren Veto 7.14,8 +44,4
4. Tuomas Nurkkala Alavieskan Viri 7.26,6 +56,2
5. Jere Smedlund Iin Urheilijat 7.26,9 +56,5
6. Miika Tiiro Iin Urheilijat 7.33,0 +1.02,6
7. Rasmus Kangas Haukiputaan Veikot 7.33,1 +1.02,7
8. Oula Mattila Oulun Hiihtoseura 7.36,4 +1.06,0
9. Matti Linna Oulaisten Huima 7.40,1 +1.09,7
10. Mikko Salonpää Oulaisten Huima 7.56,1 +1.25,7
11. Juho Pelkonen Saloisten Reipas 8.05,0 +1.34,6
12. Henri Juuska Haapaveden Urheilijat 8.11,5 +1.41,1
13. Juho Hourula Kuivasjärven Aura 8.16,2 +1.45,8
14. Jarmo Piirainen Saloisten Reipas 8.45,3 +2.14,9
15. Juho Käkelä Saloisten Reipas 9.10,4 +2.40,0

N12 : 3 km
(Lähti: 16, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Jenni Leppänen Toholammin Urheilijat 10.23,4
2. Katja Korpela Yppärin Urheilijat 10.57,6 +34,2
3. Jenni Peltoniemi Utajärven Urheilijat 11.01,0 +37,6
4. Kristiina Honka Saloisten Reipas 11.08,1 +44,7
5. Marjut Lehtonen Oulaisten Huima 11.08,3 +44,9
6. Sanna-Maria Saari Ylivieskan Kuula 11.16,2 +52,8
7. Anni Karelehto Oulaisten Huima 11.18,4 +55,0
8. Anni Huuha Oulaisten Huima 11.34,8 +1.11,4
9. Essi Lumiaho Vihannin Urheilijat 11.45,4 +1.22,0
10. Jenni Still Kestilän Kisa-Veikot 11.47,5 +1.24,1
11. Hanna Hangasmaa Ylivieskan Kuula 12.06,2 +1.42,8
12. Noora Holmström Iin Urheilijat 12.09,1 +1.45,7
13. Salla Jaakkonen Oulaisten Huima 12.15,6 +1.52,2
14. Annika Lämsä Kiimingin Urheilijat 12.29,5 +2.06,1
15. Ira Matkaselkä Oulaisten Huima 12.54,6 +2.31,2
16. Amanda Rantakokko Iin Urheilijat 13.41,9 +3.18,5

M12 : 3 km
(Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Veli-Matti Salonpää Oulaisten Huima 9.34,3
2. Miikka Salomäki Saloisten Salama 9.48,1 +13,8
3. Mika Ahistus Saloisten Reipas 10.03,3 +29,0
4. Joonas Jussila Iin Urheilijat 10.12,8 +38,5
5. Matias Tiiro Iin Urheilijat 10.22,0 +47,7
6. Marko Keppainen Oulaisten Taru 10.39,3 +1.05,0
7. Janne Juusola Kalajoen Junkkarit 11.04,1 +1.29,8
8. Arto Pajala Oulaisten Taru 11.08,4 +1.34,1
9. Olli Salmela Laitasaaren Veto 11.14,7 +1.40,4
10. Rauli Nordström Saloisten Salama 11.24,8 +1.50,5
11. Peetu Mattola Haapaveden Urheilijat 12.15,8 +2.41,5

N14 : 3 km
(Lähti: 26, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Laura Kivelä Himangan Urheilijat 9.19,0
2. Annika Jauhiainen Haapaveden Urheilijat 9.19,9 +0,9
3. Linda Härkönen Iin Hiihtoseura 9.36,6 +17,6
4. Mari Laitala Kalajoen Junkkarit 9.39,9 +20,9
5. Riikka Salonpää Oulaisten Huima 9.43,9 +24,9
6. Eevakaisa Loukusa Yppärin Urheilijat 10.03,2 +44,2
7. Tanja Ylisiurua Iin Hiihtoseura 10.03,5 +44,5
8. Katri Vesaluoma Sievin Sisu 10.06,4 +47,4
9. Niina Korkiasaari Haapaveden Urheilijat 10.06,8 +47,8
10. Meri-Maija Ollila Ruukin Kisa 10.06,9 +47,9
11. Reeta-Mari Loukusa Yppärin Urheilijat 10.09,5 +50,5
12. Jutta Salmela Laitasaaren Veto 10.11,1 +52,1
13. Venla Nikula Kalajoen Junkkarit 10.13,5 +54,5
14. Marika Lämsä Kiimingin Urheilijat 10.17,0 +58,0
15. Jenna Sorri Oulaisten Taru 10.25,7 +1.06,7
16. Sonja Samanen Oulaisten Huima 10.27,3 +1.08,3
17. Jenni Kärkinen Toholammin Urheilijat 10.33,9 +1.14,9
18. Henriikka Salminen Yppärin Urheilijat 10.37,9 +1.18,9
19. Karoliina Alila Oulaisten Taru 10.40,6 +1.21,6
20. Jenni Huuha Oulaisten Huima 10.48,0 +1.29,0
21. Riikka Juuska Haapaveden Urheilijat 11.03,5 +1.44,5
22. Sanni Mäkinen Saloisten Reipas 11.15,8 +1.56,8
23. Katri Loukusa Kiimingin Urheilijat 11.34,3 +2.15,3
24. Maaret Mattila Oulun Hiihtoseura 11.40,9 +2.21,9
25. Kukka-Maaria Karppinen Laitasaaren Veto 11.44,7 +2.25,7
26. Anniina Petäsnoro Oulun Hiihtoseura 12.42,6 +3.23,6

M14 : 5 km
(Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Timo Hakala Toholammin Urheilijat 14.01,8
2. Keijo Pistemaa Rantsilan Raikas 14.03,0 +1,2
3. Mikko Tiiro Iin Urheilijat 14.19,0 +17,2
4. Aki Vuoti Oulun Hiihtoseura 14.26,1 +24,3
5. Tuomas Saviluoto Sievin Sisu 14.35,1 +33,3
6. Raine Tolonen Kiimingin Urheilijat 14.43,1 +41,3
7. Ville Juusola Kalajoen Junkkarit 14.57,4 +55,6
8. Joona Männistö Oulaisten Huima 15.09,9 +1.08,1
9. Santtu Salomäki Saloisten Salama 15.35,6 +1.33,8
10. Jani Käkelä Saloisten Reipas 17.12,8 +3.11,0
11. Jaakko Sarpola Yppärin Urheilijat 18.14,7 +4.12,9

N16 : 5 km
(Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Heli Jauhiainen Haapaveden Urheilijat 14.37,7
2. Laura Joensuu Saloisten Reipas 14.50,7 +13,0
3. Kaisa Torvi Sievin Sisu 14.51,6 +13,9
4. Minna Ahistus Saloisten Reipas 15.00,5 +22,8
5. Tiina Ylisiurua Iin Hiihtoseura 15.23,5 +45,8
6. Nina Jakola Sievin Sisu 15.25,3 +47,6
7. Titta Huttunen Alavieskan Viri 15.30,0 +52,3
8. Kaisa Valtanen Nivalan Urheilijat 15.38,4 +1.00,7
9. Marjut Juntunen Iin Hiihtoseura 15.58,9 +1.21,2
10. Saaramaria Salminen Yppärin Urheilijat 16.41,1 +2.03,4
11. Johanna Honka Saloisten Reipas 17.48,0 +3.10,3

M16 : 5 km
(Lähti: 19, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Panu-Petteri Penttilä Saloisten Salama 13.03,6
2. Juho Nikula Kalajoen Junkkarit 13.09,0 +5,4
3. Lasse Härkönen Iin Hiihtoseura 13.16,3 +12,7
4. Sami Vuoti Oulun Hiihtoseura 13.17,0 +13,4
5. Rami Petäsnoro Oulun Hiihtoseura 13.20,0 +16,4
6. Juha-Matti Harju Saloisten Reipas 13.27,0 +23,4
7. Juha Hankala Oulun Hiihtoseura 13.49,8 +46,2
8. Mika Mustonen Ruukin Kisa 13.55,0 +51,4
9. Matias Petäistö Kalajoen Junkkarit 13.57,8 +54,2
10. Juha-Matti Vesala Kuivasjärven Aura 13.58,8 +55,2
11. Tomi Martinmäki Oulaisten Huima 13.59,8 +56,2
12. Jari Körkkö Haukiputaan Veikot 14.09,6 +1.06,0
13. Jaakko Heinonen Saloisten Salama 14.11,1 +1.07,5
14. Jouni Mattila Oulun Hiihtoseura 14.12,0 +1.08,4
15. Janne Pajala Oulaisten Taru 14.13,1 +1.09,5
16. Kai Rahko Kalajoen Junkkarit 15.25,9 +2.22,3
17. Arttu Harmaala Iin Hiihtoseura 15.41,0 +2.37,4
18. Miikka Ketonen Saloisten Reipas 16.08,3 +3.04,7
19. Olli Mäkinen Saloisten Reipas 16.13,5 +3.09,9

N18 : 5 km
(Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Ruut Tornberg Yppärin Urheilijat 14.37,3
2. Kaisa Saarimaa Nivalan Urheilijat 15.02,3 +25,0
3. Mari Patanen Saloisten Salama 15.19,4 +42,1
4. Maria Mikkonen Kempeleen Pyrintö 15.21,1 +43,8
5. Anu Lankila Kalajoen Junkkarit 15.25,8 +48,5
6. Carita Portaankorva Kuivasjärven Aura 15.32,5 +55,2
7. Katariina Raitio Laitasaaren Veto 15.52,9 +1.15,6
8. Vilma Nikula Kalajoen Junkkarit 16.03,3 +1.26,0
9. Elina Ryynänen Pyhäjärven Pohti 16.14,4 +1.37,1
10. Marjo Perttu Kalajoen Junkkarit 16.31,8 +1.54,5

M18 : 10 km
(Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Tapani Kärjä Kalajoen Junkkarit 25.53,1
2. Samuli Korpela Kempeleen Kiri 27.08,4 +1.15,3
3. Aku-Pekka Virsu Saloisten Reipas 28.08,2 +2.15,1
4. Jukka Hänninen Haapaveden Urheilijat 28.16,8 +2.23,7
5. Mika Kuopus Pudasjärven Urheilijat 28.38,6 +2.45,5
6. Juho Parviainen Metsä-Veikot 85 30.21,5 +4.28,4

N20 : 5 km
(Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Terhi Ylisiurua Iin Hiihtoseura 13.55,5
2. Jenna Jylkkä Iin Hiihtoseura 14.15,9 +20,4
3. Marja Kääriä Ylikiimingin Nuijamiehet 14.27,7 +32,2
4. Anne Tolonen Alavieskan Viri 14.47,4 +51,9
5. Henna Jauhiainen Haapaveden Urheilijat 14.48,5 +53,0
6. Mia-Riitta Vikström Kokkolan Veikot 15.50,3 +1.54,8
7. Anne Peltoniemi Utajärven Urheilijat 15.54,1 +1.58,6

M20 : 10 km
(Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Antti Harmaala Iin Hiihtoseura 25.49,1
2. Markus Isola Utajärven Urheilijat 25.59,9 +10,8
3. Esa Ryynänen Pyhäjärven Pohti 26.25,5 +36,4
4. Keijo Alila Kempeleen Pyrintö 27.32,4 +1.43,3
5. Joona Kurikkala Kalajoen Junkkarit 28.14,8 +2.25,7
6. Lasse Kaiponen Kempeleen Kiri 30.50,8 +5.01,7

N : 5 km
(Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Marjo Loukkola Vuokatti Ski Team Kainuu 13.22,6
2. Katja Takalo Pyhäjärven Pohti 13.46,8 +24,2
3. Elina Löytynoja Nivalan Urheilijat 14.09,1 +46,5
4. Julia Pohjanoja Tupoksen Tuisku 14.43,9 +1.21,3
5. Maria Isosalo Ylivieskan Kuula 15.18,9 +1.56,3
6. Sanna Vaahtera Ylivieskan Kuula 15.19,8 +1.57,2
7. Minna Patanen Saloisten Salama 15.50,9 +2.28,3

M : 10 km
(Lähti: 23, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Kuisma Taipale Lapuan Virkiä 23.13,5
2. Kimmo Randelin Iisalmen Visa 23.28,7 +15,2
3. Kusti Kittilä Kalajoen Junkkarit 23.30,0 +16,5
4. Joni Seppä Inarin Yritys 24.00,3 +46,8
5. Veli-Matti Nurkkala Alavieskan Viri 24.16,2 +1.02,7
6. Vesa Tiihonen Mikkelin Hiihtäjät 24.44,3 +1.30,8
7. Janne Raitio Laitasaaren Veto 25.05,6 +1.52,1
8. Juha Karstunen Ylivieskan Kuula 25.14,1 +2.00,6
9. Pertti Kvist Keminsuun Kisa 25.30,7 +2.17,2
10. Sauli Kuopus Pudasjärven Urheilijat 25.37,4 +2.23,9
11. Kristian Kiiskinen Pankakosken Valpas 25.43,2 +2.29,7
12. Tuomas Hallila Kuusamon Erä-Veikot 25.57,7 +2.44,2
13. Matti Laitala Kalajoen Junkkarit 26.14,8 +3.01,3
14. Juho-Pekka Peltola Himangan Urheilijat 26.18,1 +3.04,6
15. Markus Kanamäki Saloisten Salama 26.27,7 +3.14,2
16. Jussi Tahkokorpi Haapajärven Kiilat 26.43,5 +3.30,0
17. Hannu Laurila Kiimingin Urheilijat 26.50,8 +3.37,3
18. Teemu Paavola Haapaveden Urheilijat 27.04,3 +3.50,8
19. Heikki Laurila Kiimingin Urheilijat 27.31,9 +4.18,4
20. Petri Ollonen Kuivasjärven Aura 27.42,5 +4.29,0
21. Juha Peltoniemi Utajärven Urheilijat 27.49,9 +4.36,4
22. Jukka Takkinen Kiimingin Urheilijat 28.28,3 +5.14,8
23. Manu Häkkilä Nivalan Urheilijat 30.34,5 +7.21,0

N35 : 5 km
(Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Sari Virtanen Yli-Iin Naseva 14.36,6
2. Tarja Hand Iin Urheilijat 16.24,8 +1.48,2
3. Pirjo Sorri Oulaisten Taru 16.59,4 +2.22,8
4. Sirkku Lehdonkivi Oulaisten Huima 17.30,9 +2.54,3

M35 : 10 km
(Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Simo Törnvall Kalajoen Junkkarit 24.47,3
2. Tuomo Hökkä Yli-Iin Naseva 25.35,7 +48,4
3. Juha Harju Saloisten Salama 25.36,5 +49,2
4. Juha Kortet Ylivieskan Kuula 26.04,7 +1.17,4
5. Ismo Parkkonen Reisjärven Pilke 26.06,4 +1.19,1
6. Tapio Hökkä Kiimingin Urheilijat 27.01,5 +2.14,2
7. Jorma Rotonen Keminsuun Kisa 27.50,4 +3.03,1

M40 : 10 km
(Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Jari Mäkelä Vetelin Urheilijat 25.37,6
2. Risto Nikula Ylivieskan Kuula 25.43,4 +5,8
3. Heikki Roimas Kälviän Tarmo 26.32,6 +55,0
4. Reijo Juntunen Iin Hiihtoseura 26.55,0 +1.17,4
5. Vesa Pirilä Keminsuun Kisa 27.08,0 +1.30,4
6. Kauko Himanka Kalajoen Junkkarit 27.23,3 +1.45,7
7. Juha Kuosmanen Pyhäjärven Pohti 27.41,1 +2.03,5
8. Olli-Pekka Rantakari Saloisten Salama 31.41,3 +6.03,7

M45 : 10 km
(Lähti: 10, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

1. Lauri Jaakola Alavieskan Viri 26.31,6
2. Ossi Hautalahti Nivalan Urheilijat 26.57,5 +25,9
3. Teijo Haapaniemi Reisjärven Pilke 27.09,1 +37,5
4. Heikki Ojantakanen Oulunsuun Heitto 27.32,6 +1.01,0
5. Juha Seppälä Saloisten Salama 27.35,7 +1.04,1
6. Reijo Isola Yli-Iin Naseva 27.53,9 +1.22,3
7. Sulevi Leinonen Saloisten Reipas 28.13,3 +1.41,7
8. Veikko Mannermaa Vaalan Karhu 28.44,0 +2.12,4
9. Jouko Karppinen Laitasaaren Veto 28.56,0 +2.24,4
Jouni Pohjanoja Tupoksen Tuisku Kesk.

M50 : 5 km
(Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Rainer Nikula Ylivieskan Kuula 13.15,8
2. Arto Koivuaho Haapajärven Kiilat 13.16,8 +1,0
3. Veijo Helander Nivalan Urheilijat 13.26,7 +10,9
4. Heikki Eskola Ylivieskan Kuula 13.40,7 +24,9
5. Hannu Runtti Ylikiimingin Nuijamiehet 14.00,5 +44,7
6. Seppo Ranta-Eskola Oulaisten Huima 15.14,2 +1.58,4

M55 : 5 km
(Lähti: 11, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Eero Väisänen Kuhmon Kiva 13.06,8
2. Kalevi Leinonen Ähtärin Urheilijat 13.21,8 +15,0
3. Erkki Tiikkaja Kestilän Kisa-Veikot 13.33,2 +26,4
4. Eino Juola Kempeleen Pyrintö 13.37,3 +30,5
5. Pauli Bordi Oulun Kilpa-Veljet 14.08,0 +1.01,2
6. Osmo Soronen Oulun Kilpa-Veljet 14.09,9 +1.03,1
7. Risto Holtinkoski Oulun Kilpa-Veljet 14.13,4 +1.06,6
8. Sakari Mönkkönen Leppävirran Urheilijat 14.29,8 +1.23,0
9. Alpo Pelkonen Oulunsalon Vasama 14.57,6 +1.50,8
10. Risto Similä Oulun Kilpa-Veljet 15.12,8 +2.06,0
11. Vesa Ranta-Eskola Saloisten Reipas 15.24,0 +2.17,2

M60 : 5 km
(Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

1. Jorma Paasovaara Oulunsalon Taisto 14.13,6
2. Sakari Ukonmaanaho Ylikiimingin Nuijamiehet 14.25,3 +11,7
3. Eero Rahkola Oulun Reipas 14.35,2 +21,6
4. Aarno Rajaniemi Oulaisten Taru 14.40,9 +27,3
5. Kauko Meriläinen Haukiputaan Heitto 14.44,8 +31,2
6. Pentti Immonen Leppävirran Viri 14.58,4 +44,8
7. Pentti Bordi Tupoksen Tuisku 16.06,1 +1.52,5

ALKUUN

 

Tulokset 2004
N8 M8 N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60

N8

: 1 km

 (Lähti: 9, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Loukusa Hanna               Kiimingin Urheilijat               4.54,2             
  2.   Alakoski Anni               Reisjärven Pilke                   5.07,8      +13,6  
  3.   Korpela Julia               Yppärin Urheilijat                 5.16,6      +22,4  
  4.   Salomäki Nelli              Saloisten Salama                   5.25,6      +31,4  
  5.   Räisänen Noora              Saloisten Salama                   5.33,7      +39,5  
  6.   Tiiro Josefiina             Iin Urheilijat                     5.48,6      +54,4  
  7.   Smedlund Noora              Iin Urheilijat                     6.08,7    +1.14,5  
  8.   Lehtonen Riika              Oulaisten Huima                    6.16,1    +1.21,9  
  9.   Knuutila Annika             Oulaisten Huima                    6.35,3    +1.41,1  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M8

: 1 km

 (Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Salonpää Mikko              Oulaisten Huima                    5.13,8             
  2.   Loukusa Matti               Kiimingin Urheilijat               5.17,6       +3,8  
  3.   Käkelä Juho                 Saloisten Reipas                   5.37,0      +23,2  
  4.   Manninen Juha               Ruukin Kisa                        6.10,3      +56,5  
  5.   Linna Pekka                 Oulaisten Huima                    6.21,1    +1.07,3  
  6.   Pelkonen Valtteri           Saloisten Reipas                   8.48,6    +3.34,8  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

N10

: 2 km

 (Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Karelehto Anni              Oulaisten Huima                    9.07,9             
  2.   Holmströmm Noora            Iin Urheilijat                     9.29,4      +21,5  
  3.    Jaakonen Essi              Oulaisten Huima                   10.16,0    +1.08,1  
  4.   Suvanne Sirpa               TyAhmat                           10.25,5    +1.17,6  
  5.   Hangasmaa Hanna             Ylivieskan Kuula                  10.41,8    +1.33,9  
  6.   Hand Johanna                Iin Urheilijat                    11.04,6    +1.56,7  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M10

: 2 km

 (Lähti: 14, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Kemppainen Marko            Oulaisten Taru                     8.16,9             
  2.   Pajala Arto                 Oulaisten Taru                     8.32,0      +15,1  
  3.   Aho Aleksi                  Alavuden Urheilijat                8.38,8      +21,9  
  4.   Lumiaho Henri               Vihannin Urheilijat                8.53,9      +37,0  
  5.   Pesola Santeri              Reisjärven Pilke                   8.58,3      +41,4  
  6.    Salmela Olli               Laitasaaren Veto                   9.04,6      +47,7  
  7.    Leinonen Henri             Vihannin Urheilijat                9.12,2      +55,3  
  8.   Smedlund Jere               Iin Urheilijat                     9.17,0    +1.00,1  
  9.   Mattola Peetu               Haapaveden Urheilijat              9.46,6    +1.29,7  
 10.   Jussila Jere                Iin Urheilijat                     9.47,5    +1.30,6  
 11.   Kangas Rasmus               Haukiputaan Veikot                 9.48,9    +1.32,0  
 12.   Tiiro Miika                 Iin Urheilijat                     9.50,1    +1.33,2  
 13.   Linna Matti                 Oulaisten Huima                   10.28,9    +2.12,0  
 14.   Pelkonen Juho               Saloisten Reipas                  10.46,4    +2.29,5  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

N12

: 3 km

 (Lähti: 19, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Kylmäoja Tiia               Utajärven Urheilijat              12.07,6             
  2.   Härkönen Linda              Iin Hiihtoseura                   12.28,7      +21,1  
  3.   Loukusa Eevakaisa           Yppärin Urheilijat                12.42,3      +34,7  
  4.   Ollila Meri-Maija           Ruukin Kisa                       12.48,0      +40,4  
  5.    Liikanen Eeva              Kiimingin Urheilijat              12.58,9      +51,3  
  6.   Alakoski Assi               Reisjärven Pilke                  13.12,1    +1.04,5  
  7.   Martikkala Sanna            Limingan Niittomiehet             13.16,5    +1.08,9  
  8.   Ylisiurua Tanja             Iin Hiihtoseura                   13.35,5    +1.27,9  
  9.   Petäsnoro Anniina           Oulun Hiihtoseura                 13.44,4    +1.36,8  
 10.   Korpela Katja               Yppärin Urheilijat                13.46,4    +1.38,8  
 11.   Nikula Venla                Kalajoen Junkkarit                13.47,2    +1.39,6  
 12.   Salminen Henriikka          Yppärin Urheilijat                13.55,5    +1.47,9  
 13.   Loukusa Katri               Kiimingin Urheilijat              15.09,0    +3.01,4  
 14.   Suvanne Salla               TyAhmat                           15.09,9    +3.02,3  
 15.   Peltoniemi Jenni            Utajärven Urheilijat              15.12,4    +3.04,8  
 16.   Juuska Riikka               Haapaveden Urheilijat             15.25,2    +3.17,6  
 17.   Mäkinen Sanni               Saloisten Reipas                  15.38,9    +3.31,3  
 18.   Lehtonen Marjut             Oulaisten Huima                   16.22,5    +4.14,9  
 19.   Jaakonen Salla              Oulaisten Huima                   16.29,5    +4.21,9  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M12

: 3 km

 (Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Tiiro Mikko                 Iin Urheilijat                    11.03,9             
  2.   Manninen Jari               Ruukin Kisa                       11.32,1      +28,2  
  3.   Minkkinen Miikka            Suomussalmen Rasti                11.50,4      +46,5  
  4.   Isola Tomi                  Laitasaaren Veto                  11.58,4      +54,5  
  5.   Salonpää Veli-Matti         Oulaisten Huima                   12.23,0    +1.19,1  
  6.   Ahistus Mika                Saloisten Reipas                  12.24,4    +1.20,5  
  7.   Jussila Joonas              Iin Urheilijat                    12.56,8    +1.52,9  
  8.   Moilanen Vilho              Oulunsalon Vasama                 13.07,4    +2.03,5  
  9.   Männistö Joona              Oulaisten Huima                   13.23,6    +2.19,7  
 10.   Tiiro Matias                Iin Urheilijat                    13.27,0    +2.23,1  
 11.   Nordström Rauli             Saloisten Salama                  15.17,1    +4.13,2  
 12.   Ollila Otso-Matti           Ruukin Kisa                       15.37,6    +4.33,7  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

N14

: 3 km

 (Lähti: 19, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Ahistus Minna               Saloisten Reipas                  10.54,5             
  2.   Väyrynen Satu               Laitasaaren Veto                  11.08,9      +14,4  
  3.   Paloniemi Marika            Saloisten Reipas                  11.14,7      +20,2  
  4.   Pelkonen Emma               Kalajoen Junkkarit                11.19,1      +24,6  
  5.   Joensuu Laura               Saloisten Reipas                  11.19,2      +24,7  
  6.   Penttilä Maria-Riitta       Saloisten Salama                  11.33,4      +38,9  
  7.   Manninen Mari               Ruukin Kisa                       11.33,6      +39,1  
  8.   Salmela Jutta               Laitasaaren Veto                  11.49,9      +55,4  
  9.   Jauhiainen Annika           Haapaveden Urheilijat             11.56,5    +1.02,0  
 10.   Pesola Saara                Reisjärven Pilke                  12.04,2    +1.09,7  
 11.   Sorri Jenna                 Oulaisten Taru                    12.15,1    +1.20,6  
 12.   Korkiasaari Niina           Haapaveden Urheilijat             12.17,0    +1.22,5  
 13.   Alasuvanto Satu             Kalajoen Junkkarit                12.17,1    +1.22,6  
 14.   Salonpää Riikka             Oulaisten Huima                   12.32,0    +1.37,5  
 15.   Suvanne Sonja               TyAhmat                           12.40,7    +1.46,2  
 16.   Loukusa Reeta-Mari          Yppärin Urheilijat                12.48,8    +1.54,3  
 17.   Salminen Saaramaria         Yppärin Urheilijat                12.54,8    +2.00,3  
 18.   Lämsä Marika                Kiimingin Urheilijat              13.06,6    +2.12,1  
 19.   Kivimäki Henna              Saloisten Salama                  14.42,8    +3.48,3  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M14

: 5 km

 (Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Härkönen Lasse              Iin Hiihtoseura                   16.27,1             
  2.   Petäistö Matias             Kalajoen Junkkarit                17.39,0    +1.11,9  
  3.   Nikula Juho                 Kalajoen Junkkarit                17.47,3    +1.20,2  
  4.   Körkkö Jari                 Haukiputaan Veikot                18.04,3    +1.37,2  
  5.   Leinonen Heikki             Vihannin Urheilijat               18.06,9    +1.39,8  
  6.   Korjonen Mikko              Iin Hiihtoseura                   18.39,2    +2.12,1  
  7.   Pajala Janne                Oulaisten Taru                    18.42,6    +2.15,5  
  8.   Tolonen Raine               Kiimingin Urheilijat              19.13,4    +2.46,3  
  9.   Muhonen Mikko               Oulaisten Huima                   20.31,1    +4.04,0  
 10.    Mäkinen Olli               Saloisten Reipas                  25.23,9    +8.56,8  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

N16

: 5 km

 (Lähti: 12, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

  1.   Portaankorva Carita         Kuivasjärven Aura                 16.57,5             
  2.   Liikanen Marjo              Kiimingin Urheilijat              17.12,6      +15,1  
  3.   Säisä Jonna                 VierKo                            17.25,4      +27,9  
  4.     Jauhiainen Heli           Haapaveden Urheilijat             17.53,0      +55,5  
  5.   Leinonen Emma               Kainuun Hiihtoseura               18.16,6    +1.19,1  
  6.   Patanen Mari                Saloisten Salama                  18.18,1    +1.20,6  
  7.   Ylisiurua Tiina             Iin Hiihtoseura                   18.51,1    +1.53,6  
  8.   Polet Elina                 Kalajoen Junkkarit                19.04,5    +2.07,0  
  9.   Salminen Riina              Yppärin Urheilijat                19.35,9    +2.38,4  
 10.   Nikula Vilma                Kalajoen Junkkarit                20.12,9    +3.15,4  
 11.   Luoto Riitta                Yppärin Urheilijat                21.31,7    +4.34,2  
       Putila Kirsi                Oulaisten Huima                     Kesk.             
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M16

: 5 km

 (Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Kopakka Heikki              Alavieskan Viri                   14.58,8             
  2.   Kärjä Tapani                Kalajoen Junkkarit                15.09,2      +10,4  
  3.   Kemppainen Joni             Sotkamon Jymy                     15.26,2      +27,4  
  4.   Latvakoski Harri            Ylivieskan Kuula                  15.29,2      +30,4  
  5.   Petäsnoro Rami              Oulun Hiihtoseura                 15.41,8      +43,0  
  6.   Perätalo Matti              Ylikiimingin Nuijamiehet          15.59,0    +1.00,2  
  7.   Heinonen Jaakko             Saloisten Salama                  16.06,2    +1.07,4  
  8.   Hankala Juha                Oulun Hiihtoseura                 16.36,7    +1.37,9  
  9.   Vilkuna Antti               Ylivieskan Kuula                  16.41,4    +1.42,6  
 10.   Saari Tuomas                Himangan Urheilijat               17.05,3    +2.06,5  
 11.   Salo Sami                   Siikalatvan Urheilijat            17.11,3    +2.12,5  
 12.   Hinttala Mika               Haapaveden Urheilijat             17.28,1    +2.29,3  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

N18

: 5 km

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Tornberg Ruut               Yppärin Urheilijat                17.08,9             
  2.   Kelja Jonna                 Kuusamon Erä-Veikot               17.43,4      +34,5  
  3.    Peltoniemi Anne            Utajärven Urheilijat              18.35,3    +1.26,4  
  4.   Löytynoja Liisa             Saloisten Salama                  18.47,6    +1.38,7  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

N20

: 5 km

 (Lähti: 8, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Ylisiurua Terhi             Iin Hiihtoseura                   16.13,7             
  2.   Löytynoja Elina             Nivalan Urheilijat                16.44,4      +30,7  
  3.   Mäki Hanna                  Kempeleen Kiri                    16.57,1      +43,4  
  4.   Törmänen Tiina              Saloisten Reipas                  17.04,6      +50,9  
  5.   Jauhiainen Henna            Haapaveden Urheilijat             17.32,9    +1.19,2  
  6.    Lyyski Taru                Kokkolan Veikot                   17.36,3    +1.22,6  
  7.   Peltoniemi Päivi            Utajärven Urheilijat              19.11,9    +2.58,2  
  8.   Löytynoja Maija             Saloisten Salama                  21.55,1    +5.41,4  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

N

: 5 km

 (Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.    Pohjanoja Julia            Tupoksen Tuisku                   16.22,4             
  2.   Lyyski Taija                Kokkolan Veikot                   16.50,9      +28,5  
  3.   Väyrynen Tanja              Oulun Hiihtoseura                 16.58,7      +36,3  
  4.   Rautiala Marke              Alatornion Ahjo                   17.04,6      +42,2  
  5.   Patanen Minna               Saloisten Salama                  18.06,2    +1.43,8  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

N35

: 5 km

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Lipponen Satu               Sotkamon Jymy                     18.37,6             
  2.   Loukusa Sinikka             Yppärin Urheilijat                19.31,9      +54,3  
  3.   Hand Tarja                  Iin Urheilijat                    19.40,5    +1.02,9  
  4.   Lehdonkivi Sirkku           Oulaisten Huima                   20.48,6    +2.11,0  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M18

: 10 km

 (Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Paakkonen Lasse             Saloisten Salama                  30.27,5             
  2.   Kauppi Mikko                Kalajoen Junkkarit                30.31,2       +3,7  
  3.   Yliluoma Ville              Ylivieskan Kuula                  31.36,4    +1.08,9  
  4.   Virsu Aku-Pekka             Saloisten Reipas                  31.49,4    +1.21,9  
  5.   Kurikkala Joona             Kalajoen Junkkarit                32.13,9    +1.46,4  
  6.   Kylmäoja Henri              Saloisten Salama                  33.56,1    +3.28,6  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M20

: 10 km

 (Lähti: 6, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Alila Keijo                 Kempeleen Pyrintö                 29.29,9             
  2.   Nevanperä Samuli            Saloisten Salama                  29.59,1      +29,2  
  3.   Kurkela Petri               Kuusamon Erä-Veikot               30.11,6      +41,7  
  4.   Isola Markus                Utajärven Urheilijat              30.16,9      +47,0  
  5.   Suni Mikko                  Kalajoen Junkkarit                31.56,1    +2.26,2  
  6.   Tahkokorpi Jussi            Haapajärven Kiilat                32.25,8    +2.55,9  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M

: 10 km

 (Lähti: 13, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

  1.   Paaso Hannu                 Alatornion Pirkat                 27.46,6             
  2.   Karjaluoto Heikki           Tampereen Pyrintö                 28.18,7      +32,1  
  3.   Santapakka Marko            Kalajoen Junkkarit                28.36,7      +50,1  
  4.   Kaiponen Jukka              Utajärven Urheilijat              28.52,2    +1.05,6  
  5.   Kiiskinen Kristian          Pankakosken Valpas                29.11,3    +1.24,7  
  6.   Oravamäki Jani              Oulun Hiihtoseura                 29.51,3    +2.04,7  
  7.   Koivusalo Hannu             Vuokatti Ski Team Kainuu          30.35,0    +2.48,4  
  8.   Pintamo-Kenttälä Keijo      Pudasjärven Urheilijat            30.36,0    +2.49,4  
  9.   Mäkinen Mika                Kainuun Hiihtoseura               31.26,3    +3.39,7  
 10.   Kanamäki Markus             Saloisten Salama                  31.44,9    +3.58,3  
 11.   Sammalmaa Pauli             Alavieskan Viri                   31.49,2    +4.02,6  
 12.   Takkinen Jukka              Kiimingin Urheilijat              33.30,3    +5.43,7  
       Orjala Teemu                Lohtajan Veikot                     Kesk.             
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M35

: 10 km

 (Lähti: 4, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Törnvall Simo               Kalajoen Junkkarit                29.09,1             
  2.   Kiiskinen Jarkko            Kiimingin Urheilijat              30.38,6    +1.29,5  
  3.   Viitasaari Tommi            Himangan Urheilijat               31.16,2    +2.07,1  
  4.   Parkkonen Ismo              Haapajärven Kiilat                32.55,1    +3.46,0  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M40

: 10 km

 (Lähti: 5, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Roimas Heikki               Kälviän Tarmo                     29.33,6             
  2.    Nikula Risto               Ylivieskan Kuula                  29.55,8      +22,2  
  3.    Heinonen Pasi              Keuruun Kisailijat                30.24,9      +51,3  
  4.   Kuosmanen Juha              Pyhäjärven Pohti                  32.30,7    +2.57,1  
  5.   Rantakari Olli-Pekka        Saloisten Salama                  35.33,5    +5.59,9  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M45

: 10 km

 (Lähti: 8, Keskeytti: 1, Hylätty: 0)

  1.     Minkkinen Arto            Suomussalmen Rasti                29.16,8             
  2.   Haapaniemi Teijo            Reisjärven Pilke                  30.22,6    +1.05,8  
  3.   Lappalainen Kai             Oulunsalon Vasama                 31.08,3    +1.51,5  
  4.   Jaakola Lauri               Alavieskan Viri                   31.14,4    +1.57,6  
  5.   Karppinen Jouko             Laitasaaren Veto                  33.19,1    +4.02,3  
  6.    Pohjanoja Jouni            Tupoksen Tuisku                   33.22,3    +4.05,5  
  7.   Seppälä Juha                Saloisten Salama                  34.03,5    +4.46,7  
       Orjala Raimo                Lohtajan Veikot                     Kesk.             
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M50

: 5 km

 (Lähti: 7, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Eskola Heikki               Ylivieskan Kuula                  14.45,8             
  2.   Nikula Rainer               Ylivieskan Kuula                  14.49,2       +3,4  
  3.   Koivuaho Arto               Haapajärven Kiilat                14.52,9       +7,1  
  4.   Vähäkangas Keijo            Ylivieskan Kuula                  15.30,1      +44,3  
  5.   Juola Eino                  Kempeleen Pyrintö                 15.52,9    +1.07,1  
  6.   Mäkinen Erkki               Kauhavan Wisa                     15.56,1    +1.10,3  
  7.   Helander Veijo              Nivalan Urheilijat                16.00,8    +1.15,0  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M55

: 5 km

 (Lähti: 12, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Väisänen Eero               Kuhmon Kiva                       15.06,8             
  2.   Viitasaari Jussi            Himangan Urheilijat               16.11,5    +1.04,7  
  3.   Bordi Pauli                 Oulun Kilpa-Veljet                16.31,9    +1.25,1  
  4.   Similä Risto                Oulun Kilpa-Veljet                16.41,9    +1.35,1  
  5.   Paananen Kauko              Viitasaaren Viesti                16.44,5    +1.37,7  
  6.   Leppänen Heikki             Äänekosken Urheilijat             16.46,7    +1.39,9  
  7.   Ahlholm Juhani              Oulaisten Huima                   16.52,6    +1.45,8  
  8.   Ranta-Eskola Vesa           Saloisten Reipas                  16.53,1    +1.46,3  
  9.   Kenakkala Keijo             Saloisten Salama                  17.11,0    +2.04,2  
 10.   Hukari Heikki               Kokkolan Veikot                   17.27,7    +2.20,9  
 11.   Pelkonen Alpo               Oulunsalon Vasama                 18.09,6    +3.02,8  
 12.   Häkkilä Asko                Nivalan Urheilijat                18.55,9    +3.49,1  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

M60

: 5 km

 (Lähti: 10, Keskeytti: 0, Hylätty: 0)

  1.   Ukonmaanaho Sakari          Ylikiimingin Nuijamiehet          15.45,4             
  2.   Paasovaara Jorma            Oulunsalon Taisto                 16.17,9      +32,5  
  3.   Saarenpää Paavo             Ykspihlajan Reima                 16.43,6      +58,2  
  4.   Bordi Pentti                Tupoksen Tuisku                   17.01,3    +1.15,9  
  5.   Piispanen Kalervo           Viitasaaren Viesti                17.04,1    +1.18,7  
  6.   Päivärinta Jorma            Kokkolan Veikot                   17.16,1    +1.30,7  
  7.   Harju Heikki                Saloisten Salama                  17.42,1    +1.56,7  
  8.   Järvelä Martti              Kokkolan Veikot                   17.48,9    +2.03,5  
  9.   Alakylmänen Teuvo           Muhoksen Voitto                   17.59,0    +2.13,6  
 10.   Suomalainen Unto            Saloisten Reipas                  22.29,9    +6.44,5  
              
N8 M8  N10 M10 N12 M12 N14 M14 N16 M16 N18 N20 N N35 M18 M20 M M35 M40 M45 M50 M55 M60        

        Alkuun             


Tulokset 2003
1 Tytöt 8v 1km
1. 3 Sofia Pakkanen 4.12,4 Yppärin Urheilijat 00,0
2. 5 Sirpa Suvanne 600377 4.15,9 Tyrnävän Ahmat 03,5
3. 8 Hanna Loukusa 654002 4.17,0 Kiimingin Urheilijat 04,6
4. 6 Johanna Hand 613025 4.56,3 Iin Urheilijat 43,9
5. 4 Julia Korpela 679556 4.59,1 Yppärin Urheilijat 46,7
6. 7 Noora Räisänen 128460 5.46,3 Saloisten Salama 1.33,9
7. 2 Nelli Salomäki 7.02,4 Saloisten Salama 2.50,0

2 Pojat 8v 1km
1. 16 Henri Lumiaho 627061 3.37,2 Vihannin Urheilijat 00,0
2. 11 Juho Pelkonen 654130 4.53,7 Saloisten Reipas 1.16,5
3. 12 Mikko Salonpää 662965 5.00,7 Oulaisten Huima 1.23,5
4. 14 Matti Loukusa 654001 5.26,6 Kiimingin Urheilijat 1.49,4
5. 15 Juho Käkelä 6.02,0 Saloisten Reipas 2.24,8
3 Tytöt 10v 2km
1. 30 Annamari Parkkila 612219 7.08,4 Limingan Niittomiehet 00,0
2. 21 Sanna Martikkala 612219 7.37,8 Limingan Niittomiehet 29,4
3. 22 Paula Korpi 611514 7.40,7 Hämeenseudun Hiihtäjät 32,3
4. 29 Katja Korpela 679557 7.47,6 Yppärin Urheilijat 39,2
5. 25 Essi Lumiaho 88141 8.10,0 Vihannin Urheilijat 1.01,6
6. 23 Marjut Lehtonen 662973 8.21,3 Oulaisten Huima 1.12,9
7. 24 Essi Lotvonen 627494 8.27,0 Laitasaaren Veto 1.18,6
8. 27 Jenni Peltoniemi 88144 8.27,2 Utajärven Urheilijat 1.18,8
9. 26 Ira Matkaselkä 600426 9.12,3 Oulaisten Huima 2.03,9
10. 20 Julia Kokko 600386 10.42,2 Tyrnävän Ahmat 3.33,8
4 Pojat 10v 2km
1. 36 Veli-Matti Salonpää 662966 6.47,9 Oulaisten Huima 00,0
2. 44 Miikka Salomäki 600243 6.49,0 Saloisten Salama 01,1
3. 45 Tomi Närvä 601341 6.49,5 Teuvan Rivakka 01,6
4. 34 Mika Ahistus 600957 6.51,1 Saloisten Reipas 03,2
5. 40 Miika Määttälä 601520 7.07,7 Lapin Veikot 19,8
6. 33 Joonas Berg 606647 7.23,4 Kajaanin Hiihtäjät 35,5
7. 32 Marko Kemppainen 7.45,7 Oulaisten Taru 57,8
8. 42 Arto Pajala 654173 8.23,8 Oulaisten Taru 1.35,9
9. 41 Otso-Matti Ollila 600527 8.24,0 Ruukin Kisa 1.36,1
10. 37 Sampo Pakkanen 8.58,1 Yppärin Urheilijat 2.10,2
5 Tytöt 12v 3km
1. 63 Annika Jauhiainen 630611 10.39,0 Haapaveden Urheilijat 00,0
2. 54 Saana Udd 657371 10.58,9 Ounasvaaran Hiihtoseura 19,9
3. 47 Jenna Sorri 11.27,0 Oulaisten Taru 48,0
3. 49 Riikka Salonpää 662967 11.27,0 Oulaisten Huima 48,0
5. 61 Reeta-Mari Loukusa 679558 11.48,7 Yppärin Urheilijat 1.09,7
6. 50 Meri-Maija Ollila 600526 11.52,3 Ruukin Kisa 1.13,3
7. 53 Marika Lämsä 664175 11.54,9 Kiimingin Urheilijat 1.15,9
8. 64 Venla Nikula 639049 12.03,7 Kalajoen Junkkarit 1.24,7
9. 52 Tanja Ylisiurua 627774 12.07,8 Iin Hiihtoseura 1.28,8
10. 58 Maiju-Elina Tolonen 98719 12.26,9 Tyrnävän Ahmat 1.47,9
11. 51 Eevakaisa Loukusa 679559 12.40,8 Yppärin Urheilijat 2.01,8
12. 46 Riikka Sorri 12.47,4 Oulaisten Taru 2.08,4
13. 48 Katri Loukusa 627525 13.09,0 Kiimingin Urheilijat 2.30,0
14. 60 Anniina Petäsnoro 90568 13.10,1 Oulun Hiihtoseura 2.31,1
15. 59 Salla Suvanne 600376 13.42,9 Tyrnävän Ahmat 3.03,9
16. 66 Sanni Mäkinen 600359 14.11,4 Saloisten Reipas 3.32,4
6 Pojat 12v 3km
1. 77 Keijo Pistemaa 629732 9.59,2 Rantsilan Raikas 00,0
2. 72 Santtu Salomäki 600244 10.41,0 Saloisten Salama 41,8
3. 78 Tomi Isola 612715 10.46,9 Laitasaaren Veto 47,7
4. 75 Janne Mursu 99590 10.47,2 Kuusamon Erä-Veikot 48,0
5. 73 Juha Kaltiokumpu 600963 10.49,0 Lapin Veikot 49,8
6. 71 Jussi Koskinen 602082 10.53,9 Kestilän Kisa-Veikot 54,7
7. 69 Mikko Muhonen 88175 11.03,7 Oulaisten Huima 1.04,5
8. 79 Aki Vuoti 629847 11.23,8 Oulun Hiihtoseura 1.24,6
9. 76 Jani Käkelä 664268 12.09,4 Saloisten Reipas 2.10,2
10. 74 Jaakko Sarpola 685510 12.15,5 Yppärin Urheilijat 2.16,3
11. 70 Jesse Kokko 600390 13.07,7 Tyrnävän Ahmat 3.08,5
12. 80 Ville Vainionpää 14.12,0 Saloisten Reipas 4.12,8
7 Tytöt 14v 3km
1. 87 Milla Lotvonen 99454 9.48,4 Laitasaaren Veto 00,0
2. 90 Minna Ahistus 88216 10.08,9 Saloisten Reipas 20,5
3. 95 Kirsi Putila 63570 10.10,7 Oulaisten Huima 22,3
4. 102 Annika Suua 654049 10.11,0 Yppärin Urheilijat 22,6
5. 101 Maria-Riitta Penttilä 88304 10.11,6 Saloisten Salama 23,2
6. 103 Riikka Määttälä 651655 10.16,2 Lapin Veikot 27,8
7. 100 Janika Törmäkangas 654048 10.17,0 Yppärin Urheilijat 28,6
8. 86 Heli Jauhiainen 68500 10.19,8 Haapaveden Urheilijat 31,4
9. 98 Eeva Teivaala 83745 10.24,0 Ylöjärven Urheilijat 35,6
10. 89 Laura Joensuu 88214 10.31,1 Saloisten Reipas 42,7
11. 91 Maarit Nummi 90526 10.42,1 Laitasaaren Veto 53,7
12. 99 Riitta Luoto 679555 11.06,1 Yppärin Urheilijat 1.17,7
13. 96 Saaramari Salminen 654046 11.18,5 Yppärin Urheilijat 1.30,1
14. 92 Sonja Suvanne 600375 13.09,1 Tyrnävän Ahmat 3.20,7
8 Pojat 14v 5km
1. 111 Jonny Ingman 95786 14.26,1 IF Sibbo-Vargarna 00,0
2. 114 Panu-Petteri Penttilä 88305 14.39,2 Saloisten Salama 13,1
3. 109 Antti Toivoniemi 657578 14.56,7 Keminsuun Kisa 30,6
4. 119 Olli-Pekka Tikkanen 57019 15.23,2 Limingan Niittomiehet 57,1
5. 125 Mikko Tuomaala 65693 15.29,4 Oulaisten Huima 1.03,3
6. 117 Tapio Huhtala 90544 15.34,3 Iin Urheilijat 1.08,2
7. 124 Juha Hankala 61271 15.37,5 Oulun Hiihtoseura 1.11,4
8. 123 Mika Mustonen 56905 15.41,5 Ruukin Kisa 1.15,4
9. 121 Sami Rasimus 55459 15.52,6 Imatran Urheilijat 1.26,5
10. 122 Juho Nikula 97085 16.10,2 Kalajoen Junkkarit 1.44,1
11. 115 Juha-Matti Harju 16.28,7 Saloisten Reipas 2.02,6
12. 113 Tero Maaninka 600962 17.20,5 Posion Pyrintö 2.54,4
13. 105 Henri R†man 17.22,4 Oulaisten Taru 2.56,3
14. 129 Mikael Lammi 87705 17.25,7 Karihaaran Visa 2.59,6
15. 130 Lauri Vuollet 87502 18.10,7 Posion Pyrintö 3.44,6
16. 106 Janne Pajala 654172 18.44,6 Oulaisten Taru 4.18,5
17. 131 Arttu Harmaala 630463 20.13,5 Iin Hiihtoseura 5.47,4
9 Tytöt 16v 5km
1. 150 Sini Eronen 48050 14.58,1 Oriveden Ponnistus 00,0
2. 140 Ruut Tornberg 88086 15.46,7 Yppärin Urheilijat 48,6
3. 142 Jonna Kelja 56928 15.54,4 Kuusamon Erä-Veikot 56,3
4. 146 Sallamari Aalto 98672 15.56,7 Haapaveden Urheilijat 58,6
5. 137 Marjo Liikanen 641013 16.11,8 Kiimingin Urheilijat 1.13,7
6. 147 Riikka Turtinen 641283 16.13,8 Yli-Iin Naseva 1.15,7
7. 135 Leena Mäkäräinen 56490 16.24,9 Ristijärven Pyry 1.26,8
8. 152 Heidi Kaltiokumpu 657416 16.37,9 Lapin Veikot 1.39,8
9. 134 Minttu-Maija Repo 76066 16.53,9 Sulkavan Urheilijat -41 1.55,8
10. 145 Carita Portaankorva 656811 17.36,6 Kuivasjärven Aura 2.38,5
11. 148 Ruut Sariola 657851 18.46,1 Oulun Hiihtoseura 3.48,0
10 Pojat 16v 5km
1. 166 Eero Teivaala 48098 13.22,0 Ylöjärven Urheilijat 00,0
2. 168 Sami Koivula 86490 13.34,0 Kajaanin Hiihtäjät 12,0
3. 157 Henri Kylmäoja 90874 13.58,0 Saloisten Salama 36,0
4. 161 Janne Tuomaala 65694 14.05,3 Oulaisten Huima 43,3
5. 171 Jouko Niiranen 68267 14.15,0 Kestilän Kisa-Veikot 53,0
6. 160 Tapani Kärjä 64644 14.35,9 Kalajoen Junkkarit 1.13,9
7. 159 Aku-Pekka Virsu 31496 14.37,8 Saloisten Reipas 1.15,8
8. 167 Johannes Lomma 601685 15.03,0 Aavasaksan Urheilijat 1.41,0
9. 158 Harri Suojärvi 99378 15.03,8 Karihaaran Visa 1.41,8
10. 170 Petteri Kymäläinen 96911 15.30,5 Suomussalmen Rasti 2.08,5
11. 156 Juha Kanerva 86570 15.50,8 Ylivieskan Kuula 2.28,8
12. 169 Mika Hinttala 637995 16.01,4 Haapaveden Urheilijat 2.39,4
13. 163 Joonas Tuuttila 679560 17.31,8 Yppärin Urheilijat 4.09,8
11 N17 5km
1. 194 Satu Pirttiniemi 83763 14.28,1 Kuoreveden Kärki 00,0
2. 192 Maarit Korpi 47878 14.42,9 Hämeenseudun Hiihtäjät 14,8
3. 191 Nina Lindberg 33052 15.10,3 Pargas IF 42,2
4. 188 Pauliina Palojärvi 47323 15.21,5 Kemijärven Urheilijat 53,4
5. 195 Eva Granqvist 46872 15.22,7 IF Fyren 54,6
6. 181 Katariina Vataja 80066 15.30,4 Iin Hiihtoseura 1.02,3
7. 197 Mia-Riitta Vikström 29537 15.53,3 Kokkolan Veikot 1.25,2
8. 190 Laura Huhtiniemi 96256 15.53,7 Ähtärin Urheilijat 1.25,6
9. 180 Maiju Jokela 48461 15.58,6 Kuhmo Ski 1.30,5
10. 189 Kati Närvä 47793 15.59,2 Teuvan Rivakka 1.31,1
11. 198 Sanna Karjalainen 48212 16.00,7 Ikaalisten Urheilijat 1.32,6
12. 186 Sini Honkanen 47569 16.01,1 Imatran Urheilijat 1.33,0
13. 196 Riikka Mustonen 76149 16.22,9 Juvan Urheiljat 1.54,8
14. 184 Marja Kääriä 87960 16.28,0 Ylikiimingin Nuijamiehet 1.59,9
15. 182 Sari Pentikäinen 98889 16.51,7 Suonenjoen Vasama 2.23,6
16. 179 Anne Peltoniemi 53176 17.24,6 Utajärven Urheilijat 2.56,5
17. 193 Joanna Sirniö 45710 19.52,5 Saloisten Salama 5.24,4
12 N18 5km
1. 204 Silja Tarvonen 57384 14.14,5 Kangasniemen Kalske 00,0
2. 215 Paula Holma 46037 14.32,9 IF Vom 18,4
3. 224 Terhi Ylisiurua 31362 14.41,0 Iin Hiihtoseura 26,5
4. 212 Elina Leppänen 79670 14.45,1 Harjavallan Jymy 30,6
5. 218 Anna Nikupeteri 63652 14.46,0 Karihaaran Visa 31,5
6. 211 Jenna Jylkkä 53150 14.48,7 Iin Hiihtoseura 34,2
7. 216 Johanna Riihivuori 78753 14.57,1 Tampereen Pyrintö 42,6
8. 221 Kaisa Huhta 46797 15.06,2 Aavasaksan Urheilijat 51,7
9. 219 Katri Mäntylä 82475 15.08,8 Kaipolan Vire 54,3
10. 205 Sini Soukka 48566 15.18,4 Ylivieskan Kuula 1.03,9
11. 220 Kukka-Maaria Repo 68233 15.45,5 Sulkavan Urheilijat -41 1.31,0
12. 203 Kaisa Upola 52816 15.47,2 Ounasvaaran Hiihtoseura 1.32,7
13. 202 Tiina Törmänen 33420 15.52,5 Saloisten Reipas 1.38,0
14. 209 Henna Jauhiainen 63561 15.52,7 Haapaveden Urheilijat 1.38,2
15. 217 Emilia Koivisto 85621 16.11,2 Ähtärin Urheilijat 1.56,7
16. 214 Marjo Välimaa 87490 16.26,6 Lapin Veikot 2.12,1
17. 201 Elin Fagerström 95802 16.55,8 IF Brahe 2.41,3
18. 213 Anna-Kaisa Viita 657616 17.05,1 Karihaaran Visa 2.50,6
19. 208 Reeta Oilinki 56977 18.10,8 Utajärven Urheilijat 3.56,3
13 N20 5km
1. 237 Lotta Puttonen 26481 13.44,5 Jyväskylän Hiihtoseura 00,0
2. 241 Kiti Eronen 67344 13.48,4 Oriveden Ponnistus 03,9
3. 234 Terhi Tuukkanen 54053 14.03,4 Ski Team 2000 Perho 18,9
4. 244 Hilla Herranen 53757 14.07,0 Uuraisten Urheilijat 22,5
5. 240 Anna Rahkonen 64760 14.09,6 Lapinlahden Veto 25,1
6. 269 Maija Hakala 48165 14.14,3 Hämeenlinnan Hiihtoseura 29,8
7. 259 Eija Myllylahti 53928 14.23,3 Haapajärven Kiilat 38,8
8. 232 Maria Montell 45170 14.23,5 Kempeleen Kiri 39,0
9. 233 Heidi Pätsi 56941 14.28,8 Kuusamon Erä-Veikot 44,3
10. 250 Reetta Jääskeläinen 3185069 14.30,9 Tohmajärven Urheilijat 46,4
11. 262 Marianne Hannonen 3185024 14.34,1 Tohmajärven Urheilijat 49,6
12. 229 Sanna Värttiö 32027 14.35,8 Keravan Urheilijat 51,3
13. 235 Karoliina Määttä 48454 14.38,4 Sotkamon Jymy 53,9
14. 261 Terhi Pollari 54184 14.41,2 Kuoreveden Kärki 56,7
15. 256 Kaisa Mäkäräinen 45775 14.44,8 Ristijärven Pyry 1.00,3
16. 267 Niina Martikainen 46713 14.55,9 Lapinlahden Veto 1.11,4
17. 252 Maria Nisula 62420 14.56,7 SK sen 1.12,2
18. 249 Nita Tennilä 63859 14.57,3 Ounasvaaran Hiihtoseura 1.12,8
19. 245 Saara Kettunen 70047 14.59,0 Lieksan Hiihtoseura 1.14,5
20. 242 Heli Lehikoinen 57418 15.00,3 Savonlinnan Hiihtoseura 1.15,8
21. 268 Susanna Palmi 12701 15.01,6 Ylöjärven Urheilijat 1.17,1
22. 239 Outi Gröndahl 31287 15.04,9 Lieksan Hiihtoseura 1.20,4
23. 227 Sanna Laakso 33727 15.08,3 Lahden Hiihtoseura 1.23,8
24. 228 Hilla Rapo 34964 15.10,1 Rovaniemen Lappi 1.25,6
25. 266 Annukka Mäki-Ontto 28606 15.12,1 Kurikan Ryhti 1.27,6
26. 253 Maria Isosalo 48564 15.14,1 Ylivieskan Kuula 1.29,6
27. 248 Hanna Kemppainen 48397 15.19,4 Hyrynsalmen Isku 1.34,9
28. 260 Julia Pohjanoja 53059 15.21,0 Tupoksen Tuisku 1.36,5
29. 246 Katri Ruuska 64310 15.24,3 Kinnulan Kimmot 1.39,8
30. 236 Anna-Kaisa Kittilä 28702 15.26,2 Teuvan Rivakka 1.41,7
31. 231 Tanja Väyrynen 56879 15.27,9 Kempeleen Kiri 1.43,4
32. 264 Ritva Seppä 46530 16.01,6 Sonkajärven Pahka 2.17,1
33. 263 Julia Finskas 65197 16.12,0 IF Minken 2.27,5
34. 255 Anu Järvenpää 31374 16.13,1 Kempeleen Pyrintö 2.28,6
35. 238 Riikka Mäki-Mantila 54831 16.15,6 Peräseinäjoen Toive 2.31,1
36. 258 Caroline Ahlfors 65361 16.37,7 IF Minken 2.53,2
37. 251 Minna Patanen 40671 16.59,7 Saloisten Salama 3.15,2
38. 230 Elisa Kemppainen 94662 17.11,0 Puolangan Ryhti 3.26,5
39. 243 Päivi Peltoniemi 53177 17.22,5 Utajärven Urheilijat 3.38,0
14 M17 10km
1. 298 Lasse Paakkonen 70707 26.44,1 Saloisten Salama 00,0

2. 299 Jonas Lindell 78255 26.49,6 IF Länken Ski 05,5
3. 293 Pekka Kemppainen 48396 27.33,4 Hyrynsalmen Isku 49,3
4. 295 Heikki Niemonen 48604 27.33,9 Nivalan Urheilijat 49,8
5. 286 Markku Isokoski 48567 27.34,0 Ylivieskan Kuula 49,9
6. 277 Joose Toivola 97835 27.41,3 Joensuun Kataja 57,2
7. 276 Ville Mäntysalo 69125 27.58,3 Ikaalisten Urheilijat 1.14,2
8. 283 Jussi-Pekka Pollari 48132 28.00,3 Kuoreveden Kärki 1.16,2
9. 285 Erik Lindroos 65239 28.03,5 Pargas IF 1.19,4
10. 289 Jukka Vanhapiha 84840 28.12,5 Aavasaksan Urheilijat 1.28,4
11. 280 Petri Leppänen 57238 28.14,9 Nakkilan Vire 1.30,8
12. 278 Ilkka-Petteri Välitalo 97337 28.34,6 Muurolan Kisa-Veikot 1.50,5
13. 282 Antti Harmaala 88261 28.38,2 Iin Hiihtoseura 1.54,1
14. 290 Aki Lehtinen 99660 28.57,4 Lieksan Hiihtoseura 2.13,3
15. 296 Mikko Ikonen 47906 29.14,3 Pakilan Veto 2.30,2
16. 284 Tomi Ekstam 97188 29.17,6 Keuruun Kisailijat 2.33,5
17. 279 Ari Ylitolva 63954 29.26,2 Ounasvaaran Hiihtoseura 2.42,1
18. 287 Markku Jarva 62327 29.28,5 Imatran Urheilijat 2.44,4
19. 300 Heikki Palosaari 87992 29.31,4 Oulun Hiihtoseura 2.47,3
20. 291 Esa Kuntola 659214 29.39,3 IF Länken Ski 2.55,2
21. 297 Simo Rasimus 96110 29.42,0 Imatran Urheilijat 2.57,9
22. 274 Miika Rautio 640562 29.44,7 Karihaaran Visa 3.00,6
23. 288 Björn Sjölund 95797 30.03,7 IF Brahe 3.19,6
24. 275 Antti Nikumaa 46845 31.36,3 Sieppijärven Sisu 4.52,2
25. 272 Esa Ryynänen 31.57,5 Pyhäjärven Pohti 5.13,4
26. 273 Lasse Kaiponen 657901 34.28,0 Kempeleen Kiri 7.43,9
15 M18 10km
1. 323 Ville Tuukkanen 54052 25.17,2 Ski Team 2000 Perho 00,0
2. 330 Mathias Strandval 33046 25.41,2 IF Vom 24,0
3. 329 Matti Kylmälä 63998 25.53,7 Kittilän Urheilijat 36,5
4. 326 Niko Nättinen 46948 25.57,7 Padasjoen Yritys 40,5
5. 344 Olli Jarva 47566 26.14,3 Imatran Urheilijat 57,1
6. 316 Jyri Soukka 48565 26.26,6 Ylivieskan Kuula 1.09,4
7. 340 Jussi Simula 57200 26.31,7 Nakkilan Vire 1.14,5
8. 341 Juha-Matti Alaluusua 57782 26.33,4 Raision Kuula 1.16,2
9. 343 Kimmo Kymäläinen 48418 26.43,9 Suomussalmen Rasti 1.26,7
10. 327 Staffan Julin 95906 26.57,1 IF Minken 1.39,9
11. 317 Olli-Pekka Tolvanen 56803 27.01,1 Joensuun Kataja 1.43,9
12. 325 Iiro Määttä 96967 27.02,3 Kuhmo Ski 1.45,1
13. 336 Keijo Alila 31371 27.04,5 Kempeleen Pyrintö 1.47,3
14. 334 Juha Valkovirta 57459 27.19,9 Warkauden Urheilijat 2.02,7
15. 311 Mikko Ruutiainen 31668 27.30,6 Warkauden Urheilijat 2.13,4
16. 322 Jussi Tuukkanen 54051 27.31,0 Ski Team 2000 Perho 2.13,8
17. 346 Markus Isola 31510 27.32,2 Utajärven Urheilijat 2.15,0
18. 309 Mikko Harju 47343 27.32,3 Lapin Sudet 2.15,1
19. 320 Ville Rantajärvi 46828 27.34,2 Alatornion Pirkat 2.17,0
20. 313 Aki Pajunoja 54939 27.37,6 Valkeakosken Haka 2.20,4
21. 342 Mats Smulter 78997 27.46,8 Malax IF 2.29,6
22. 332 Henri Syvänen 67509 27.48,3 Kauhavan Wisa 2.31,1
23. 314 Timo Hyyryläinen 640461 27.56,4 Alatornion Pirkat 2.39,2
24. 307 Tuomas Säkkinen 68429 27.57,9 Kuusamon Erä-Veikot 2.40,7
25. 319 Esko Salo 67510 28.06,3 Kauhavan Wisa 2.49,1
26. 321 Anssi Pentsinen 82462 28.10,5 Kaipolan Vire 2.53,3
27. 305 Josef Krokvik 78169 28.10,9 IF Brahe 2.53,7
28. 339 Jari Autti 63948 28.31,0 Lapin Sudet 3.13,8
29. 335 Petri Väänänen 31372 28.44,6 Kempeleen Pyrintö 3.27,4
30. 310 Valtteri Härkönen 28443 28.56,0 Ruokolahden Raju 3.38,8
31. 338 Tuomo Lahti 656876 29.05,3 Keuruun Kisailijat 3.48,1
32. 312 Petri Kurkela 70376 29.30,9 Kuusamon Erä-Veikot 4.13,7
33. 328 Kristian Eklund 57689 30.19,6 Pargas IF 5.02,4
34. 331 Rasmus Tynjä 603701 30.46,5 Pakilan Veto 5.29,3
16 M20 10km
1. 395 Thomas Ramstedt 33049 24.37,6 Pargas IF 00,0
2. 380 Kalle Koistinen 67081 24.57,3 Espoon Hiihtoseura 19,7
3. 406 Ville Nousiainen 25.02,7 Myllykosken Kilpa-Veikot 25,1
4. 402 Kari Varis 18108 25.11,5 Kiteen Urheilijat 33,9
5. 358 Timo Mantere 19548 25.16,2 Ilmajoen Kisailijat 38,6
6. 377 Jani Heikkilä 32173 25.21,7 Marttilan Murto 44,1
7. 357 Hannu Lappi 45867 25.30,4 Jäppilän Urheilijat 52,8
8. 373 Jesse Väänänen 33723 25.32,3 Lahden Hiihtoseura 54,7
9. 353 Christian Westermark 42465 25.39,6 IF Sibbo-Vargarna 1.02,0
10. 365 Matti Immonen 63707 25.44,8 Tervolan Terävä 1.07,2
11. 391 Ville Verkama 44404 25.46,9 Tampereen Yritys 1.09,3
12. 359 Turo Terho 45299 25.47,8 Kontiolahden Urheilijat 1.10,2
13. 404 Mikko Mustonen 57429 25.52,1 Juvan Urheiljat 1.14,5
14. 376 Jaakko Laurila 29224 25.56,2 Valkeakosken Haka 1.18,6
15. 356 Antti Nyg†rd 79499 26.01,4 Ilomantsin Urheilijat 1.23,8
16. 390 Teemu Härkönen 69179 26.02,7 Kainuun Hiihtoseura 1.25,1
17. 375 Tuomo Niemelä 63542 26.08,7 Rovaniemen Lappi 1.31,1
18. 396 Otto Domars 65146 26.12,1 IF Brahe 1.34,5
19. 362 Jaakko Leinonen 45195 26.15,7 Laitasaaren Veto 1.38,1
20. 381 Tero Schroderus 48450 26.16,2 Sotkamon Jymy 1.38,6
21. 403 Juha Karstunen 52903 26.20,8 Haapaveden Urheilijat 1.43,2
22. 386 Niklas Wiik 65147 26.24,3 IF Brahe 1.46,7
23. 394 Samuli Nevanperä 70716 26.29,5 Saloisten Salama 1.51,9
24. 393 Matti Vaaja 80064 26.44,0 Vantaan Hiihtoseura 2.06,4
25. 366 Anders Ahlbäck 65212 26.44,4 Solf IK 2.06,8
26. 371 Tuomas Juuti 47611 26.47,3 Jyväskylän Hiihtoseura 2.09,7
27. 355 Petri Nevalainen 52458 26.48,5 Lieksan Hiihtoseura 2.10,9
28. 368 Jani Söyring 24345 27.13,1 Anjalan Liitto 2.35,5
29. 361 Juho Harjula 30786 27.17,7 Lapin Veikot 2.40,1
392 Lauri Teivaala 54975 27.17,7 Ylöjärven Urheilijat 2.40,1
31. 351 Tony Meyer 50906 27.27,0 Borg† Akilles 2.49,4
32. 405 Matti Aalto 53642 27.27,1 Keuruun Kisailijat 2.49,5
33. 354 Toni Myllylä 675690 27.32,7 Reisjärven Pilke 2.55,1
34. 363 Ville Virtanen 32026 27.33,6 Keravan Urheilijat 2.56,0
35. 370 Kristoffer Blomqvist 32963 27.34,8 Solf IK 2.57,2
36. 360 Mikko Kemppainen 29297 27.38,9 Paltamon Urheilijat 3.01,3
37. 364 Eetu Toroska 18907 27.42,1 Kokemäen Kova-Väki 3.04,5
38. 385 Jarkko Kantola 11870 27.45,3 Jalasjärven Jalas 3.07,7
39. 369 Mika Järvenpää 34738 27.46,4 Kiimingin Urheilijat 3.08,8
40. 397 Tuomas Kaijala 31474 27.47,0 Pudasjärven Urheilijat 3.09,4
41. 372 Jussi Tahkokorpi 53926 27.47,9 Haapajärven Kiilat 3.10,3
42. 401 Antti Rapo 34960 27.48,8 Rovaniemen Lappi 3.11,2
43. 379 Jarno Mursu 40150 28.14,2 Kuusamon Erä-Veikot 3.36,6
44. 384 Joel Krokvik 95798 28.16,1 IF Brahe 3.38,5
45. 387 Sakari Ollila 52825 28.49,0 Posion Pyrintö 4.11,4
46. 399 Markus Kanamäki 46658 29.08,9 Saloisten Salama 4.31,3
47. 398 Mikko Valta 31019 29.39,1 Karihaaran Visa 5.01,5
48. 383 Erkki Isokoski 48569 30.13,3 Ylivieskan Kuula 5.35,7
49. 388 Risto Kivelä 657942 31.04,1 Kuusamon Erä-Veikot 6.26,5
17 Naiset 5km
1. 411 Sanja Granat 14042 13.56,5 Vuokatti Ski Team Kainuu 00,0
2. 414 Liisa-Maria Keisu 19163 14.15,9 Ounasvaaran Hiihtoseura 19,4
3. 415 Suvi Alila 56985 15.06,5 Haapaveden Urheilijat 1.10,0
4. 407 Minna Vallin 15.13,2 Pyhäjärven Pohti 1.16,7
5. 412 Johanna Turulin 77108 15.15,3 Karihaaran Visa 1.18,8
6. 409 Marika Rautiainen 70821 16.36,7 Rovaniemen Lappi 2.40,2
7. 413 Jonna Pekki 14366 17.06,8 Haapaveden Urheilijat 3.10,3
18 N35 5km
1. 417 Tarja Hand 88004 18.17,7 Iin Urheilijat 00,0
19 Miehet yl. 10km
1. 438 Tero Hämeenaho 29365 25.15,6 Sotkamon Jymy 00,0
2. 423 Esa Holappa 26793 25.41,6 Puolangan Ryhti 26,0
3. 421 Heikki Laurila 904 26.11,6 Kiimingin Urheilijat 56,0
4. 425 Marko Törmänen 640669 26.18,0 Ilomantsin Urheilijat 1.02,4
5. 420 Mikko Majala 87665 26.21,1 Alatornion Pirkat 1.05,5
6. 437 Pertti Kvist 640506 26.35,3 Keminsuun Kisa 1.19,7
7. 431 Heikki Suoraniemi 27977 26.37,0 Kuusamon Erä-Veikot 1.21,4
8. 424 Teemu Paavola 68497 26.46,7 Haapaveden Urheilijat 1.31,1
9. 419 Timo Ylikangas 26.49,4 Pyhäjärven Pohti 1.33,8
10. 426 Tomi Ruutiainen 9875 26.51,3 Warkauden Urheilijat 1.35,7
11. 429 Jaakko Peltola 40514 26.59,7 Himangan Urheilijat 1.44,1
12. 433 Juha Latomaa 13010 27.02,9 Oulun Hiihtoseura 1.47,3
13. 440 Janne Lämsä 14309 27.10,7 Kuusamon Erä-Veikot 1.55,1
14. 428 Juho-Pekka Peltola 40513 27.27,4 Himangan Urheilijat 2.11,8
15. 434 Jari Pimperi 77106 28.08,1 Karihaaran Visa 2.52,5
16. 430 Juha Peltoniemi 19203 28.42,8 Utajärven Urheilijat 3.27,2
17. 422 Jukka Takkinen 603079 29.05,0 Kiimingin Urheilijat 3.49,4
18. 436 Jari-Pekka Vaarala 30773 29.37,4 Kittilän Urheilijat 4.21,8
19. 439 Petri Ollonen 658089 30.01,5 Kuivasjärven Aura 4.45,9
20. 441 Heikki Immonen 657412 31.06,7 Muurolan Kisa-Veikot 5.51,1
21. 435 Juha-Matti Heinonen 32.24,1 Limingan Niittomiehet 7.08,5
20 M35 10km
1. 449 Juha Harju 72745 27.34,3 Saloisten Salama 00,0
2. 444 Tuomo Hökkä 2762 27.55,3 Yli-Iin Naseva 21,0
3. 446 Sauli Isola 34758 28.50,7 Laitasaaren Veto 1.16,4
4. 450 Jorma Rotonen 34521 29.13,1 Keminsuun Kisa 1.38,8
5. 452 Juha Kuosmanen 5415 29.41,6 Pyhäjärven Pohti 2.07,3
6. 445 Jukka Määttä 7139 30.43,8 Oulun Hiihtoseura 3.09,5
7. 451 Jari Nurmi 1263 31.22,5 Kontiolahden Urheilijat 3.48,2
21 M40 10km
1. 459 Johan Ramstedt 5648 26.44,1 Pargas IF 00,0
2. 457 Harry Smulter 95882 27.44,8 Malax IF 1.00,7
3. 460 Timo Tiiro 635730 28.45,9 Iin Hiihtoseura 2.01,8
4. 458 Jorma Kyllönen 3831 29.28,4 Kuhmo Ski 2.44,3
5. 456 Ilpo Juopperi 70999 29.51,4 Karihaaran Visa 3.07,3
6. 461 Veli-Heikki Mustonen 42632 31.35,9 Leppävirran Urheilijat 4.51,8
22 M45 10km
1. 465 Juha Seppälä 70145 28.13,0 Saloisten Salama 00,0
2. 472 Jouko Karppinen 90520 30.51,4 Laitasaaren Veto 2.38,4
3. 466 Kauko Berg 675668 31.19,3 Kajaanin Hiihtäjät 3.06,3
4. 471 Sulevi Leinonen 88114 31.38,9 Siikajoen Sisu 3.25,9
23 M50 5km
1. 480 Osmo Soronen 1664 14.11,3 Ylikiimingin Nuijamiehet 00,0
2. 483 Eino Juola 70378 14.21,3 Kempeleen Pyrintö 10,0
3. 479 Esko Koivula 17149 14.24,2 Taivalkosken Kuohu 12,9
4. 477 Heikki Hilden 84944 14.40,4 Karihaaran Visa 29,1
5. 482 Risto Holtinkoski 70320 14.53,8 Oulun Kilpa-Veljet 42,5
6. 475 Martti Immonen 7262 14.56,3 Kiuruveden Jänne 45,0
7. 476 Risto Uutinen 657841 15.15,2 Laitasaaren Veto 1.03,9
8. 478 Seppo Ranta-Eskola 11707 15.24,1 Oulaisten Huima 1.12,8
24 M55 5km
1. 492 Keijo Kenakkala 73099 14.30,3 Saloisten Salama 00,0

2. 491 Pauli Bordi 641317 14.46,7 Oulun Kilpa-Veljet 16,4
3. 488 Markku Lassila 45777 14.59,0 Ristijärven Pyry 28,7
4. 493 Vesa Ranta-Eskola 11901 15.29,4 Saloisten Reipas 59,1
5. 489 Kalevi Tapaninaho 14266 15.31,5 Kempeleen Kiri 1.01,2
6. 490 Heikki Harju 71829 15.39,1 Saloisten Salama 1.08,8
7. 487 Kauko Meriläinen 641355 16.04,2 Haukiputaan Heitto 1.33,9
8. 486 Alpo Pelkonen 3426 16.10,0 Oulunsalon Vasama 1.39,7
25 M60 5km
1. 496 Mairi Miettunen 97410 14.51,9 Kiveliön Hiihtäjät 00,0
2. 497 Jorma Paasovaara 73084 15.10,2 Oulunsalon Taisto 18,3
3. 501 Matti Bäckman 8973 15.22,1 Kalajoen Junkkarit 30,2
4. 502 Veijo Perttamo 11959 15.30,7 Siikajoen Sisu 38,8
5. 500 Teuvo Alakylmänen 32678 15.46,5 Muhoksen Voitto 54,6
6. 499 Pekka Pesonen 5385 16.18,1 Kajaanin Hiihtäjät 1.26,2
7. 498 Unto Suomalainen 20.24,9 Saloisten Reipas 5.33,0
Alkuun

 

Tulokset 2002
Pojat 8v
1. 12 Marko Kemppainen 600263 5.04,3 Oulaisten Taru 00,0
2. 15 Arto Pajala 654173 5.07,7 Oulaisten Taru 03,4
3. 13 Henri Lumiaho 627061 5.15,3 Vihannin Urheilijat 11,0
4. 10 Juho Pelkonen 654130 6.46,2 Saloisten Reipas 1.41,9
5. 14 Matti Loukusa 654001 7.27,7 Kiimingin Urheilijat 2.23,4
6. 16 Juho Käkelä 8.31,9 Saloisten Reipas 3.27,6
Pojat 10v
1. 40 Jari Manninen 600523 8.26,1 Ruukin Kisa 00,0
2. 42 Veli-Matti Salonpää 662966 9.16,0 Oulaisten Huima 49,9
3. 37 Miikka Salomäki 9.17,7 Saloisten Salama 51,6
4. 36 Mika Ahistus 600957 9.39,6 Saloisten Reipas 1.13,5
5. 39 Tomi Flink 10.09,8 Yppärin Urheilijat 1.43,7
6. 38 Jani Käkelä 664268 10.49,3 Saloisten Reipas 2.23,2
Pojat 12v
1. 65 Sami Kokkonen 97025 11.05,1 Reisjärven Pilke 00,0
2. 71 Juho Nikula 97085 11.47,7 Kalajoen Junkkarit 42,6
3. 78 Tommi Salonpää 090619 13.07,1 Ruukin Kisa 2.02,0
4. 70 Mikko Muhonen 088175 13.37,4 Oulaisten Huima 2.32,3
5. 64 Janne Pajala 654172 13.53,7 Oulaisten Taru 2.48,6
6. 75 Sami Tuisku 88308 14.48,2 Saloisten Salama 3.43,1
7. 77 Heikki Hiltunen 088218 15.07,0 Saloisten Reipas 4.01,9
8. 74 Olli Mäkinen 88219 15.37,2 Saloisten Reipas 4.32,1
9. 69 Jaakko Sarpola 868959 15.38,5 Yppärin Urheilijat 4.33,4
Pojat 14v
1. 111 Harri Latvakoski 86564 9.27,6 Ylivieskan Kuula 00,0
2. 107 Heikki Kopakka 094909 10.17,2 Alavieskan Viri 49,6
3. 110 Jaakko Heinonen 65713 10.19,0 Saloisten Salama 51,4
4. 104 Tuomas Myllykoski 97455 10.24,4 Noormarkun Nopsa 56,8
5. 105 Panu-Petteri Penttilä 88305 10.54,1 Saloisten Salama 1.26,5
6. 112 Mika Mustonen 56905 11.17,4 Ruukin Kisa 1.49,8
7. 103 Miikka Ketonen 88220 13.20,2 Saloisten Reipas 3.52,6
Pojat 16v
1. 142 Lasse Paakkonen 70707 9.08,0 Saloisten Salama 00,0
2. 135 Aku-Pekka Virsu 31496 9.17,1 Saloisten Reipas 09,1
3. 140 Henri Kylmäoja 90874 9.17,2 Saloisten Salama 09,2
4. 139 Miika Lotvonen 99453 9.48,0 Laitasaaren Veto 40,0
Tytöt 8v
1. 6 Mira Räisänen 5.30,8 Saloisten Salama 00,0
2. 7 Ira Matkaselkä 600426 6.18,9 Oulaisten Huima 48,1
3. 4 Hanna Loukusa 654002 6.39,3 Kiimingin Urheilijat 1.08,5
4. 5 Viivi Ohvo 8.13,9 Saloisten Salama 2.43,1
Tytöt 10v
1. 25 Meri-Maija Ollila 600526 8.44,7 Ruukin Kisa 00,0
2. 23 Mari Laitala 606716 9.01,9 Kalajoen Junkkarit 17,2
3. 21 Kristiina Honka 600360 9.07,8 Saloisten Reipas 23,1
4. 27 Venla Nikula 97084 9.33,5 Kalajoen Junkkarit 48,8
5. 32 Katri Loukusa 627525 9.56,7 Kiimingin Urheilijat 1.12,0
6. 31 Henriikka Salminen 654047 10.18,1 Yppärin Urheilijat 1.33,4
7. 28 Sanni Mäkinen 600359 11.17,7 Saloisten Reipas 2.33,0
8. 26 Essi Lotvonen 627494 12.13,5 Laitasaaren Veto 3.28,8
Tytöt 12v
1. 59 Maria-Riitta Penttilä 88304 12.04,7 Saloisten Salama 00,0
2. 52 Minna Ahistus 88216 12.22,8 Saloisten Reipas 18,1
3. 57 Laura Joensuu 88214 12.28,4 Saloisten Reipas 23,7
4. 51 Mari Manninen 600522 12.35,9 Ruukin Kisa 31,2
5. 60 Marika Paloniemi 99502 13.12,0 Haukiputaan Veikot 1.07,3
6. 50 Saaramaria Salminen 654046 13.55,1 Yppärin Urheilijat 1.50,4
7. 49 Johanna Honka 600358 14.05,2 Saloisten Reipas 2.00,5
8. 48 Riikka Salonpää 662967 15.16,2 Oulaisten Huima 3.11,5
Tytöt 14v
1. 92 Milla Lotvonen 99454 11.21,4 Laitasaaren Veto 00,0
2. 82 Mari Patanen 90875 11.22,4 Saloisten Salama 01,0
3. 94 Elina Polet 64654 11.38,9 Kalajoen Junkkarit 17,5
4. 83 Jenni Kemppainen 65691 11.40,7 Oulaisten Taru 19,3
5. 93 Riina Salminen 657931 12.40,7 Yppärin Urheilijat 1.19,3
Tytöt 16v
1. 120 Ruut Tornberg 088086 10.41,8 Yppärin Urheilijat 00,0
2. 130 Liisa Löytynoja 98822 10.50,2 Saloisten Salama 08,4
3. 118 Anne Peltoniemi 053176 11.05,2 Utajärven Urheilijat 23,4
4. 124 Mia-Riitta Vikström 29537 11.27,5 Kokkolan Veikot 45,7
5. 119 Sanna Lumiaho 031529 11.40,8 Vihannin Urheilijat 59,0
6. 128 Joanna Sirniö 65710 13.00,2 Saloisten Salama 2.18,4
7. 127 Jenna Sirniö 65711 13.23,5 Saloisten Salama 2.41,7
Tytöt 18v
1. 138 Jenna Jylkkä 53150 15.49,5 Iin Hiihtoseura 00,0
2. 137 Tiina Törmänen 33420 16.28,1 Saloisten Reipas 38,6
3. 135 Katja Takalo 69266 16.40,2 Pyhäjärven Pohti 50,7
4. 134 Henna Jauhiainen 63561 17.15,9 Haapaveden Urheilijat 1.26,4
5. 131 Sari Vuotila 040524 18.04,8 Himangan Urheilijat 2.15,3
6. 133 Päivi Peltoniemi 053177 18.41,9 Utajärven Urheilijat 2.52,4
7. 132 Maija Löytynoja 98821 22.18,1 Saloisten Salama 6.28,6
Pojat 18v
1. 146 Antti Vasankari 31493 29.32,0 Saloisten Reipas 00,0
2. 143 Arto Fränti 29539 29.53,6 Kokkolan Veikot 21,6
3. 147 Petri Kurkela 70376 30.01,8 Kuusamon Erä-Veikot 29,8
4. 142 Aku-Pekka Virsu 31496 31.03,0 Saloisten Reipas 1.31,0
Naiset 20v 
1. 151 Suvi Alila 056985 16.26,4 Haapaveden Urheilijat 00,0
2. 156 Jonna Pekki 014366 16.54,1 Haapaveden Urheilijat 27,7
3. 152 Minna Wallin 29598 17.00,5 Pyhäjärven Pohti 34,1
4. 149 Minna Patanen 40671 18.22,4 Saloisten Salama 1.56,0
Miehet 20v 
1. 163 Tuomas Takalo 69267 28.43,0 Pyhäjärven Pohti 00,0
2. 161 Arto Jauhiainen 063560 28.48,5 Haapaveden Urheilijat 05,5
3. 160 Markus Kanamäki 46658 30.43,8 Saloisten Salama 2.00,8
4. 162 Esa Karjalainen 58064 31.13,0 Kuusamon Erä-Veikot 2.30,0
5. 159 Toni Myllylä 053233 31.14,7 Sotkamon Jymy 2.31,7
Naiset yl.
1. 167 Hannamari Julkunen 012763 16.23,9 Vuokatti Ski-team 00,0
2. 168 Marika Rautiainen 70821 17.36,1 Rovaniemen Lappi 1.12,2
Naiset 35v 
1. 171 Marjut Vuorenmaa 79304 17.05,6 Oulun Hiihtoseura 00,0
2. 170 Tarja Hand 19.31,0 Iin Urheilijat 2.25,4
3. 172 Seija Pieskä 87982 19.44,0 Oulun Hiihtoseura 2.38,4
Miehet yl. 
 1. 177 Simo Törnvall 6986 27.27,3 Kalajoen Junkkarit 00,0
2. 176 Pauli Turtinen 53205 28.30,7 Yli-Iin Naseva 1.03,4
3. 178 Jani Oravamäki 000201 29.43,9 Oulun Hiihtoseura 2.16,6
Miehet B
1. 181 Timo Ylikangas 656741 28.36,0 Pyhäjärven Pohti 00,0
2. 182 Juha Latomaa 013010 28.58,7 Oulun Hiihtoseura 22,7
3. 188 Juho-Pekka Peltola 040513 29.28,4 Himangan Urheilijat 52,4
4. 183 Teemu Orjala 003031 29.32,1 Lohtajan Veikot 56,1
5. 189 Juho Koskinen 32765 31.13,1 Saloisten Reipas 2.37,1
6. 184 Jukka Määttä 7139 32.34,3 Oulun Hiihtoseura 3.58,3
7. 186 Jukka Kyröläinen 70718 32.49,7 Saloisten Salama 4.13,7
Miehet 35v
1. 195 Kari Lilleberg 88016 28.21,4 Haukiputaan Veikot 00,0
2. 194 Reijo Juntunen 71087 28.51,9 Iin Hiihtoseura 30,5
3. 193 Pasi Heinonen 095031 29.31,8 Keuruun Kisailijat 1.10,4
4. 196 Pekka Kukkula 90831 29.37,4 Iin Hiihtoseura 1.16,0
Miehet 40v
1. 202 Tapani Ylitalo 4178 28.35,6 Kalajoen Junkkarit 00,0
2. 198 Heikki Roimas 28.36,0 Kälviän Tarmo 00,4
3. 199 Markku Ukkola 057055 29.57,3 Haukiputaan Heitto 1.21,7
4. 203 Juha Seppälä 70145 30.27,0 Saloisten Salama 1.51,4
Miehet 45v 
1. 211 Arto Koivuaho 5046 29.13,7 Haapajärven Kiilat 00,0
2. 213 Kai Lappalainen 94925 29.28,7 Oulunsalon Vasama 15,0
3. 212 Teijo Haapaniemi 086519 29.29,4 Reisjärven Pilke 15,7
4. 206 Raimo Orjala 024097 30.58,6 Lohtajan Veikot 1.44,9
Miehet 50v 
1. 222 Eero Väisänen 018070 14.08,3 Kuhmon Kiva 00,0
2. 219 Heikki Eskola 013369 14.31,4 Ylivieskan Kuula 23,1
3. 227 Juhani Rissanen 20949 14.32,6 Puijon Hiihtoseura 24,3
4. 223 Kalervo Pieksämäki 70987 14.57,9 Pihtiputaan Tuisku 49,6
5. 221 Esko Koivula 17149 15.09,5 Taivalkosken Kuohu 1.01,2
6. 220 Bo Grankull 13582 15.25,5 IK Falken 1.17,2
7. 225 Heikki Hukari 97114 16.08,7 Kokkolan Veikot 2.00,4
8. 217 Seppo Ranta-Eskola 011707 17.00,1 Oulaisten Huima 2.51,8
Miehet 55v
1. 241 Sakari Ukonmaanaho 090515 15.06,6 Ylikiimingin Nuijamiehet 00,0
2. 230 Sauli Hujanen 21392 15.16,0 Iisalmen Visa 09,4
3. 235 Jussil Stig 015280 15.43,9 IF VOM 37,3
4. 231 Raimo Riihola 6252 15.49,2 Iisalmen Visa 42,6
5. 239 Aulis Pieksämäki 8833 15.55,2 Pihtiputaan Tuisku 48,6
6. 236 Matti Kela 70705 16.04,8 Oulun Kilpa-Veljet 58,2
7. 234 Reino Pitkänen 072394 16.07,2 Kuopion Kisa-veikot 1.00,6
8. 232 Vesa Ranta-Eskola 11901 16.09,0 Saloisten Reipas 1.02,4
9. 238 Seppo Soronen 001665 16.16,0 Ylikiimingin Nuijamiehet 1.09,4
10. 242 Raimo Pöykiö 090509 16.47,3 Ylikiimingin Nuijamiehet 1.40,7
11. 237 Alpo Pelkonen 003426 16.50,4 Oulunsalon Vasama 1.43,8
Miehet 60v
1. 250 Jorma Päivärinta 8947 15.50,8 Kokkolan Veikot 00,0
2. 244 Matti Kivioja 1851 16.00,6 Nivalan Urheilijat 09,8
3. 251 Paavo Saarenpää 70152 16.12,0 Ykspihlajan Reima 21,2
4. 248 Pekka Pesonen 005385 16.28,4 Kajaanin Hiihtäjät 37,6
5. 252 Unto Suomalainen 600361 20.47,9 Saloisten Reipas 4.57,1

Tulokset 2001:

1 Tytöt 8v 1km

1. 8 Paula Korpi 611514 4.00,2 Härmänseudun Hiihtäjät 00,0

2. 7 Honka Kristiina 600360 4.09,3 Saloisten Reipas 09,1

3. 9 Jenni Peltoniemi 088144 4.10,3 Utajärven Urheilijat 10,1

4. 6 Essi Lumiaho 088141 4.10,8 Vihannin Urheilijat 10,6

5. 10 Tytti Salonpää 600524 4.37,2 Ruukin Kisa 37,0

6. 3 Iida Pelkonen 606711 4.56,9 Kalajoen Junkkarit 56,7

7. 4 Miia Heikkala 630570 5.59,7 Metsä-Veikot 85 1.59,5

8. 5 Karoliina Savelius 630563 6.05,8 Metsä-Veikot 85 2.05,6

2 Pojat 8v 1km

1. 18 Miikka Salomäki 600243 3.58,1 Saloisten Salama 00,0

2. 20 Mika Ahistus 600957 4.38,9 Saloisten Reipas 40,8

3. 19 Otso-Matti Ollila 600527 4.39,0 Ruukin Kisa 40,9

4. 14 Joni Pakkanen 600525 4.41,3 Ruukin Kisa 43,2

5. 15 Henri Lumiaho 4.55,1 Vihannin Urheilijat 57,0

6. 16 Rauli Norsträm 5.36,7 Saloisten Salama 1.38,6

7. 13 Antti Mikkonen 648284 5.45,2 Saloisten Salama 1.47,1

8. 17 Teemu Kivimäki 648314 6.04,1 Saloisten Salama 2.06,0

 

3 Tytöt 10v 2km

1. 32 Annika Jauhiainen 6.41,1 Haapaveden Urheilijat 00,0

2. 31 Mari Laitala 606716 7.15,9 Kalajoen Junkkarit 34,8

3. 30 Mari Manninen 600522 7.22,1 Ruukin Kisa 41,0

4. 27 Niina Korkiasaari 600432 7.38,3 Haapaveden Urheilijat 57,2

5. 28 Venla Nikula 7.49,2 Kalajoen Junkkarit 1.08,1

6. 25 Meri-Maija Ollila 600526 7.51,1 Ruukin Kisa 1.10,0

7. 33 Jenna Sorri 600261 8.00,9 Oulaisten Taru 1.19,8

8. 36 Anniina Petäsnoro 090568 8.04,2 Oulun Hiihtoseura 1.23,1

9. 24 Henna Kivimäki 600241 8.23,8 Saloisten Salama 1.42,7

10. 35 Riikka Sorri 600262 8.49,3 Oulaisten Taru 2.08,2

11. 26 Tanja Ylisiurua 8.58,5 Iin Hiihtoseura 2.17,4

12. 34 Sanni Mäkinen 600359 8.58,6 Saloisten Reipas 2.17,5

 

4 Pojat 10v 2km

1. 40 Mikko Muhonen 88175 7.22,9 Oulaisten Huima 00,0

2. 39 Jari Manninen 600523 7.32,1 Ruukin Kisa 09,2

3. 41 Santtu Salomäki 600244 7.37,5 Saloisten Salama 14,6

4. 44 Keijo Pistemaa 629732 7.37,9 Rantsilan Raikas 15,0

5. 42 Jaakko Sarpola 8698959 8.00,2 Yppärin Urheilijat 37,3

6. 45 Jesse Savelius 630571 8.21,2 Metsä-Veikot 85 58,3

7. 43 Tatu Kiipeli 10.52,2 Saloisten Salama 3.29,3

5 Tytöt 12v 3km

1. 51 Heli Jauhiainen 068500 9.59,3 Haapaveden Urheilijat 00,0

2. 50 Tiina Ylisiurua 098777 10.31,7 Iin Hiihtoseura 32,4

3. 55 Kirsi Putila 063570 10.39,3 Oulaisten Huima 40,0

4. 53 Maria-Riitta Penttilä 88304 11.01,9 Saloisten Salama 1.02,6

5. 57 Heli Heikkala 88234 11.02,3 Metsä-Veikot 85 1.03,0

6. 48 Laura Joensuu 88214 11.08,9 Saloisten Reipas 1.09,6

7. 52 Minna Ahistus 88216 11.32,7 Saloisten Reipas 1.33,4

8. 47 Marika Paloniemi 99502 11.47,0 Haukiputaan Veikot 1.47,7

9. 56 Johanna Honka 600358 13.03,9 Saloisten Reipas 3.04,6

10. 49 Hanne-Mari Savelius 630572 13.52,4 Metsä-Veikot 85 3.53,1

11. 54 Tinja Kiipeli 600242 15.28,7 Saloisten Salama 5.29,4

6 Pojat 12v 3km

1. 65 Mika Mustonen 56905 9.17,4 Ruukin Kisa 00,0

2. 63 Jaakko Heinonen 65713 9.36,1 Saloisten Salama 18,7

3. 71 Rami Petäsnoro 068346 9.36,3 Oulun Hiihtoseura 18,9

4. 74 Mikko Tuomaala 065693 10.08,7 Oulaisten Huima 51,3

5. 64 Panu-Petteri Penttilä 88305 10.13,8 Saloisten Salama 56,4

6. 68 Ville-Petteri Saarela 63701 10.20,4 Keminsuun Kisa 1.03,0

7. 60 Juho Nikula 97085 10.37,1 Kalajoen Junkkarit 1.19,7

8. 62 Heikki Korpela 090587 10.58,3 Kempeleen Kiri 1.40,9

9. 67 Sami Tuisku 88306 11.10,0 Saloisten Salama 1.52,6

10. 59 Aki Kiviniemi 627461 11.18,8 Oulaisten Huima 2.01,4

11. 72 Topi Haataja 099892 11.22,2 Vihannin Urheilijat 2.04,8

12. 70 Eetu Parviainen 98758 11.53,5 Metsä-Veikot 85 2.36,1

13. 69 Mika Korkiasaari 600435 12.09,6 Haapaveden Urheilijat 2.52,2

14. 73 Miikka Ketonen 88220 12.15,0 Saloisten Reipas 2.57,6

15. 75 Olli Mäkinen 88219 13.21,3 Saloisten Reipas 4.03,9

16. 61 Heikki Hiltunen 88218 13.48,3 Saloisten Reipas 4.30,9

 

7 Tytöt 14v 3km

 1. 80 Anne Kyllönen 048419 9.35,6 Kainuun Hiihtoseura 00,0

2. 91 Emma Leinonen 082121 9.40,4 Kainuun Hiihtoseura 04,8

3. 90 Johanna Hantula 098673 9.45,6 Haapaveden Urheilijat 10,0

4. 86 Sallamari Aalto 098672 9.45,9 Haapaveden Urheilijat 10,3

5. 84 Liisa Löytynoja 98822 9.54,5 Saloisten Salama 18,9

6. 96 Ruut Tornberg 088086 10.10,2 Yppärin Urheilijat 34,6

7. 78 Tuula Alanen 042618 10.16,2 Vihannin Urheilijat 40,6

8. 89 Arja Heikkala 88235 10.16,7 Metsä-Veikot 85 41,1

9. 94 Carita Portaankorva 065681 10.26,2 Kuivasjärven Aura 50,6

10. 81 Jenni Kemppainen 65961 10.29,8 Oulaisten Taru 54,2

11. 79 Vilma Nikula 97084 10.41,9 Kalajoen Junkkarit 1.06,3

12. 87 Mari Patanen 90875 10.42,8 Saloisten Salama 1.07,2

13. 92 Anna-Kaisa Virrankari 63623 11.05,1 Metsä-Veikot 85 1.29,5

14. 95 Susanna Pöllänen 63621 11.20,3 Metsä-Veikot 85 1.44,7

15. 88 Paula Ruokangas 98767 11.37,4 Metsä-Veikot 85 2.01,8

16. 93 Minna Kinnunen 63622 11.45,8 Metsä-Veikot 85 2.10,2

17. 85 Marjut Kemppainen 65962 11.46,8 Oulaisten Taru 2.11,2

18. 82 Elsi Luomanmäki 14.54,1 Saloisten Reipas 5.18,5

 

8 Pojat 14v 5km

1. 115 Pyry Liedes 098775 14.21,2 Iin Hiihtoseura 00,0

2. 100 Aku-Pekka Virsu 31496 14.27,1 Saloisten Reipas 05,9

3. 105 Henri Kylmäoja 90874 14.31,2 Saloisten Salama 10,0

4. 109 Harri Latvakoski 086564 14.32,2 Ylivieskan Kuula 11,0

5. 107 Juho Mäkiaho 094584 14.34,1 Kainuun Hiihtoseura 12,9

6. 111 Samuli Korpela 099536 14.57,3 Kempeleen Kiri 36,1

7. 104 Janne Tuomaala 065694 15.05,7 Oulaisten Huima 44,5

8. 114 Olli Korpi 047877 15.17,6 Härmänseudun Hiihtäjät 56,4

9. 116 Ville Yliluoma 97065 15.18,9 Ylivieskan Kuula 57,7

10. 101 Miikka Isosalo 048571 15.33,5 Ylivieskan Kuula 1.12,3

11. 106 Markus Tuomisto 056750 15.46,3 Tohmajärven Urheilijat 1.25,1

12. 102 Joni Kemppainen 086429 15.49,1 Sotkamon Jymy 1.27,9

13. 112 Petri Takkunen 64645 16.25,4 Kalajoen Junkkarit 2.04,2

14. 110 Juho Parviainen 63620 16.40,4 Metsä-Veikot 85 2.19,2

15. 108 Jukka Sorvoja 098687 17.04,4 Oulaisten Huima 2.43,2

16. 99 Eetu Haataja 099893 17.54,0 Vihannin Urheilijat 3.32,8

17. 103 Juha Kanerva 86570 18.33,4 Ylivieskan Kuula 4.12,2

18. 113 Matias Pelkonen 94795 18.56,4 Kalajoen Junkkarit 4.35,2

 

9 Tytöt 16v 5km

1. 127 Terhi Ylisiurua 031362 14.45,9 Iin Hiihtoseura 00,0

2. 121 Jenna Jylkkä 53150 14.56,6 Saloisten Reipas 10,7

3. 120 Taru Lyyski 054000 15.04,5 Kokkolan Veikot 18,6

4. 135 Tiina Törmänen 33420 15.08,5 Saloisten Reipas 22,6

5. 130 Henna Jauhiainen 063561 15.13,6 Haapaveden Urheilijat 27,7

6. 138 Maarit Korpi 047874 15.19,3 Härmänseudun Hiihtäjät 33,4

7. 132 Jaana Jääskeläinen 40677 15.31,5 Saloisten Salama 45,6

8. 122 Katariina Vataja 080066 15.40,2 Iin Hiihtoseura 54,3

9. 125 Petra Isosalo 048570 15.52,3 Ylivieskan Kuula 1.06,4

10. 126 Aija Hylkilä 048537 15.54,4 Reisjärven Pilke 1.08,5

11. 133 Anne Peltoniemi 053176 16.10,3 Utajärven Urheilijat 1.24,4

12. 129 Anne Tolonen 29495 16.40,0 Alavieskan Viri 1.54,1

13. 123 Sini Soukka 48566 16.46,6 Ylivieskan Kuula 2.00,7

14. 136 Marjo Vesala 088280 16.52,3 Kuivasjärven Aura 2.06,4

15. 137 Ulla Pirkola 40669 17.03,4 Saloisten Salama 2.17,5

16. 131 Tanja Putila 056997 17.30,4 Oulaisten Huima 2.44,5

17. 139 Jenna Lahtinen 88307 17.55,7 Saloisten Salama 3.09,8

18. 124 Jenna Sirniö 45711 18.23,6 Saloisten Salama 3.37,7

19. 128 Joanna Sirniö 45710 19.49,9 Saloisten Salama 5.04,0

 

10 Pojat 16v 5km

1. 148 Keijo Alila 31371 13.37,3 Kempeleen Pyrintö 00,0

2. 146 Sami Parviainen 44637 13.46,4 Metsä-Veikot 85 09,1

3. 158 Jyri Soukka 48565 13.48,5 Ylivieskan Kuula 11,2

4. 142 Antti Vasankari 31493 13.51,1 Saloisten Reipas 13,8

5. 152 Petteri Väänänen 31372 13.57,5 Kempeleen Pyrintö 20,2

6. 144 Lasse Paakkonen 70707 13.57,7 Saloisten Salama 20,4

7. 156 Markus Isola 031510 14.04,2 Utajärven Urheilijat 26,9

8. 157 Ville Lehtosaari 029596 14.15,8 Pyhäjärven Pohti 38,5

9. 150 Juha Pakkanen 31489 14.20,4 Ruukin Kisa 43,1

10. 149 Markku Isokoski 48567 14.22,7 Ylivieskan Kuula 45,4

11. 143 Ville Savukoski 90634 14.32,8 Kalajoen Junkkarit 55,5

12. 145 Mikko Kauppi 639023 14.46,2 Kalajoen Junkkarit 1.08,9

13. 151 Juha-Matti Kinnunen 52955 15.04,9 Metsä-Veikot 85 1.27,6

14. 153 Veli-Hannu Pesämaa 31467 15.27,2 Saloisten Reipas 1.49,9

 

11 Tytöt 18v 5km

1. 163 Maria Isosalo 048564 14.55,4 Ylivieskan Kuula 00,0

2. 165 Katja Takalo 069266 15.23,8 Pyhäjärven Pohti 28,4

3. 169 Jenni Tuomisto 056747 16.00,7 Tohmajärven Urheilijat 1.05,3

4. 164 Minna Patanen 40671 16.33,0 Saloisten Salama 1.37,6

5. 168 Arja Haikola 48576 17.05,4 Ylivieskan Kuula 2.10,0

6. 162 Maija Löytynoja 641408 18.17,3 Saloisten Salama 3.21,9

 

12 Pojat 18v 10km

1. 175 Arto Jauhiainen 063560 26.41,8 Haapaveden Urheilijat 00,0

2. 172 Jaakko Leinonen 45195 26.54,9 Laitasaaren Veto 13,1

3. 180 Janne Haikola 48574 27.58,5 Ylivieskan Kuula 1.16,7

4. 176 Ari Hylkilä 048536 28.02,5 Reisjärven Pilke 1.20,7

5. 178 Samuli Nevanperä 70716 28.05,1 Saloisten Salama 1.23,3

6. 173 Toni Myllylä 053233 28.35,9 Sotkamon Jymy 1.54,1

7. 177 Erkki Isokoski 48569 29.11,8 Ylivieskan Kuula 2.30,0

8. 174 Markus Kanamäki 46658 29.17,8 Saloisten Salama 2.36,0

 

13 Miehet 20v 10km

1. 185 Jukka Pekka Multasuo 077374 26.17,8 Kempeleen Kiri 00,0

2. 186 Petri Tyni 14346 26.42,7 Metsä-Veikot 85 24,9

3. 189 Tomi Prusila 218255 26.58,7 Iin Hiihtoseura 40,9

4. 188 Tuomas Takalo 069267 27.30,4 Pyhäjärven Pohti 1.12,6

5. 183 Pasi Törmälehto 056988 27.40,9 Haapaveden Urheilijat 1.23,1

6. 184 Manu Häkkilä 086656 29.19,3 Nivalan Urheilijat 3.01,5

7. 190 Jukka Kovalainen 46660 31.56,8 Saloisten Salama 5.39,0

 

14 Naiset 5km

1. 197 Maria Ruutiainen 12091 14.20,0 Warkauden Urheilijat 00,0

2. 193 Taija Lyyski 012882 14.31,3 Kokkolan Veikot 11,3

3. 200 Satu Lipponen 094633 14.42,4 Sotkamon Jymy 22,4

4. 194 Sanna Vaahtera 11744 15.02,7 Saloisten Reipas 42,7

5. 195 Piia Tirilä 014382 15.11,1 Yppärin Urheilijat 51,1

6. 192 Anne Tolonen 012731 15.15,7 Kainuun Hiihtoseura 55,7

7. 201 Jonna Pekki 014366 15.17,0 Haapaveden Urheilijat 57,0

8. 203 Marika Rautiainen 70821 15.21,5 Rovaniemen Lappi 1.01,5

9. 198 Katri Wallin 040348 15.37,7 Haapaveden Urheilijat 1.17,7

10. 196 Satu Kinnunen 14335 17.15,4 Metsä-Veikot 85 2.55,4

 

15 Naiset 35v 5km

1. 208 Kaija Korhonen 015431 14.22,6 Sotkamon Jymy 00,0

2. 207 Sirpa Klemetti 000253 14.33,6 Sotkamon Jymy 11,0

3. 206 Marjut Karinen 070304 14.44,9 Oulun Hiihtoseura 22,3

4. 210 Eila Tikkanen 029304 16.06,4 Kajaanin Hiihtäjät 1.43,8

5. 209 Seija Pieskä 087982 16.36,2 Oulun Hiihtoseura 2.13,6

6. 211 Seija Vinkki 56994 18.40,5 Oulaisten Taru 4.17,9

 

16 Miehet yl. 10km

1. 218 Ilkka Kinnunen 072905 25.18,1 Kajaanin Hiihtäjät 00,0

2. 221 Valto Kinnunen 076530 25.50,8 Kajaanin Hiihtäjät 32,7

3. 222 Simo Törnvall 006986 26.04,2 Kalajoen Junkkarit 46,1

4. 219 Tomi Ruutiainen 9875 26.11,1 Warkauden Urheilijat 53,0

5. 217 Pertti Kvist 640506 26.18,7 Keminsuun Kisa 1.00,6

6. 215 Hannu Paaso 005650 26.48,6 Alatornion Pirkat 1.30,5

7. 214 Rauli Juola 012851 26.54,9 Kalajoen Junkkarit 1.36,8

 

17 Miehet B 10km

1. 228 Heikki Laurila 904 26.02,7 Kiimingin Urheilijat 00,0

2. 227 Juha Latomaa 13010 26.30,9 Oulun Hiihtoseura 28,2

3. 225 Tuomo Pesonen 5210 26.32,0 Keminsuun Kisa 29,3

4. 231 Kari Lilleberg 88016 26.35,8 Haukiputaan Veikot 33,1

5. 234 Mikko Kouvalainen 012946 26.57,2 Pyhäjärven Pohti 54,5

6. 233 Juha Harju 72745 27.19,1 Saloisten Salama 1.16,4

7. 236 Antti Kokko 13506 27.49,6 Pudasjärven Urheilijat 1.46,9

8. 229 Janne Kivelä 638914 28.15,9 Reisjärven Pilke 2.13,2

9. 235 Juha Peltoniemi 019203 28.51,2 Utajärven Urheilijat 2.48,5

10. 230 Tero Mäkelä 6659 28.52,9 Saloisten Reipas 2.50,2

11. 226 Veli-Matti Niskanen 7747 28.56,0 Haukiputaan Veikot 2.53,3

12. 232 Juho Koskinen 32765 29.59,7 Saloisten Reipas 3.57,0

13. 237 Jukka Takkinen 603079 30.21,4 Kiimingin Urheilijat 4.18,7

14. 224 Jukka Koskela 698959 33.00,7 Pulkkilan Ponsi 6.58,0

 

18 Miehet 35v 10km

1. 240 Simo Kinnunen 076529 26.41,5 Kajaanin Hiihtäjät 00,0

2. 241 Kauko Himanka 639049 27.20,3 Kalajoen Junkkarit 38,8

3. 242 Jorma Rotonen 34521 27.43,9 Keminsuun Kisa 1.02,4

4. 239 Jari Nurmi 001263 27.50,0 Kontiolahden Urheilijat 1.08,5

5. 244 Tuomo Ahola 23931 28.35,6 Pihtiputaan Tuisku 1.54,1

6. 243 Jyrki Mäkelä 90567 29.52,4 Kiimingin Urheilijat 3.10,9

 

19 Miehet 40v 10km

1. 251 Esa Wasenius 87677 27.11,0 Keminsuun Kisa 00,0

2. 249 Veijo Nurmikumpu 12216 27.39,4 Keminsuun Kisa 28,4

3. 253 Matti Pelkonen 94794 27.57,0 Kalajoen Junkkarit 46,0

4. 247 Juha Seppälä 70145 28.15,6 Saloisten Salama 1.04,6

5. 250 Ari Järvenpää 099488 29.36,8 Iin Urheilijat 2.25,8

 

20 Miehet 45v 10km

1. 258 Arto Koivuaho 005046 27.40,2 Haapajärven Kiilat 00,0

2. 257 Kai Lappalainen 094925 28.36,3 Haapajärven Kiilat 56,1

3. 259 Veijo Helander 097477 28.47,9 Nivalan Urheilijat 1.07,7

4. 260 Sulevi Leinonen 088114 29.01,2 Siikajoen Sisu 1.21,0

 

21 Miehet 50v 5km

1. 266 Eero Väisänen 018070 13.13,6 Kuhmon Kiva 00,0

2. 265 Kalevi Leinonen 030184 13.20,3 Ähtärin Urheilijat 06,7

3. 272 Keijo Salonen 076776 13.41,5 Oulun Kilpa-Veljet 27,9

4. 269 Heikki Eskola 13369 13.58,4 Ylivieskan Kuula 44,8

5. 264 Esko Koivula 17149 13.58,6 Taivalkosken Kuohu 45,0

6. 262 Osmo Soronen 001664 14.28,1 Ylikiimingin Nuijamiehet 1.14,5

7. 268 Ari Heikkilä 86705 14.37,1 Alavieskan Viri 1.23,5

8. 263 Juhani Ahlholm 600416 14.48,0 Oulaisten Huima 1.34,4

9. 273 Seppo Ranta-Eskola 011707 14.48,4 Oulaisten Huima 1.34,8

10. 267 Kalervo Pieksämäki 70987 14.57,1 Pihtiputaan Tuisku 1.43,5

11. 270 Asko Häkkilä 097474 16.00,4 Nivalan Urheilijat 2.46,8

 

22 Miehet 55v 5km

1. 281 Erkki Tiikkaja 009120 13.42,2 Kestilän Kisaveikot 00,0

2. 275 Sakari Ukonmaanaho 090515 14.19,9 Ylikiimingin Nuijamiehet 37,7

3. 284 Keijo Kenakkala 73099 14.27,9 Saloisten Salama 45,7

4. 283 Pauli Bordi 641317 14.32,7 Oulun Kilpa-Veljet 50,5

5. 276 Ilkka Ylimäki 010571 14.45,2 Nivalan Urheilijat 1.03,0

6. 277 Eero Rahkola 74231 14.49,9 Oulun Reipas 1.07,7

7. 282 Vesa Ranta-Eskola 11901 14.56,6 Saloisten Reipas 1.14,4

8. 286 Heikki Harju 71829 14.56,7 Saloisten Salama 1.14,5

9. 285 Aulis Pieksämäki 8833 14.58,7 Pihtiputaan Tuisku 1.16,5

10. 280 Alpo Pelkonen 003426 15.19,5 Oulunsalon Vasama 1.37,3

11. 278 Kalevi Yliniitty 121630 15.40,4 Oulaisten Huima 1.58,2

12. 279 Mauri Miettunen 097410 15.46,5 Kiveliön Hiihtäjät 2.04,3

 

23 Miehet 60v 5km

1. 295 Matti Kivioja 001851 14.45,8 Nivalan Urheilijat 00,0

2. 296 Jorma Paasovaara 73084 14.48,4 Oulunsalon Taisto 02,6

3. 294 Teuvo Alakylmänen 032678 15.03,7 Muhoksen Voitto 17,9

4. 292 Paavo Saarenpää 070152 15.11,0 Ykspihlajan Reima 25,2

5. 289 Pekka Pesonen 005385 15.27,9 Kajaanin Hiihtäjät 42,1

6. 293 Pentti Kouvalainen 10185 15.37,1 Pyhäjärven Pohti 51,3

7. 291 Ilmo Rahkola 74252 15.47,5 Oulun Reipas 1.01,7

8. 290 Unto Suomalainen 19.49,5 Saloisten Reipas 5.03,7

 Alkuun


Tulokset 2000

sij nro nimi lisenssi lopputulos seura eroaika

_________________________________________________________________________

 

 N10 2 km

1. 14 Pelkonen Emma 094781 8.10,3 Kalajoen Junkkarit 00,0
2. 16 Turula Henna 8.15,4 Oulaisten Huima 05,1
3. 11 Penttilä Maria-Riitta 088304 8.38,2 Saloisten Salama 27,9
4. 10 Paloniemi Marika 099502 8.42,6 Haukiputaan Veikot 32,3
5. 15 Jauhiainen Anni Ski-Pass 8.50,6 Haapaveden Urheilijat 40,3
6. 5 Joensuu Laura 088214 8.56,7 Saloisten Reipas 46,4
7. 4 Ahistus Minna 088216 9.39,8 Saloisten Reipas 1.29,5
8. 13 Manninen Mari 600522 10.03,8 Ruukin Kisa 1.53,5
9. 3 Petäsnoro Anniina 090568 10.44,3 Kiimingin Urheilijat 2.34,0
10. 9 Honka Johanna Ski-Pass 11.21,4 Saloisten Reipas 3.11,1
11. 8 Kivimäki Henna 088312 13.00,8 Saloisten Salama 4.50,5

M10 2 km

1. 26 Petäistö Matias 094789 7.40,7 Kalajoen Junkkarit 00,0
2. 18 Parviainen Eetu 098758 8.17,9 Metsä-Veikot 37,2
3. 22 Salonpää Tommi 090619 8.31,0 Ruukin Kisa 50,3
4. 17 Muhonen Mikko 9.09,5 Oulaisten Huima 1.28,8
5. 24 Tuisku Sami 9.47,0 Saloisten Salama 2.06,3
   28 Ukkola Jussi 088257 9.47,0 Haukiputaan Heitto 2.06,3
7. 27 Salomäki Santtu 088309 9.51,6 Saloisten Salama 2.10,9
8. 21 Mäkinen Olli 088219 10.09,4 Saloisten Reipas 2.28,7
9. 25 Salomäki Miikka 088310 10.52,0 Saloisten Salama 3.11,3
10. 23 Hiltunen Heikki 008821 10.54,4 Saloisten Reipas 3.13,7
11. 19 Ahistus Mika Ski-Pass 13.19,7 Saloisten Reipas 5.39,0

N12 3 km

1. 38 Kemppainen Jenni 065691 12.11,9 Oulaisten Taru 00,0
2. 35 Patanen Mari 090875 12.15,7 Saloisten Salama 03,8
3. 37 Portaankorva Carita 065681 12.28,0 Kuivasjärven Aura 16,1
4. 41 Jauhiainen Heli 068500 12.56,9 Haapaveden Urheilijat 45,0
5. 29 Virrankari Anna-Kaisa 063623 13.05,7 Metsä-Veikot 53,8
6. 33 Oilinki Saara 068490 13.21,4 Utajärven Urheilijat 1.09,5
7. 32 Kinnunen Minna 063622 13.55,7 Metsä-Veikot 1.43,8
8. 31 Ruokangas Paula 098757 14.31,9 Metsä-Veikot 2.20,0
9. 40 Heikkala Heli 088234 14.46,3 Metsä-Veikot 2.34,4

M12 3 km

1. 46 Kärjä Tapani 064644 11.21,1 Kalajoen Junkkarit 00,0
2. 43 Parviainen Juho 063620 11.23,0 Metsä-Veikot 01,9
3. 52 Heinonen Jaakko 065713 11.59,5 Saloisten Salama 38,4
4. 45 Petäsnoro Rami 008346 12.04,4 Kiimingin Urheilijat 43,3
5. 53 Mustonen Mika 056905 12.13,8 Ruukin Kisa 52,7
6. 44 Kaikkonen Jussi 099891 12.17,2 Vihannin Urheilijat 56,1
7. 42 Hoikkala Aki 090799 13.07,7 Metsä-Veikot 1.46,6
8. 50 Penttilä Panu-Petteri 088305 13.35,2 Saloisten Salama 2.14,1
9. 51 Ukkola Ossi 088254 15.55,5 Haukiputaan Heitto 4.34,4
10. 49 Ketonen Miikka 088220 17.05,7 Saloisten Reipas 5.44,6

N14 3 km

1. 64 Peltoniemi Anne 053176 11.16,4 Utajärven Urheilijat 00,0
2. 65 Hantula Johanna 086731 11.35,1 Haapaveden Urheilijat 18,7
3. 58 Lumiaho Sanna 031529 11.40,1 Vihannin Urheilijat 23,7
4. 68 Pirkola Ulla 040669 11.41,5 Saloisten Salama 25,1
5. 67 Löytynoja Liisa 098822 11.46,0 Saloisten Salama 29,6
6. 66 Mäkelä Piia 080079 11.58,7 Limingan Niittomiehet 42,3
7. 63 Oilinki Reeta 056977 12.06,0 Utajärven Urheilijat 49,6
8. 60 Lahtinen Jenna 12.30,8 Saloisten Salama 1.14,4
9. 62 Kemppainen Marjut 065692 12.39,0 Oulaisten Taru 1.22,6
10. 59 Sirniö Joanna 065710 12.44,9 Saloisten Salama 1.28,5
11. 57 Hoikkala Arja 088235 13.10,7 Metsä-Veikot 1.54,3
12. 61 Sirniö Jenna 065711 13.37,1 Saloisten Salama 2.20,7

M14 5 km

1. 78 Virsu Aku-Pekka 031496 16.05,5 Saloisten Reipas 00,0
2. 73 Paakkonen Lasse 070707 16.28,6 Saloisten Salama 23,1
3. 72 Kinnunen Juha-Matti 052955 16.34,8 Metsä-Veikot 29,3
4. 75 Kylmäoja Henri 090874 16.45,5 Saloisten Salama 40,0
5. 79 Pesämaa Veli-Hannu 031467 18.23,7 Saloisten Reipas 2.18,2
6. 77 Matinolli Tommi 075300 22.44,6 Tyrnävän Tempaus 6.39,1

N16 5 km

1. 92 Jylkkä Jenna 053150 16.18,2 Saloisten Reipas 00,0
2. 91 Jääskeläinen Jaana 040677 16.36,3 Saloisten Salama 18,1
3. 93 Törmänen Tiina 033420 16.46,9 Saloisten Reipas 28,7
4. 88 Korkiakoski Henna 053068 17.19,9 Laitasaaren Veto 1.01,7
5. 87 Sarkkinen Katariina 051277 18.31,1 Saloisten Reipas 2.12,9
90 Peltoniemi Päivi 053177 18.31,1 Utajärven Urheilijat 2.12,9
7. 94 Jussila Anne 057142 18.48,6 Haukiputaan Veikot 2.30,4

M16 5 km

1. 100 Tikkanen Jani 051685 14.28,6 Siilinjärven Hiihtoseura 00,0
2. 104 Vasankari Antti 031493 14.32,4 Saloisten Reipas 03,8
3. 103 Halonen Tuomas 066211 14.58,0 Haukiputaan Veikot 29,4
4. 105 Nevanperä Samuli 070716 15.44,3 Saloisten Salama 1.15,7
5. 98 Kinnunen Ari-Pekka 052954 16.13,0 Metsä-Veikot 1.44,4
6. 101 Tilus Miika 098735 17.19,1 Saloisten Reipas 2.50,5

N18 5 km

1. 114 Rantala Saija 013442 16.14,2 Oulaisten Taru 00,0
2. 117 Pekki Jonna 014366 16.20,9 Haapaveden Urheilijat 06,7
3. 113 Väyrynen Tanja 056879 16.44,7 Kempeleen Kiri 30,5
4. 118 Vallin Katri 040348 16.47,9 Haapaveden Urheilijat 33,7
5. 116 Patanen Minna 040671 16.50,2 Saloisten Salama 36,0
6. 119 Pohjanvesi Sanna-Maija 17.12,2 Pudasjärven Urheilijat 58,0
7. 115 Orava Johanna 052905 17.12,8 Haukiputaan Veikot 58,6
8. 120 Muhonen Hanna 17.21,2 Oulaisten Huima 1.07,0
9. 111 Pekuri Heidi 070142 17.23,4 Oulaisten Taru 1.09,2
10. 112 Tenkula Sini 070143 18.28,9 Oulaisten Taru 2.14,7
11. 110 Kinnunen Satu 014345 19.23,6 Metsä-Veikot 3.09,4

Naiset 5 km

1. 141 Pöllänen Johanna 014344 15.23,7 Metsä-Veikot 00,0
2. 143 Rajaniemi Katja 077352 15.52,5 Oulaisten Taru 28,8
3. 144 Rautiainen Marika 070821 16.20,6 Rovaniemen Lappi 56,9
4. 146 Nuolikivi Anna-Leena 014352 16.50,5 Muhoksen Urheilijat 1.26,8

 M50 5 km

1. 218 Väisänen Eero 018070 14.08,0 Kuhmon Kiva 00,0
2. 211 Juola Eino 070378 14.25,0 Kempeleen Pyrintö 17,0
3. 220 Hilden Heikki 084944 14.47,8 Karihaaran Visa 39,8
4. 214 Riihola Raimo 006252 14.49,8 Iisalmen Visa 41,8
5. 215 Hujanen Sauli 021392 15.01,6 Iisalmen Visa 53,6
6. 226 Koivula Esko 017149 15.04,8 Taivalkosken Kuohu 56,8
7. 223 Kenakkala Keijo 073099 15.20,6 Saloisten Salama 1.12,6
8. 216 Saapunki Kalle 090639 15.24,4 Kuusamon Erä-Veikot 1.16,4
9. 225 Ranta-Eskola Vesa 011901 15.30,7 Saloisten Reipas 1.22,7
10. 219 Saarela Ensio 001237 15.50,2 Oulun Kilpa-Veljet 1.42,2
11. 222 Annanpalo Erkki 090530 15.51,0 Oulun Hiihtoseura 1.43,0
12. 221 Pöykiö Raimo 090509 15.53,8 Ylikiimingin Nuijamiehet 1.45,8
13. 213 Hukari Heikki 097114 16.09,5 Kokkolan Veikot 2.01,5
14. 224 Häkkinen Asko 097474 16.38,0 Nivalan Urheilijat 2.30,0

M55 5 km

1. 234 Paasovaara Jorma 073084 14.58,2 Oulunsalon Taisto 00,0
2. 233 Lempinen Juhani 076767 15.02,7 Lohikosken Kisa-Veikot 04,5
3. 212 Ukonmaanaho Sakari 090515 15.16,4 Ylikiimingin Nuijamiehet 18,2
4. 236 Pitkänen Reino 072394 15.21,0 Kuopion Kisa-Veikot 22,8
5. 238 Kivioja Matti 001851 15.29,8 Nivalan Urheilijat 31,6
6. 231 Harju Heikki 071829 16.02,3 Saloisten Salama 1.04,1

M60 5 km

1. 250 Päivänrinta Jorma 008947 15.30,0 Kokkolan Veikot 00,0
2. 253 Saarenpää Paavo 070152 15.35,2 Ykspihlajan Reima 05,2
3. 254 Silvola Toivo 15.42,3 Oulunsalon Taisto 12,3
4. 244 Pesonen Pekka 005385 15.54,1 Kajaanin Hiihtäjät 24,1
5. 246 Alakylmänen Teuvo 032678 15.57,1 Muhoksen Voitto 27,1
6. 249 Alalahti Jaakko 034418 16.06,8 Oulun Hiihtoseura 36,8
7. 245 Rahkola Ilmo 882951 16.30,5 Oulun Reipas 1.00,5
8. 247 Nätt Pekka 029705 16.36,6 Jyväskylän Toverit 1.06,6
9. 251 Härkönen Eero 079300 16.53,4 Kainuun Hiihtoseura 1.23,4
10. 252 Korhonen Eero 090793 17.24,9 Oulun Kilpa-Veljet 1.54,9
11. 248 Perttunen Juhani 042614 17.51,7 Oulun Hiihtoseura 2.21,7

 M18 10 km

1. 122 Tyni Petri 014346 29.28,0 Metsä-Veikot 00,0
2. 126 Jauhiainen Arto 063560 30.19,5 Haapaveden Urheilijat 51,5
3. 125 Kanamäki Markus 046658 32.59,1 Saloisten Salama 3.31,1

M20 10 km

1. 137 Kittilä Kusti 026301 26.58,5 Kalajoen Junkkarit 00,0
2. 136 Mäkipernaa Juha-Matti 011834 28.19,9 Härmänseudun Hiihtäjät 1.21,4
3. 133 Seppä Joni 077131 28.27,0 Saloisten Salama 1.28,5
4. 135 Kaiponen Jukka 019204 28.49,4 Utajärven Urheilijat 1.50,9

Miehet 10 km

1. 158 Poutanen Petteri 072769 26.54,6 Karihaaran Visa 00,0
2. 161 Hiltunen Jarkko 002619 27.26,7 Oulun Hiihtoseura 32,1
3. 159 Törnvall Simo 006986 27.39,3 Kalajoen Junkkarit 44,7
4. 160 Kukkula Pekka 090831 29.51,1 Iin Yritys 2.56,5

M35 10 km

1. 181 Heininen Ari 073115 28.53,0 Ykspihlajan Reima 00,0
2. 182 Juntunen Reijo 071087 28.54,1 Iin Yritys 01,1
3. 179 Kuosmanen Juha 005415 29.04,8 Pyhäjärven Pohti 11,8
4. 180 Nurmi Jari 001263 29.22,7 Kontiolahden Urheilijat 29,7
5. 183 Ukkola Markku 057055 29.40,3 Haukiputaan Heitto 47,3
6. 184 Pelkonen Matti 094794 29.54,5 Kalajoen Junkkarit 1.01,5

M40 10 km

1. 193 Ylitalo Tapani 004178 28.42,1 Kalajoen Junkkarit 00,0
2. 195 Lappalainen Kai 094925 29.02,2 Haapajärven Kiilat 20,1
3. 189 Nurmikumpu Veijo 012216 29.28,3 Keminsuun Kisa 46,2
4. 191 Seppälä Juha 070145 29.41,6 Saloisten Salama 59,5
5. 190 Leinonen Sulevi 30.13,6 Siikajoen Sisu 1.31,5

M45 10 km

1. 201 Eskola Heikki 013369 29.16,7 Ylivieskan Kuula 00,0
2. 205 Salonen Keijo 076776 29.29,1 Oulun Kilpa-Veljet 12,4
3. 202 Helander Veijo 097477 29.35,0 Nivalan Urheilijat 18,3
4. 207 Rissanen Juhani 020949 29.44,2 Puijon Hiihtoseura 27,5
5. 203 Immonen Martti 007262 31.14,5 Kiuruveden Jänne 1.57,8
6. 200 Tiikkainen Osmo 029299 32.02,4 Kainuun Hiihtoseura 2.45,7
7. 206 Väisänen Niilo 021828 33.30,4 Posion Pyrintö 4.13,7

Miehet B 10 km

1. 171 Lilleberg Kari 088016 27.33,8 Haukiputaan Veikot 00,0
2. 170 Ylikangas Timo 002108 27.59,3 Pyhäjärven Pohti 25,5
3. 168 Pesonen Tuomo 005210 28.11,6 Keminsuun Kisa 37,8
4. 167 Kohtaniemi Jukka 071374 28.42,6 Ykspihlajan Reima 1.08,8
5. 173 Rotonen Jorma 034521 29.39,2 Karihaaran Visa 2.05,4

N35 5 km

1. 152 Karinen Marjut 079304 16.58,8 Oulun Hiihtoseura 00,0
2. 151 Pieskä Seija 067982 19.14,0 Oulun Hiihtoseura 2.15,2
3. 153 Vinkki Seija 056994 20.06,8 Oulaisten Taru 3.08,0

 
Takaisin

 

Home Up